Povodně odsunuly uzavření kandidátek

  • 70
Poslanci podpořili návrh vlády a kvůli povodním odložili o týden termín pro předložení kandidátek pro komunální volby. "Kandidátky se měly původně odevzdávat do 27. srpna, nyní je datum odevzdání 3. září," řekl iDNES šéf poslanců Unie svobody Karel Kühnl. Změnu volebního zákona musí ještě schválit Senát a prezident. Datum voleb se zatím nemění. Urny budou připraveny 1. a 2. listopadu.

Ministr vnitra Stanislav Gross nicméně poslancům řekl, že těm nejpostiženějších obcím ani toto prodloužení asi nepomůže a volby se v nich uskuteční později,
zřejmě v březnu příštího roku.

Návrh ODS, aby se lhůta prodloužila o tři týdny, však přesto odmítl. "Dostává se do kolize zase s jinými lhůtami," upozornil Gross.

Klaus varoval před povodňovými daněmi
Poslanci zahájili mimořádnou schůzi minutou ticha. Uctili tak památku čtrnácti lidí, kteří během velké vody zahynuli. Poslanci poté začali rozpravu, do které se hlásili především členové ODS.

Jejich předseda Václav Klaus varoval před využitím povodňové katastrofy k dalšímu zvyšování daňové a byrokratické zátěže občanů. Místopředseda KSČM Miloslav Ransdorf chce ustavit zvláštní ´povodňovou´ komisi.

Opozice přesto tvrdí, že nechce vládě házet klacky pod nohy, ale bude prosazovat své připomínky.

Další schůze bude 12. září
Sněmovna chystá kvůli likvidaci škod po povodních další mimořádnou schůzi. Šéf dolní komory Lubomír Zaorálek po jednání sněmovního organizačního výboru řekl, že schůze bude 12. září. Poslanci by se na ní mohli zabývat mimo jiné zvýšením daní z benzinu, tabáku a alkoholu, zjednodušením stavebního řízení a změnou podmínek pro využití lidí, kteří vykonávají civilní vojenskou službu, při likvidaci škod.
Nekupujte gripeny, vyzývá Klaus
Vláda by ale měla podle Klause přehodnotit své záměry v oblasti státních financí z doby před povodněmi.

Šéf ODS považuje tyto záměry za chybné. Věří, že vláda je připravena změnit své rozpočtové priority a že bude ochotna upustit například od nákupu nových nadzvukových stíhaček pro armádu Jas-39 Gripen.

ODS jejich pořízení za několik desítek miliard korun odmítala už před povodněmi. Poslanci této strany také varovali před posilováním role státu na úkor svobod občanů.

Poslanec Martin Kocourek (ODS) v rozpravě připomněl, že občanští demokraté předložili návrh zákona, na jehož základě by měl Fond národního majetku založit účet, který by fungoval jako rezerva pro financování programů obnovy a rozvoje oblastí postižených povodněmi.

Podle ODS by rezervu tvořily peníze získané z prodeje státního podílu ve společnosti Český Telecom. Mělo by se jednat o zhruba 50 miliard korun.

Poslanci schválili vládě miliardy pomoci

Povodňové škody zaplatí kuřáci
a řidiči

Ransdorf: Chceme kontrolní komisi
Místopředseda KSČM Miloslav Ransdorf oznámil, že KSČM bude usilovat o vytvoření sněmovní komise pro kontrolu využívání pomoci při odstraňování povodňových škod.

Další strany zatím reagovaly na tento úmysl zdrženlivě. Některé považují vznik komise za zbytečný, neboť kontrolní roli by podle nich mohly vykonávat sněmovní výbory rozpočtový a pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí.

Myšlenku vytvořit sněmovní komisi hájil Ransdorf mimo jiné odkazem na zkušenosti z likvidace škod při povodních na Moravě v letech 1997 a 1998. Pomoc tam tehdy podle něj někdy buď využita nebyla, nebo byla využita jinak.

Poslanci původně debatovat nechtěli, ale pak názor změnili. S výjimkou Ransdorfa v rozpravě vystoupili jen zástupci ODS. Rozprava oddálila schvalování čtyř zákonů, které mají pomoci při odstraňování škod způsobených povodněmi.

Poslanci uctili oběti i záchranáře
Na počátku mimořádné schůze vzdali poslanci a členové vlády na výzvu premiéra Vladimíra Špidly (ČSSD) hold všem lidem, kteří statečně čelili řádění vodního živlu a pomáhali zmírnit jeho následky. Uctili i čtrnáct obětí záplav.

"Chtěl bych poděkovat všem občanům České republiky za odolnost, odvahu a úsilí. Zvlášť bych poděkoval lidem, které bych nazval dobrými sousedy. Tyto hodnoty se do žádné statistiky nevejdou," řekl premiér.

Premiér Špidla před poslanci rekapituloval
Špidla zrekapituloval rozsah a důsledky přírodní katastrofy, která nemá v historii země obdoby. "Přímo nebo nepřímo se do kontaktu s povodní dostalo 15,6 procent obyvatel České republiky," řekl mimo jiné.

Stát podle Špidly podrobně vyhodnotí a vyvodí poučení z průběhu povodní a činnosti celého integrovaného záchranného systému. Premiér se zmínil také o rekonstrukci země.

"Není pouhým návratem k tomu, co bylo, ale je to současně cesta do budoucnosti," poznamenal Špidla s tím, že bude třeba přehodnotit územní plány či zamýšlené investice.

"Náklady této katastrofy musí být rozloženy spravedlivě na ramena všech občanů republiky," zdůraznil premiér. Připomněl i historickou zkušenost, že v dobách obnovy je velká tendence zneužívat takovou situaci politicky i k osobnímu prospěchu.

Sněmovna během mimořádné schůze poděkovala profesionálním a dobrovolným hasičům, policistům, armádě, zdravotníkům, členům krizových štábů a dalších domácích a zahraničních profesionálních a dobrovolnických týmů a občanům.

Na schůzi nedorazili všichni poslanci. Řada z nich tráví dovolenou v zahraničí. "Vím s jistotou o pěti poslancích, kteří jsou v republice," řekl ve čtvrtek před polednem šéf desetičlenného klubu US-DEU Karel Kühnl.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue