Vojenská junta v červnu potvrdila věznění Su Ťij na další rok.

Vojenská junta v červnu potvrdila věznění Su Ťij na další rok. | foto: Reuters

Pověrčiví generálové dál vězní disidentku Su Ťij

  • 13
Deset z posledních sedmnácti let strávila barmská disidentka Aun Schan Su Ťij za mřížemi nebo v domácím vězení. Vojenská junta jí k 61. narozeninám připravila dárek - vězení prodloužila o další rok. Po celém světě se demonstruje za její propuštění, účinná by byla asi jen rezoluce OSN.

Aun Schan Su Ťij se naposledy prošla po ulici před třemi lety. Od té doby je v domácím vězení a ani loňský rok, kdy jí bylo šedesát a její propuštění žádali politici z celého světa, na tom nic nezměnil.

"O jejích šedesátých narozeninách jsme slyšeli sbory hlasů za její propuštění. Nenásledovaly ale žádné kroky OSN ani jednotlivých vlád," řekla Reuters Yvette Mahonová, ředitelka Burma Campaign UK.

Mnoho si Su Ťij nemůže slibovat ani od letošních protestů. Barmské hlavní město Rangún je pod kontrolou policie, která střeží přístup k vile vězněné disidentky. V sídle Národní demokratické ligy, které Su Ťij předsedá, se sešlo 200 lidí.

"Modlíme se za její dobré zdraví a okamžité propuštění i za propuštění dalších politických vězňů," prohlásil Aung Shwe z vedení strany.

Čekání na OSN
Účinnost modliteb by mohla zajistit jen politická akce. Spojené státy apelovaly na Radu bezpečnosti OSN, aby vyvinula na Barmu tlak. Podle Reuters je ale pravděpodobné, že postup OSN proti Barmě by vetovala Čína a Rusko.

K přijetí rezoluce vyzval OSN i bývalý český prezident Václav Havel. Podle Havla a jihoafrického arcibiskupa Desmonda Tutu není Barma jediným světovým problémem, ale nedůsledný postoj mezinárodního společenství může otevírat dveře dalším diktátorským režimům.

Také společnost Člověk v tísni vyzve OSN k aktivitě. Od 15 hodin hodin pořádá v Praze na Václavském náměstí happening. Během něj chce zastupitelským úřadům zemí, které mají křeslo v Radě bezpečnosti, předat symbolické papírové růže.

Vojenská junta v Barmě vládne od roku 1962. Na kontě má přes jedenáct set politických vězňů, téměř milion lidí přinutila k vystěhování do sousedních zemí a vypálila nebo jinak zničila téměř tři tisíce vesnic.

Podivuhodná role astrologie
Pokud Su Ťij nepomůže ani OSN, mohly by snad zasáhnout hvězdy. Podle nich se totiž barmští generálové často řídí a nikdo neví, jak se dopředu zachovají.

Podle specialisty na Barmu Johna Silversteina naslouchá v Barmě věštcům úplně každý. Generál Ne Win, který se chopil moci v roce 1962, na nich prý byl doslova závislý. "Říká se, že jednou na základě věštby prostě změnil směr dopravy. Vedlo to k mnoha nehodám," citovala BBC Silversteina.

Podle emeritního profesora Rutgersovy univerzity patří do skupiny "astrologických nápadů" i přesun hlavního města, který si generálové usmysleli v listopadu 2005. Nová metropole Pinmana vyrůstá tři sta kilometrů severně od Rangúnu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video