Voda nejvíc ohrožuje soutok Vltavy s Labem, kulminaci tu čekají večer

  • 16
Obce u soutoku Vltavy a Labe evakuují obyvatele. Voda v nich stále stoupá, některé vesnice skončí zřejmě zcela zatopené. V Zálezlicích se protrhla rozestavěná hráz. Pod soutokem dvou největších českých řek se čeká kulminace večer, s hladinou 950 centimetrů a průtokem 4000 kubíků.

Provizorně postavená hráz v Zálezlicích se začala protrhávat už během pondělí. Obec nechala osmimetrovou díru ve valu zavézt zeminou a místo se snažila zabezpečit. Večer ale hráz velkému tlaku vody neodolala. "K večeru začala voda stoupat, bylo jasné, že se to udržet nedá. To, co jsme tam dosypali a nebylo zhutněné, se protrhlo," uvedla manželka starosty Zdeňka Čížková.

Evakuováno muselo být 80 lidí, dalších asi 120 odešlo samo. Odejít zatím museli lidé z nejníže položených míst, je ale pravděpodobné, že evakuace bude pokračovat. Část lidí se rozhodla zůstat a hlídají hladinu vody.

"Silnice do obce je neprůjezdná, obec je de facto odříznutá od okolního světa," řekla dopoledne Čížková. Hasiči jsou na místě a kontrolují situaci. Ve středu obce, který je v mírném ďolíku, je přibližně metr a půl vody.

"Pokud už v Praze voda kulminovala bude na nejvyšší úrovni v Zálezlicích asi za čtyři hodiny," uvedl po poledni starosta obce Jiří Čížek. Podle redaktora MF DNES, který dorazil na místo, dostoupala už voda do středu obce až k obecnímu úřadu. Voda se zastavila asi třicet centimetrů pod hranicí povodně z roku 2002 a zatím nestoupá výš.

Obec po obědě navštívil Petr Nečas a ministr zemědělství Petr Bendl.

Mělnická elektrárna odstavila z provozu ohrožené bloky

Hladina dolní Vltavy a Labe bude teprve kulminovat. Pod soutokem se večer očekává 950 centimetrů vody a průtok 4000 kubíků.

Symbol povodní 2002

Zálezlice byly při povodních v roce 2002 jednou z nejponičenějších obcí. Voda poškodila 90 ze 120 domů. Z toho 40 domů muselo být zbouráno.

Povodně zničily místní čističku odpadních vod a kostel. Voda ale poničila i rozvody elektřiny, pouliční osvětlení, silnice, kanalizaci, vodovod nebo fotbalový stadion.

Během katastrofy byla obec odříznuta od světa, kolem ní se rozprostřelo "jezero" o rozloze 400 hektarů. Škody se vyšplhaly přes 200 milionů korun.

Před další velkou vodou měl obyvatele ochránit protipovodňový hliněný val za 160 milionů korun. Začal se stavět loni na podzim. Nestihl se však dokončit a voda ho protrhla.

Už v noci byl v Mělníku vyhlášen extrémní stupeň povodňového ohrožení. Ráno se pak v lokalitách Mlazice a Pšovka, a to oboustranně ulice Českolipská a další ulice směrem k hrázi, rozhodlo o evakuaci. Odejít musí přibližně 1 500 lidí. V jedenáct hodin byla podle starosty města Ctirada Mikeše ukončena první etapa evakuace.

Při druhé etapě, která začala v poledne, byla evakuace v lokalitě Mlazice a Pšovka dle pokynů starosty rozšířena o ulice Komenského, Panešova a  Karolíny Světlé.

V půl jedenácté dopoledne v Mělníku Český hydrometeorologický úřad naměřil hladinu řeky ve výšce 905 centimetrů. To je nejvíc v celé republice. Historická část města leží na kopci a nebezpečí jí nehrozí. Meteorologové předpokládají, že hladina ještě vzroste.

Jarní povodně

Tepelná elektrárna Mělník v pondělí odstavila z provozu bloky, které mimo jiné zásobují Mělník teplem. Částečná dodávka tepla je zajišťována náhradním způsobem. "Odstavili jsme bloky, které jsou při povodni ohroženy jako první. Nedošlo k žádným výrazným škodám. Nyní připravujeme další preventivní opatření pro případ, že by se nepodařilo zadržet průniku vody do elektrárny," řekl ředitel elektrárny Miroslav Krpec.

Dodávka pro Prahu je zatím zajištěna, ale podle Krpce je ohrožen i provoz bloku, který zásobuje teplem hlavní město. "V případě, že hladina Labe stoupne ještě o 15 centimetrů, musíme tento blok odstavit řízeně a uzavřít vstupy," uvedl ředitel.

Vodu nezadrží ani hráze, v Hoříně hrozí protržení

V Lužci nad Vltavou se spojila voda z Vltavy s vodou z Vraňansko-hořínského plavebního kanálu, který se protrhl. Do deváté ranní bylo z obce evakuováno zhruba 220 lidí, dalších 400 odešlo samo od sebe a zbývá 900, kteří jsou připraveni k evakuaci, uvedl ráno pro Českou televizi starosta obce Patrik Rollo. Čeká se zaplavení celé obce.

Povodně 2013 ve fotografiích

Kritická je situace také v Hoříně mezi Lužcem a Mělníkem. Podle redaktorky MF DNES, která se na místo dostala, voda už začala přetékat hráz. Hasiči ji obložili pytli s pískem a vodu čerpali zpátky. Pokud by podle místních povolila, zaplaví to celou obec. V jednu hodinu už ale čerpadla hasiči vypnuli, došly jim také pytle s pískem. Jinak je v Hoříně klid - téměř všichni odjeli.

V noci na úterý proběhla povinná evakuace části Neratovic. Odejít z domovů museli lidé z městských částí Mlékojedy a Staré Neratovice od ulice Na Závěrce a Labská směrem ke Spolaně. Velká část obyvatel využila přesun k rodině či příbuzným, služeb evakuačních středisek využilo celkem 91 lidí.

Evakuován byl také objekt Rybky v Neratovicích, který poskytuje domov pro osoby se zdravotním postižením. Celkem třicet klientů bylo převezeno do evakuačního střediska v Základní škole 28. října. Dům kněžny Emmy poskytl lůžka pro čtyři lidi vyžadující zvláštní péči.

Jediná silnice do Mlékojed od Tišic je přibližně od půl druhé neprůjezdná. Zatopila ji rozvodněná pískovna. Strouha mezi Kozelskou tůní a hlavním ramenem Labe posledních pět hodin stoupá rychlostí zhruba 2 centimetry za hodinu.

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue