Vojáci nesou dřevěné kříže k hrobům těm, kteří zemřeli během povodní v Krymsku

Vojáci nesou dřevěné kříže k hrobům těm, kteří zemřeli během povodní v Krymsku (10. července 2012) | foto: AP

Ruské úřady před povodněmi nevarovaly a teď prý nestíhají pomáhat

  • 16
Úřady na jihu Ruska, kde si nedávné povodně vyžádaly podle posledních údajů nejméně 172 životů, zůstávají terčem kritiky v médiích. Nejenže selhal systém varování lidí před blížící se pohromou, ale dle ruských deníků teď ani nezvládají distribuovat pomoc k tisícům postiženým.

"Lidi upozornili pozdě a teď je špatně organizovaná i další operace, rozvážka humanitární pomoci," napsal list Vedomosti s tím, že byrokraté ztrpčují práci dobrovolníkům a sbírky pomoci mohou dopadnout jako při požárech před dvěma lety, kdy na skládkách skončily tuny věcí zaslaných postiženým z celé země.

Teď si prý pro pomoc přicházejí stále stejní lidé, protože evidence se nevede.

Deník Kommersant pak píše, že se záchranářům z ministerstva pro mimořádné situace nedostává holínek, gumových rukavic, dýchacích přístrojů, dezinfekčních prostředků ani koleček na odvážení odpadu, o jejichž pořízení prosí dobrovolníky.

Ministerstvo mezitím ohlásilo ukončení záchranné operace a zahájení prací na obnově. "Komu je pravda zapotřebí? Raději se snažím na tyto věci nemyslet," odvětil jeden z velitelů na dotaz, proč záchranáře nevybavilo samo ministerstvo.

Internetový list gazeta.ru pak píše, že postižení se místo pomoci dočkali od úřadů jen "strašného darebáctví a naprosté lhostejnosti", v lepším případě housek a salámu a nečinného přihlížení policistů. Ministerstvo vnitra už varovalo, že bude trestat "provokatéry" za šíření fám.

Podle úřadů pohroma postihla 34 tisíc lidí, z toho 29 tisíc přišlo o veškerý majetek. Pod vodou se ocitly tisíce domů, stovky z nich byly nenávratně zničeny. Na úhradu škod má státní rozpočet poskytnout čtyři miliardy rublů (asi 2,5 miliardy Kč), ale to podle expertů nebude stačit.

Vodu z přehrady schválně vypustili, věří místní

Rodiny mají dostat po milionu rublů od státu a od kraje za úmrtí příbuzného, stejná částka má být vydělena i na stavbu nových domů, do kterých se dle úterního pokynu premiéra Dmitrije Medveděva mají postižené rodiny nastěhovat do listopadu. Zatím však tisíce lidí zůstávají bez elektřiny, plynu i vody.

Menšinová opozice v úterý ve sněmovně požadovala od prezidenta Vladimira Putina odvolání gubernátora Krasnodarského kraje za zanedbání prevence, ale za Alexandra Tkačova se postavila vládnoucí strana Jednotné Rusko i nacionalisté Vladimira Žirinovského. Opozice se prý snaží na tragédii, zaviněnou nebývalým řáděním živlů, jen získat politické body.

Tisk však dlouholetému gubernátorovi přičítá k tíži, že se nepoučil z tragických povodní před deseti lety s desítkami mrtvých, jakož i z předloňské masové vraždy 12 lidí v obci Kuščevskaja či z požáru v domově důchodců s 63 oběťmi před pěti lety.

Například do města Krymsk vtrhla voda v sobotu tak rychle a s takovou silou, že místní podezřívají, že byla záměrně vypuštěna z přehrady nad městem. Úřady to popírají, uvedla agentura AP.

Krasnodarský kraj

Krasnodarský kraj

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video