Povodně hrozí, ale voda klesá

  • 3
Velká voda stále hrozí. Na Labi v Ústí platí druhý stupeň. První stupeň, bdělost, se drží na jihočeských řekách. Hladiny totiž klesají podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu pomalu. První stupeň hydrometeorologové naměřili na Vltavě v Praze na všech stanicích na Lužnici a Nežárce, v Březí na Vltavě a v Heřmani na Blanici, kde vodohospodáři zřejmě odpouštějí vodu z Husinecké nádrže.

Dispečer Povodí Vltavy očekává, že vodohospodáři budou rovněž několik dní upouštět vodu z přehradní nádrže Lipno.

Hladiny jihočeských řek zvedly v polovině minulého týdne vytrvalé deště v celém regionu a především na Šumavě. Otava dosáhla na několika místech dokonce třetího stupně povodňové aktivity, ohrožení. Ochlazení, které na sklonku týdne přineslo na Šumavu sníh, vzestup toků zastavilo a povodňové vlny se přesunuly na dolní toky řek.

Průtok v Praze je pětkrát větší než průměr
Korytem Vltavy v hlavním městě protéká přibližně pětkrát více vody, než je roční průměr. Hladina řeky je na prvním stupni povodňové aktivity a nehrozí žádné nebezpečí. Voda však například zaplavila náplavku na Rašínově nábřeží, kde mají postavené kulisy američtí filmaři.

Z vltavské kaskády vodohospodáři již několik dní vypouštějí okolo 500 metrů krychlových za sekundu, protože přítok do přehrady na Orlíku byl díky dešťům a povodním na horním toku Vltavy v minulých dnech vysoký.

Nejvyšší hodnota, kterou z Vraného vypouštěli, bylo 23. března 540 metrů krychlových za sekundu. Protože se množství vypouštěné vody snižuje, bude klesat i průtok v Praze.

"V povodí Vltavy se dnes hojně vyskytují první stupně povodňové aktivity, ale mají klesající tendenci," uvedla hydroložka Pavla Řičicová z Českého hydrometeorologického ústavu.

Rakousko ničí voda a sníh

Na severu a východě Rakouska lidé odstraňují následky povodní, na západě napadl sníh, jenž komplikuje dopravu a zvyšuje hrozbu lavin. Dunaje a jeho přítoků, které záplavily Horní a Dolní Rakousi, pomalu klesají. Stovky hasičů, vojáků a dobrovolníků odstraňují až půlmetrové nánosy bláta. Voda způsobila značné škody také v okolí Vídně, kde Dunaj částečně poškodil vodní dílo Freudenau, a v Horních Rakousích, kde záplavy zalily rozestavěnou elektrárnu.
Západ země sužuje husté sněžení a postiženo bylo již o víkendu zejména Vorarlbersko, Tyrolsko a Salcbursko. Některé silnice jsou sjízdné jen s řetězy. Sníh a silnice zablokované kamiony uvěznily v Tyrolsku asi 350 motoristů.

Labe v Ústí a v Děčíně dosáhlo druhého stupně
V Ústí nad Labem a Děčíně platí druhý stupeň povodňové aktivity. Voda má podle předpovědi pozvolna klesat. "Hladina Labe dosáhla 543 centimetrů, v úterý se předpokládá 540 centimetrů," řekla pracovnice střekovských zdymadel. Vodohospodáři ještě v neděli předpovídali, že Labe v Ústí dnes dosáhne 5,6 metrů.

Na Labi se zastavila lodní doprava v úseku Mělník - Lovosice - ústecký Střekov.

Kvůli velké vodě je uzavřena silniční zkratka pod Tyršovým mostem v Děčíně a část silnice v úseku Čertova Voda - Dolní Žleb na Děčínsku. Mimo provoz je i česko-německý přívoz Hřensko - Schöna na Děčínsku. Turisty začne opět převážet až voda v Labi klesne pod pět metrů na ústeckém vodočtu.

Pokud labská hladina dosáhne v Ústí výšky 5,4 metru, zastavuje se plavba i v úseku Střekov - státní hranice v Hřensku na Děčínsku.

Pokud Labe překročí 5,6 metru, zaplavuje část silnice u Benešova mostu, která je součástí hlavního silničního tahu Praha - Ústí nad Labem - Děčín. Policisté pak musejí odklánět dopravu přes centrum města.

Letos tak záplavy zkomplikovaly dopravní situaci v Ústí již třikrát. Poprvé to bylo na přelomu ledna a února, podruhé pak několik dnů v polovině února a potřetí na přelomu února a března.

Průměrná výška labské hladiny v Ústí je dva metry. Třetí stupeň, ohrožení, platí v Ústí pokud Labe přesáhne šest metrů.

DÁLE ČTĚTE

Do českých hor se vrátila zima

Velká voda v Rakousku vzala s sebou muže

Letos již platilo ohrožení na Labi v Ústí třikrát. Nejvyšší letošní výšku zaznamenali na střekovských zdymadlech 31. ledna, kdy vodočet ukázal 638 centimetrů. Zatím nejvýše dosáhlo Labe v Ústí v roce 1845, kdy vystoupilo do výše 12,35 metru.

Nejhůře bylo na Plzeňsku, ale krize pominula
Hladiny řek v Plzeňském kraji v neděli klesly. Na Radbuze ve Staňkově, Tasnovicích a pod přehradou v Českém údolí tak mohli vodohospodáři zrušit třetí stupně povodňové aktivity.

Dunaj v Bratislavě klesá
Po víkendovém ohrožení klesla hladina Dunaje v Bratislavě z třetího na druhý stupeň. A meteorologové předovídají další pokles. Dunaj o víkendu zaplavil část lunaparku na sídlišti Petržalka a několik zahrádek i domů v Bratislavě a na Devíně.

Stupně povodňové aktivity

první stupeň - BDĚLOST
druhý stupeň - POHOTOVOST
třetí stupeň - OHROŽENÍ

CO SE MIMO JINÉ DĚLO O VÍKENDU:
Stav ohrožení ve Stankově

Rozvodněné řeky trápily v sobotu obyvatele západních a jižních Čech. Na řece Radbuze v Plzeňském kraji místy platil třetí stupeň povodňové aktivity. Stav ohrožení byl v sobotu vyhlášen ve Stankově, kde se voda vylila z břehů a zaplavila louky. Příroda o sobě dala vědět i na horách, kam se vrátila zima.

Lodě na Vltavě se zastavily
Na Vltavě byl zastaven plavební provoz mezi Prahou-Holešovicemi a Mělníkem. Důvodem byla velká voda, která si vynutila odpouštění zásob ze Slapské přehrady.

Hladina Vltavy dosáhla v Praze prvního stupně povodňové aktivity, která odpovídá stupni bdělosti. Zatímco průměrný roční průtok je 148 metrů krychlových za sekundu, dnes odtéká v Praze-Chuchli 765 krychlových metrů za sekundu. (25. března 2002)

Vodohospodáři vypouštějí vodu z posledního stupně vltavské kaskády, ve Vraném nad Vltavou v okrese Praha-západ. Korytem Vltavy v hlavním městě tak protéká přibližně pětkrát více vody, než je roční průměr.

Stejně jako na dalších místech ve svém povodí dosáhla Vltava i v Praze prvního stupně povodňové aktivity. (25. března 2002)

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video