Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD)

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) | foto: Dan Materna, MAFRA

Kvóty už jednou selhaly, píše ČR v analýze. Žádá po EU vysvětlení návrhu

  • 96
České ministerstvo vnitra poslalo Evropské unii analýzu upozorňující na nejasnosti související se zavedením povinných kvót na rozdělení migrantů mezi členské země. V návrhu jsou podle dokumentu tři zásadní nejasnosti. Proti kvótám se staví Česko a další státy visegrádské skupiny.

Bez vysvětlení nejasností podle resortu vnitra nelze o předloženém návrhu zodpovědné rozhodovat. „Formulovali jsme konkrétní otázky, jež je třeba vyřešit. Bez toho skončí řešení migrační krize dalšími vleklými problémy,“ zdůraznil ministr vnitra Milan Chovanec.

Uprchlická krize

Stávající návrh na zavedení takzvaných povinných kvót vychází podle analýzy z projektu Eurema, kterým se v roce 2009 pokoušela EU řešit migrační krizi na Maltě. „Tento způsob řešení založený na dočasném umístění migrantů do jiných zemí bohužel selhal. Je zcela nejasné, proč dnes EU znovu vychází z tohoto neúspěšného řešení a proč nevyužívá alternativního institutu takzvané dočasné ochrany, jenž se pro řešení masové migrace jeví jako daleko vhodnější,“ připomíná dokument, který vnitro v pondělí odeslalo Lucembursku jako předsedající zemi Evropské unie.

Další nejasností je, že stávající návrh na zavedení povinných kvót počítá s tím, že migrant bude přidělen určitému státu. Podle ministerstva však není vůbec jasné, jak bude toto nedobrovolné umístění probíhat, a to jak technicky, tak právně, ani jak bude zajištěno, aby člověk určenou zemi vzápětí neopustil a nevydal se jinam.

„A už vůbec není vyřešeno, zdali toto nedobrovolné umístění není v rozporu s Listinou základních práv a svobod EU, protože i migranti požívají základních práv a svobod a Evropská unie je musí ctít a garantovat,“ poznamenává ministerstvo.

Poslední výtkou je, že stávající návrh na zavedení kvót má navíc legislativně nejasnou povahu. „Není zřejmé, zda členské státy mohou návrh odmítnout nebo blokovat skrze veto svých národních parlamentů,“ podotýká ministerstvo.

Chovanec zároveň zdůraznil, že Česko je připraveno zodpovědně diskutovat o dalších možnostech řešení migrační krize. „Důležité je řešit příčiny migrační krize, nikoliv pouze její následky. Jsme připraveni aktivně pomáhat, a to zejména v těch místech světa, kde konflikty a problémy vznikají. Penězi, projekty i osobním nasazením,“ připomněl Chovanec.

Legislativně-právní analýzu, vypracovanou expertním týmem pod vedením náměstka ministra vnitra Petra Mlsny, zaslal ministr vnitra k rukám lucemburského ministra pro zahraniční věci a evropské záležitosti Jeana Asselborna, jenž předsedá Radě ministrů pro vnitřní věci a justici zemí EU, která by v úterý měla znovu řešit problematiku migrační krize.

Policie opět odhalila běžence i převaděče

Česká cizinecká policie za poslední týden zadržela 171 nelegálních migrantů, z toho 113 mužů, 23 žen a 35 dětí. Osmdesát procent běženců pocházelo ze Sýrie, následovali Iráčané a Afghánci. Téměř všechny cizince policisté zadrželi v Jihomoravském kraji.

Kromě běženců policie zadržela i dva Němce, Fina, Maďara a Poláka, které podezřívá ze spáchání trestného činu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Hrozí jim vězení od dvou do dvanácti let, propadnutí věci, propadnutí majetku a vyhoštění ze země.

Chovanec v neděli dodal, že analýzu Česko v pondělí předá i v Praze na jednání ministrů zahraničí visegrádské skupiny (Česka, Slovenska, Polska a Maďarska) se šéfy diplomacie dalších unijních zemí. Dokument podle něj vnitro poslalo i premiérovi Bohuslavu Sobotkovi a ministrovi zahraničí Lubomíru Zaorálkovi.

Sobotka: Kvóty odmítáme a trváme na tom

Česko odmítá plán Evropské komise na povinné přerozdělení 120 tisíc žadatelů o azyl ze tří unijních zemí, které čelí největšímu náporu migrantů (více čtěte zde). Po úterní schůzce ministrů vnitra bude o kvótách ve středu jednat mimořádný summit EU s účastí Sobotky. „Nebudeme podporovat žádný dokument, který by obsahoval systém povinných kvót,“ řekl premiér novinářům v Chropyni na Kroměřížsku při návštěvě Zlínského kraje k jednání v Bruselu.

Doplnil, že má před sebou tři důležitá jednání. V pondělí se sejdou ministři zahraničí V4. „Předpokládám, že potvrdí naši společnou pozici, kterou máme. To znamená, že odmítáme kvóty,“ podotkl. V úterý se sejdou ministři vnitra. Milan Chovanec jede podle premiéra na jednání s jasným mandátem od vlády nesouhlasit s kvótami. „A stejně budu vystupovat i ve středu večer, pokud by se takový návrh objevil na stole,“ slíbil Sobotka.

Podle jeho slov zatím není jasné, co přesně bude uvedeno v návrhu Evropské komise. „Česká republika intenzivně vyjednávala v uplynulých týdnech, dnech i hodinách. Trváme na našem postoji, nejsme sami v rámci Evropy, stejný postoj zastávají nejen země V4, ale například některé baltské státy. Ten postoj zastává i Rumunsko, některé další země Evropské unie s tím naším postojem sympatizují. Myslím, že máme reálnou šanci na to, abychom prosadili svůj negativní názor, který máme vůči kvótám,“ uvedl Sobotka.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video