Sociální karty budou podle Ludmily Müllerové povinné. Pokud si příjemce sociálních dávek sKartu nepřevezme, může mu úřad vyplácení dávek pozastavit.

Sociální karty budou podle Ludmily Müllerové povinné. Pokud si příjemce sociálních dávek sKartu nepřevezme, může mu úřad vyplácení dávek pozastavit. | foto: Dan Materna, MAFRA

Kvůli sKartě ministryně hrozí postiženým, že jim zastaví dávky

  • 102
Lidem, kteří nepřevezmou sociální karty, mohou úřady případně pozastavit výplatu dávek. Po jednání s vedením Národní rady osob se zdravotním postižením to připustila ministryně práce Ludmila Müllerová. Premiér Petr Nečas přitom ještě v úterý tvrdil, že sKarty povinné nebudou.

Ministryně Müllerová (TOP 09) chce mít do týdne vypracovanou analýzu možností řešení problémů kolem sKaret a jejich vydávání, celý systém se ale zatím pozastavit nechystá.

"Je to jedna z možností," řekla Müllerová k pozastavení vyplácení dávek při nepřevzetí nové sociální karty. Další varianty však neupřesnila. Odpověď na to, jak by ministerstvo mohlo v případě sKaret postupovat, by měla dát analýza. Pracují na ní právníci a experti resortu. "Bez dalších analýz se nemůžeme odhodlat k radikálnímu kroku," uvedla ministryně. Podle ní by to jen znejistilo příjemce dávek a mohl by nastat zmatek.

Možnost pozastavení vyplácení dávek v případě, že si příjemce nevyzvedne sKartu byla také jedním z důvodů, proč Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP) podala v úterý žalobu na bývalého ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09). Ten před časem řekl, že o příspěvky lidé nepřijdou, bez karty se k nim ale nedostanou (více čtěte zde). Podle rady postižených to je vydírání (více o žalobě čtěte zde).

Boje kolem sKaret

Sociální karty provozuje Česká spořitelna. Zvítězila v tendru a ministerstvo s ní uzavřelo smlouvu na 12 let. Potřební si mají sKartou vybírat dávky z bankomatu, převádět na svůj účet či s ní mají platit. Rada postižených projekt od počátku kritizuje. Nabádá k tomu, aby lidé karty nepřebírali.

Podle vedení NRZP jim stát kvůli tomu nemůže vyplácení dávek pozastavit, zákon to neobsahuje. Rada postižených bude podle svého šéfa Václava Krásy dál usilovat o to, aby ministerstvo s bankou smlouvu vypovědělo a karty sloužily jako průkazky.

Provozovat by je měl stát, uvedl Krása. Úřad podle Müllerové nemůže na požadavky rady postižených v této době přistoupit, brání mu v tom zákony a smluvní předpisy.

Karty kritizuje opozice i někteří koaliční poslanci. Výhrady má i ombudsman. Premiér Petr Nečas (ODS) minulý týden při nástupu Müllerové do funkce řekl, že si nedovede představit, že by používání sKaret nebylo dobrovolné. V úterý prohlásil, že tomu tak bude a že k tomuto výsledku směřuje dohoda se spořitelnou (více čtěte zde).

Generální ředitel České spořitelny Pavel Kysilka poté ale uvedl, že dobrovolné bude jen využití "platebních funkcí", tedy placení v obchodech, zadávání příkazů k úhradě, cashback nebo výběry hotovosti z bankomatu (více čtěte zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video