(ilustrační foto)

(ilustrační foto) | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Pouliční umělce v Praze čeká lepší budoucnost, zatím je berou za žebráky

  • 100
Hudebníky, herce či žongléry, kteří chtějí vystupovat v ulicích Prahy, zřejmě čekají lepší časy. Nové vedení města chce zmírnit dosavadní přísný metr a oživit veřejný prostor. Buskeři, jak se pouliční umělci nazývají, zatím získávají povolení složitou úřední cestou. Ostatní jsou považovaní za žebráky a dostávají pokuty.

"Chceme dostat umění více do ulic a na veřejná prostranství. Jsem stoprocentní zastánce toho, že je ulice Prahy potřeba tímto způsobem oživit," říká nový radní pro oblast kultury Lukáš Kaucký (ČSSD).

Dnes může v Praze pouliční umění dělat jen ten, kdo si vyjedná povolení k tzv. záboru veřejného prostranství. Vyřídit si povolení trvá měsíc. Platí jen na několika vybraných místech a pouze v čase, o kterém rozhodnou úředníci. Hudebníci navíc musejí uvést svůj repertoár a za každou píseň zaplatit Ochrannému svazu autorskému (OSA).

Všichni ostatní jsou optikou úřadů považování za žebráky. A podle vyhlášky pražského magistrátu je žebrání činnost, která by "mohla narušit veřejný pořádek".

Pouliční hudebník Stanislav Voda tak za sedm let hraní v pražských ulicích dostal od městské policie 15 pokut, každou ve výši tisíc korun. "Pokuty jsem neplatil, protože jsem přesvědčen, že mi byly uloženy neprávem. Za žebráka se nepovažuji," uvádí Voda.

"Pronásledování pouličních muzikantů policií pokračovalo, dokonce se stupňovalo a praktiky policajtů přitvrzovaly," dodává hudebník, který se přestěhoval do Brna, kde se dnes pouličnímu hraní věnuje. Kvůli neuhrazeným pokutám mu ale hrozí exekuce. Vodovi uškodilo, že souhlasil s uložením blokových pokut a že svou situaci začal řešit se zpožděním.

Radní Kaucký plánuje, že získat povolení pro pouliční umělce bude snadnější. "V tom chceme být určitě vstřícnější, byrokracie v této oblasti mi někdy přijde nadbytečná," říká. Podle něj se však pouliční umění musí řídit nějakými pravidly a uvítá prý jednání se zástupci umělců.

Moravské metropole poskytují umělcům přívětivější prostředí

V dalších velkých městech mají pouliční umělci příznivější podmínky pro svou tvorbu. Například v Olomouci podle náměstka primátora Jana Holpucha (ODS) není "záplava" pouličních umělců, ani regulace této činnosti. "Nemáme s tím žádný problém. Pouliční umění je vítaným oživením našeho centra. Například v rámci vánočních trhů jsme přilákali flašinetáře," říká Holpuch.

Liberálním prostředím pro busking zůstává i Brno. Na začátku června sice začala platit vyhláška, která v nejfrekventovanějších ulicích zakazuje vybírání peněz, ale setkala se s výraznými protesty. Zastupitelé po necelých dvou týdnech platnosti vyhlášky schválili pro pouliční umělce výjimku.

Podle spoluorganizátora protestních akcí hudebníka Tomáše Vtípila je současný stav pro brněnské buskery dokonce lepší, než před tím. "Bylo to na vodě, teď se to lépe definovalo a je to povolené. Pokud si nestěžuje nikdo, kdo v tom místě bydlí, je to možné provozovat bez licence," popisuje muzikant a performer.

Jak dokládá Vtípil vlastními zkušenostmi, ani v zahraničí neexistuje vůči pouličnímu umění jednotný postup úřadů. "Třeba ve Švýcarsku se to nepočítá za žebrotu, ale není to úplně neregulované. Ve Vídni se kupuje licence asi za 7 eur na měsíc, ale nemůže se hrát každý den," říká hudebník.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video