Výrobci a prodejci testerů na alkohol by mohli získat až 200 milionů korun. Ilustrační foto | foto: MF DNES

Povinné testery alkoholu pomůžou hlavně jejich prodejcům, namítají kritici

  • 310
Záměr několika poslanců udělat z testerů alkoholu v dechu součást povinné výbavy automobilů bude mít podle dopravních odborníků jednoznačný dopad: bezpečnost nezvýší a prospěje jen prodejcům trubiček a dalších zařízení na zjišťování alkoholu v dechu. Podle výpočtu MF DNES by mohli získat až 200 milionů korun.

Vozit v autě povinně vedle lékárničky nebo tažného lana i tester chce několik poslanců v čele s Davidem Šeichem z ODS, kterého před dvěma lety přistihli opilého za volantem strážníci v Brně. 

"Nevím o tom, že by v některé zemi byly detektory na alkohol součástí výbavy auta. Je to jen zbytečné vynakládání peněz. Ve většině evropských států spíše řidiče zbytečně nezatěžují dalšími povinnostmi," kritizuje návrh Václav Špička z Autoklubu České republiky. 

Povinná výbava automobilů

Dnes:

lékárnička, výstražný trojúhelník, rezervní kolo, příruční zvedák, klíč na matice kol, sadu náhradních žárovek, náhradní elektrické pojistky.

Nové návrhy:

- příruční hasicí přístroj (cca 400 až 500 korun)

- detekční trubičky na zjišťování alkoholu v dechu (15 až 30 korun)

Poslanec Šeich naopak tvrdí, že by novinka mohla snížit počet nehod, za které mohou opilí řidiči. "Stačilo by jediné dýchnutí a člověk by věděl, zda nemá v těle nějaký zbytkový alkohol. Já sám trubičku v autě vozím," uvedl Šeich.

Hasiči chtějí také svoje - hasicí přístroje

Během posledního týdne se objevil ještě jeden nápad, jak z řidičů vydolovat velké peníze. Hasiči by chtěli, aby součástí povinné výbavy aut byl i přenosný hasicí přístroj. Argumentují statistikami, podle kterých jen loni zemřelo při požárech aut 32 lidí a 171 se zranilo.

Dopravní experti přesto oba nápady označují za zbytečnosti, které situaci na tuzemských silnicích nezmění.

"Je značně nejisté, jak je to s účinností malých hasičských přístrojů nebo levných detektorů na alkohol. První toho moc neuhasí, u druhého je výsledek velmi orientační," míní Václav Špička z Autoklubu.

Firmy by mohly vydělat miliony

I mezi zaměstnanci ministerstva dopravy se mluví o tom, že by ze změn měly radost hlavně firmy nabízející hasičské přístroje nebo detektory na zjišťování alkoholu.

Jen v případě alkohol testerů by Češi museli nakoupit vybavení za víc než 200 milionů korun, pokud to počítáme podle údajů poslance Šeicha. Ten říká, že jednoduchá trubička na zjištění alkoholu přijde na 15 až 30 korun. U hasičských přístrojů, které stojí 400 až 500 korun, by byl zisk prodejců ještě mnohem vyšší.

"Já nelobbuji za zájmy nějaké konkrétní firmy. Detektory na alkohol nabízejí desítky firem," uvedl Šeich.

Dopravní expert on-line

Odpovídal Stanislav Huml, spoluautor návrhu silničního zákona

Jeho návrh počítá i s tím, že profesionální řidiči by museli mít v autě namontované zařízení, které by zabránilo vůz nastartovat, pokud by byl z řidiče cítit alkohol. "Takovou techniku zatím dováží jen jedna firma," řekl jeden ze zaměstnanců ministerstva dopravy.

To zároveň oficiálně oznámilo, že ani o jednom z návrhů změnit povinnou výbavu aut neuvažuje.

Byznys s rychlostí

Na změnách pravidel na silnicích vydělávají některé firmy už nyní. Ještě před třemi roky tu radary na měření rychlosti nabízel málokdo. Stačilo, aby zákon umožnil měřit rychlost strážníkům, a takových společností se objevila řada. Stejné to bylo i u společností, od kterých si lidé mohou koupit rušičku radarů.

Změny zákona využil i provozovatel mosteckého polygonu, který jako jediný může nabízet placené testy, po jejichž splnění vám úřady škrtnou z karty řidiče tři trestné body.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video