Podle ombudsmana Pavla Varvařovského člověk u soudu se stížností na sKartu pravděpodobně uspějete. Může to ale trvat i dva roky, což si člověk v sociální tísni nemůže dovolit.

Podle ombudsmana Pavla Varvařovského člověk u soudu se stížností na sKartu pravděpodobně uspějete. Může to ale trvat i dva roky, což si člověk v sociální tísni nemůže dovolit. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Ombudsman: Povinné sKarty jsou šikana, stát nemá právo je vnucovat

  • 251
Kontroverzní sociální karty nejsou povinné ze zákona. Vyjádření ministryně Ludmily Müllerové i pojišťoven, která tvrdí opak, jsou tedy chybná. Lidé, jimž úřad pozastaví dávky, se mohou obrátit na soud. Podle veřejného ochránce práv Pavla Varvařovského mají téměř jistou naději na úspěch. Zabere to ale čas, který lidé v hmotné nouzi často nemají. Ombudsman doufá, že vláda projeví dobrou vůli a karty vnucovat nebude.

Podle ministryně práce a sociálních věcí Ludmily Müllerové mohou lidem, kteří si nepřevezmou sociální kartu, úřady pozastavit výplatu dávek. Je tento postup slučitelný s českým právem?
Ze zákona povinnost sKaret neplyne. Úředníci samozřejmě musí poslouchat pokyny svých nadřízených a ti zase pokyny ministerstva. Může se tedy stát, že pokyn pozastavit dávky bude vydán a lidé peníze nedostanou. Bude potom na nich, jak budou postupovat. Jsem si vědom, že tito lidé jsou často ve finanční tísni, takže sKartu nakonec akceptují. Já ale trvám na tom, že tento postup nemá oporu v právních předpisech. Kdyby se to dostalo k soudu, nebo dokonce k Ústavnímu soudu, tak ten to musí smést. Člověku nelze ukládat povinnost, kterou zákon nezná. Kromě toho je to podle mého názoru i v rozporu s principy demokratického státu, jako je právo na svobodnou volbu. Nevidím důvod, proč by se měl stát chovat jako diktátor.

Boje kolem sKaret

Ministryně však prohlásila, že zákon dobrovolnost sKaret nepřipouští. Jde tedy o chybné tvrzení?
Já její názor naprosto nesdílím. A překvapuje mě, že zrovna tímhle paní ministryně začíná svou dráhu.

Ministryně pravděpodobně měla na mysli, že dobrovolnými sKartami by ministerstvo porušilo smlouvu s Českou spořitelnou.
Podle právní zásady ze starého Říma veřejné právo nelze měnit soukromoprávními ujednáními. Co si stát nasmlouvá v rovině soukromého práva s bankou, to občana nezajímá. Stát nemůže lidem velet na základě soukromoprávní smlouvy.

Takže příjemcům dávek, kteří o sKartu nemají zájem, doporučujete, aby si ji po výzvě úřadu práce nevyzvedli?
Ano. Doporučil bych, aby tito lidé kartu důstojně odmítali a žádali naplnění toho, co bylo deklarováno, že karty povinné nebudou. Ale obávám se, že těch statečných bude málo.

Jak mají postupovat, když jim pak stát pozastaví vyplácení dávek?
Mohou se obrátit na soud, v němž podle mého názoru musí uspět. Ale je to běh na dlouhou trať.

Kolik lidí už se na vás obrátilo se stížností na sKarty a co je jejich hlavním předmětem?
Těch stížností je celá řada, tak k desítkám. Některé jsou jen takový povzdech, zejména od starých lidí. Stížnost také podala Národní rada zdravotně postižených.

JUDr. Pavel Varvařovský

Rodák z Českých Budějovic zastává funkci veřejného ochránce práv od 13. září 2010. V minulosti působil jako soudce Nejvyššího soudu, později byl jmenován soudcem Ústavního soudu. Přednášel také pracovní právo na VUT v Brně. 

Budou se někteří z nich obracet na soud?
Jsem přesvědčen, že ano. Karty také může napadnout přímo u Ústavního soudu skupina poslanců, senátorů nebo člověk, v jehož případě to sporné ustanovení bylo aplikováno. Ten ale nejdříve musí projít řádnými soudy, což je proces na dva roky.

Jak jim můžete jako veřejný ochránce práv pomoci?
Radou a stanoviskem, že postup považuji za nezákonný. Nejsem ale advokátní kancelář, nemůžu občany zastupovat ani jim asistovat. Buď v individuálních případech, nebo obecně se mohu obrátit na vládu. Zatím jsem měl dojem, že vládě velí pan premiér. Když řekl, že projekt povinných karet je mrtvý, tak to musí zavazovat i paní ministryni. Musí si to tedy vyříkat na vládě. Já jim jen můžu vyložit svůj názor.

Stát má být slušný, ne šikanovat

Podle premiéra Petra Nečase je možné, že platební funkce sKarty bude povinná jen u osob, u nichž je podezření, že dávky zneužívají. Tito lidé by se pak nedostali přímo k penězům, ale kartou by si mohli nakoupit zboží, jídlo atd. Není to diskriminační?
To by muselo mít oporu v zákoně. Vyžaduje to nastavení jasných pravidel, že lidé, kteří splňují takové a takové podmínky, mají tuto povinnost. Aby to nebyla libovůle úřadu, na koho ukáže paní za okýnkem.

Budete po vládě požadovat nápravu systému? Jaké je vaše navrhované řešení?
Povinné sKarty nemají oporu v právu. Požaduji, aby stát, který platíme ze svých daní, byl slušný k patrně malému procentu lidí, kteří sKartu nebudou chtít. Stát by neměl lidi zbytečně naštvávat. Pořád doufám, že se to vyřeší smírnou cestou. Bylo by to od vlády gesto dobré vůle. Úřady by měly postupovat klientským způsobem, jak mimochodem slíbil bývalý ministr Drábek. To znamená, aby s lidmi jednaly vstřícně, vyslechly je. Kde dojdou k závěru, že sKarta není vhodná, tak by ji neměly vnucovat. V demokratickém státním státu má být respektována důstojnost a svoboda každého jedince a člověk nemá být nucen k něčemu, co má jen charakter šikany.

Úřady práce již vydaly příjemcům sociálních dávek asi 132 000 sociálních karet. Je možné, že řada z nich si sKartu vyzvedla, protože v nastalých zmatcích nabyla dojmu, že karty jsou skutečně povinné. Mají v tom případě nějakou možnost vrátit se ke starému systému?
Podle mě mohou kartu vrátit. Záleží na tom, na jak vstřícného úředníka narazí. Mnozí se často na právo vymlouvají. Ale leckdy, když se na to právo zaměříte, tak zjistíte, že je možný i výklad vstřícnější, laskavější. Záleží na individuálním výkladu úřadů a jejich nadřízených. Pokud je to dogmatický blb, tak s tím nic nenaděláte.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue