Počaply na Litoměřicku 3. 6. 2013

Počaply na Litoměřicku 3. 6. 2013 | foto: Karel Pešek, MAFRA

Lidé z Litoměřicka hlídají vodu, evakuaci odkládají na poslední chvíli

  • 0
Silnici z Terezína do Českých Kopist lemuje z obou stran špinavá voda. Kdo by čekal, že tu po evakuaci nikoho nenajde, ten by se pletl. V ulicích stojí auta, ale ani kolem nich nikdo nepobíhá. Místní nikam nespěchají. Chodí kontrolovat stav Labe k fotbalovému hřišti, a pak se zase vrací domů.

"Dokud půjde elektřina, zůstaneme tady," říká muž na ulici. Jeho soused přitakává. "Kdo může, přestěhuje si věci do patra a zůstane tam. Auta vyvezeme výš do statku a uvidíme. Odjezd necháme na poslední chvíli, jestli bude nutný," přidává se.

Z Českých Kopist na Litoměřicku odešli jen někteří. "Odvezli jsme klienty z Camphillu. Dost lidí ale nebude chtít odejít," odhaduje Michal Svoboda z protipovodňové hlídky.

Na hřišti je zatím voda jen na okraji u jedné branky. Václav Bergl, který v Kopistech žije půl století, říká, že tohle je zatím běžná situace. To vysvětluje, proč lidé nepanikaří, když se Labe víceméně ještě drží v korytě.

"V roce 2002 byla tady u hospody na hřišti voda po štít. Letos by měla být o metr nižší. Tehdy jsem měl v baráku asi metr sedmdesát vody, letos to bude k metru," odhaduje Bergl věcně.

Žena chtěla odejít už v roce 2002, říká muž ohrožený povodní

Vypadá klidně, ale úplně to tak asi není. Z domu už s manželkou odešli, on se jen vrátil autem zkontrolovat situaci.

"Žena je na prášky, chtěla odsud odejít už po tom roce 2002. To my jsme tehdy dopadli ještě dobře, jeden ze synů přišel o barák úplně," přidává další zkušenosti Bergl.

Pak ochotně ukazuje zkratku do sousedních Počapel, kterou jezdívají jen místní.

Zatímco v Českých Kopistech chodí lidé kontrolovat hladinu Labe ke hřišti, v Počaplech se potkávají u kostela. Tedy nyní spíš už nad kostelem, protože voda už je na úrovni hřbitova a posouvá se stále výš.

"Pak přijde jedna vlna zleva, druhá zprava a tady se to spojí do jedné laguny," ukazuje zkušeně jeden z místních lidí.

Polovina lidí zůstane, soudí místní

Kdyby voda vystoupala jen asi o dva metry, byli by všichni spokojení. Zastavila by se ve svahu nad hřbitovem a oni by nemuseli odcházet. Úplně jistí si ale být nemůžou.

"Vynášíme věci hlavně ze sklepů, tam voda nateče první. Někdo už odjel, někdo aspoň odváží cennější věci nebo zvířata," popisuje chování místních lidí Milena Hodovalová.

Ačkoliv ji zkušenost naučila, jak se záplavám bránit, další vývoj jí lhostejný není. Dokonce začíná při vyprávění plakat. Pořád ale doufá, že z Počapel odcházet nebude muset. Zatím se evakuovali hlavně starší lidé, kteří se hůř pohybují. Další se k odchodu chystají během dne.

"Tipuju, že tak polovina lidí odsud odejde a polovina zůstane," přemítá jeden z místních mužů.

Starostka: Po povodních 2002 bych čekala, že se zachovají jinak

Odmítání evakuace v Českých Kopistech a Počaplech trápí starostku Terezína Růženu Čechovou. Obě obce patří pod radnici, kterou řídí.

"Po zkušenostech z roku 2002 bych čekala, že se zachovají jinak. Na jednu stranu je chápu, nechtějí opustit své domovy. Na druhou stranu vycházejí z toho, jaká je hladina teď. Jenže to se může rychle změnit, na Mělnicku voda stoupá dost výrazně," povzdechne si Čechová.

Na evakuaci sousedních Křešic se podívejte zde

Když jedeme do Českých Kopist za pár hodin, už je nejkratší cesta pod vodou. Fotbalové hřiště je zaplavené více než z poloviny a muži postávající před zavřenou hospůdkou poslouchají hlášení plynařů.

"Vypnou plyn. Tak brzy přijde na řadu i elektřina a je hotovo. Pojedeme, ne? Co tady?" přiznávají někteří muži, že se nejspíš k evakuaci přece jen přidají.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video