Povodeň ovlivní přípravy summitu

  • 6
Praha - Srpnové záplavy do jisté míry ovlivní přípravy listopadového summitu NATO v Praze. Ačkoliv povodeň zasáhla jen okrajové infrastruktury potřebné k uspořádání vrcholné schůzky, budou muset organizátoři mírně pozměnit systém ubytování delegátů a rovněž i upravit dopravu účastníků summitu v hlavním městě. "Učiníme vše, abychom na summit byli připraveni včas. Je to výzva. Česká republika může dokázat spojencům, že obstojí i v mezní situaci," uvedl vládní zmocněnec pro přípravu summitu Alexandr Vondra.

Kancelář pro přípravu summitu tak podle Vondry hledá náhradu za dva zaplavené objekty, které v době konání summitu nebudou pravděpodobně v provozu.

"Všechny ostatní ubytovací kapacity by měly být podle vyjádření managementů hotelů schopny přijmout delegáty summitu, včetně hotelu Hilton na vltavském nábřeží," informoval Vondra.

Za poněkud složitější označil vládní zmocněnec otázku dopravy v Praze. Samotný summit NATO si v dopravě vyžádá určité regulace. Vondra připustil, že doprava je po povodni značně komplikovaná a že otazníky doposud visí i nad provozem pražského metra, které mělo rovněž sloužit k dopravě účastníků summitu.

"Byli jsme ujištěni zainteresovanými orgány, že hlavní dopravní problémy budou do doby konání summitu vyřešeny. Je i naší prioritou, aby například metro sloužilo Pražanům, co možná nejdříve. Naše dopravní koncepce pak bude upravena s ohledem na stav věcí," podotkl Vondra.

Za pozitivní považuje zprávu, že jako výzvu pojaly uspořádání summitu i české firmy, které se prostřednictvím státních zakázek na summitu podílejí a byly rovněž záplavami postiženy. "Mnohým z nich zakázky pomohou překlenout složité pozáplavové období jejich existence. To je velmi pozitivní," řekl Vondra.

Uznání českým organizátorům vyslovil i generální tajemník Severoatlantické aliance George Robertson na první schůzi Rady NATO na úrovni velvyslanců. Šéf přípravného týmu NATO Bernd Goetze na základě informací z Prahy uvedl, že povodeň se dotkla jen okrajově infrastruktur potřebných k uspořádání summitu.

Český velvyslanec Karel Kovanda na schůzce poděkoval za pomoc Euroatlantického střediska pro koordinaci reakcí na katastrofy. "Dvoudenní nepříjemný zásah do života Pražanů se vyplatí. Jsem přesvědčen, že pochopí dlouhodobý význam summitu. Věřím, že zatížení svého života pojmou jako malou daň za to, co summit Praze a republice v budoucnu přinese."

V podobném duchu hovořil na speciální konferenci pro zahraniční novináře i prezident Václav Havel. "Je málo zdůrazňováno, co to summit je. Proč je tu, co znamená, jaký má smysl, jakým světodějným zlomem by mohl být historickým. O tom se mluví málo, všichni občané ho berou pouze jako bezpečnostní riziko a omezení jejich pohybu," uvedl prezident.

Obavy z bezpečnosti by podle něj měli občané země považovat za liché. "Myslím, že i kdyby přijelo sebevíc demonstrantů, musíme být schopni uchránit životy a majetek lidí a to ne pouze životy šestačtyřiceti hlav státu, ale každého občana. To je prostě povinnost státu a kdyby toto neuměl, tak by vznikala otázka, na co stát vlastně je," dodal Havel.


Video