Záplavy se České republice v příštích letech budou spíše vyhýbat, říká statistika. Snímek je z letošního června.

Záplavy se České republice v příštích letech budou spíše vyhýbat, říká statistika. Snímek je z letošního června. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Povodně v příštích letech nehrozí. Alespoň podle statistik

  • 12
Zní to možná jako věštění z lógru, ale podle dlouhodobých statistik by se České republice měly v následujících letech povodně vyhýbat. Čísla říkají, že povodně přicházejí ve zhruba stoletých cyklech, ten současný by měl právě končit.

Dle různých statistik vedených po několik století velká voda přichází v extrémním rozsahu do České republiky zhruba jednou za sto let. Tehdy však přijdou v několika letech po sobě. Informaci přinesly Lidové noviny.

"Například České Budějovice zažily velkou vodu už v roce 1888 a o dva roky později přišla další, ještě větší povodeň. Obě kulminovaly vždy 3. září," uvedl LN ředitel hydrometeorologického ústavu v Českých Budějovicích Pavel Polcar.

Řada povodní podobných těm současným přišla právě na konci 19. a počátku 20. století. "Během třinácti let se vyskytly tři případy extrémních povodní s dosažením sto- a víceletých kulminačních průtoků na povodí Vltavy, Jizery, Odry a horního Labe," stojí ve studii srovnávající povodně pro Ústav fyziky atmosféry Akademie věd.

Tehdy napršelo za čtyřiadvacet hodin dvakrát tolik srážek oproti víkendovému stavu v Liberci. 345 milimetrů v Jizerských horách je dodnes platným rekordem v denním úhrnu srážek na jednom místě.

Povodně snad končí, ale slíbit to nelze

Počátek 20. století znamenal konec povodňové série, nicméně párkrát se záplavy ve dvacátém století ještě objevily. Velká voda se pravidelně začala vracet opět až na konci století, počátek se dá najít v roce 1997 a moravských povodních.

Prameny pojednávající o záplavách z konce 19. století naznačují, že tehdejší řada záplav se v mnohém podobala tomu, co se děje v České republice v posledních letech. Pokud se bude opakovat vývoj stejně jako minule, velká voda by měla hrozit již mnohem méně.

"To jsou ale zatím jen hypotézy. Porovnáváme z meteorologického a klimatického hlediska jen velmi krátké časové období," upozornil Pavel Polcar z českobudějovického hydrometeorologického ústavu.

Stoletý cyklus se opakuje podle Lidových novin i v dávnější historii - zaznamenány jsou povodně ze srpna 1688 nebo června 1786. Experti však upozorňují, že výkyvy počasí nemusí nutně kopírovat pouze uvedené cykly, nýbrž je důležité nezapomínat také na vliv lidské činnosti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video