Voda nezničila jen majetky, ale připravila lidi i o domácí a užitková zvířata. Na fotce Oldřich Ječný z Raspenavy.

Voda nezničila jen majetky, ale připravila lidi i o domácí a užitková zvířata. Na fotce Oldřich Ječný z Raspenavy. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Povodeň mu spláchla majetek za dva miliony. Pojišťovna mu nedá nic

  • 1018
Někteří lidé ve vyplavených oblastech narazili na problém a peněz za zničený majetek se zřejmě nedočkají. Měli totiž nevýhodně uzavřené pojistky. Jedním z postižených je i Oldřich Ječný z Raspenavy, kterému povodeň napáchala škody za dva miliony. Z pojistky nedostane vůbec nic.

Ječný si celý týden po povodních myslel, že mu většinu z toho zaplatí pojistka u Kooperativy, kterou na dům již několik roků platí. Z omylu ho vyvedla likvidátorka pojišťovny, která mu ukázala v podepsané smlouvě pasáž, které si dříve nevšiml. Jejich dům leží v zátopové zóně, a proto nic nedostanou.

"Nebudu říkat, že se mi zhroutil svět, protože jsme nějaký podraz čekali. Už v roce 2002 nám po zdejších povodních Česká pojišťovna zaplatila a hned vypověděla smlouvu s tím, že ležíme v zátopovém území. Našli jsme si jinou pojišťovnu a v jejích podmínkách je napsáno, že se pojistka týká záplav a povodní."

"To nás uklidnilo, proto jsme to s klidným svědomím podepsali. Kdo mohl tušit, že v ní je nenápadná kolonka, spíš jen značka, která znamená, že náš dům leží ve čtvrté zátopové oblasti. Ta se pojistit nedá," říká rozčilený Oldřich Ječný.

Jeho dům leží mezi Holubím potokem a říčkou Smědá, která se v sobotu 7. srpna proměnila v ničivý živel. Majitel domu v dolní části Raspenavy ukazuje obecné podmínky smlouvy, v níž černé na bílém stojí, že je jejich nemovitost pojištěna proti povodni a záplavám, ohni a například proti pádu letadla.

Ve vlastní smlouvě je však v jedné kolonce označeno riziko povodní značkou TZ IV. A pod tím výjimka z pojištění: Povodně. "Nikdo nás na to tehdy neupozornil a teď přijde likvidátorka, aby nám řekla, že jsme dům nikdy neměli proti povodním pojištěný. Myslím, že nás Kooperativa pěkně doběhla," tvrdí poškozený.

Podobně dopadla celá Ječného rodina

Není sám. Jen v jejich rozvětvené rodině se to týká jeho bratra, sestry, osmašedesátiletého otce, kterému Smědá zbořila půl chalupy. Nebyl pojištěn vůbec, ale jak sarkasticky dodává jeho syn, přijde to nastejno. Podobně dopadli jeho sourozenci.

"Tady jsem měl patnáct včelstev a třicet prázdných úlů. Uplavaly mi slepice, několik papoušků, ovce, stosedmdesátikilové prase," ukazuje Ječný na zahradu, dnes obrovské smetiště.

Vypráví o tom, jak jedno prase prokázalo při povodních neuvěřitelnou touhu po životě. Plavalo na zahradě tak dlouho, až voda stoupla k metr a půl vysoké stříšce, odtud vyskočilo ještě o metr výš na seník. Když voda opadla, museli ho po žebříku sundávat tři lidé.

Vyjádření mluvčího Kooperativy se dalo očekávat: "Pokud byl náš formulář přesně vyplněn, nemá bohužel klient na pojistné plnění nárok, protože na riziko povodně se pojistka nevztahuje."

Starosta Raspenavy Pavel Lžičař o těchto problémech ví, ale netuší, jak by lidem mohl v současnosti pomoci. "Děláme soupis poškozených, abychom jim mohli rozdat peníze, jestli nějaké od kraje nebo státu dostaneme," sdělil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video