Německý ministr vnitra Thomas de Maiziere během svého proslovu ve Spolkovém...

Německý ministr vnitra Thomas de Maiziere během svého proslovu ve Spolkovém sněmu (1. října 2015) | foto: Reuters

V Hamburku se opět rvali běženci. Takhle ne, varuje ministr de Maiziére

  • 1091
Německá policie musela ve čtvrtek opět zasahovat kvůli rozbrojům mezi dvěma velkými skupinami běženců ze Sýrie a Afghánistánu v hamburském uprchlickém středisku. Potyčky si vyžádaly zraněné i materiální škody. Ministr vnitra Thomas de Maiziére přitom varoval, že vyvolávání potyček patří mezi situace, které migrantům jen přitěžují. V Německu se v září zaregistrovalo rekordních 170 tisíc běženců.

V záchytném zařízení v hamburské městské části Bergedorf muselo zasahovat 50 policistů, protože zhruba 200 uprchlíků se už v průběhu středy opakovaně pouštělo do vzájemných potyček. Policejní zásah pokračoval ještě ve čtvrtek ráno, informoval mluvčí policie. Nesdělil však příčinu rozmíšek, ani závažnost zranění, která si střety mezi Syřany a Afghánci vyžádaly.

Agresivní jedinci na obou stranách kromě toho způsobili i škody na majetku, když polámali postele a židle. Před podobným chováním přitom ve čtvrtek během proslovu ve Spolkovém sněmu, kde obhajoval balíček zákonů, které mají zjednodušit a zrychlit azylové řízení, varoval de Maiziére. Ten zmínil právo běženců na to, aby se s nimi zacházelo důstojně a s respektem.

„Každý, kdo sem přichází, má právo na to, aby se k němu přistupovalo slušně, s respektem a důstojně. Krajně pravicové nadávky a zločiny, které sahají až k výhružkám smrtí, nesmíme připustit a budeme proti nim bojovat celou silou právního státu,“ řekl de Maiziére.

...ale nesmí lhát, prát se a musí dodržovat zákony

„Velmi mnoho uprchlíků zde zůstane. Nemůžeme je tady jenom trpět, musíme je plně přijmout mezi sebe. Stanou se našimi sousedy, našimi spoluobčany,“ uvedl dál ministr. Podle něj je nutné, aby jim Německo nabídlo integrační kurzy a intenzivní výuku němčiny a zajistilo jim uplatnění na pracovním trhu.

V září do Německa přišel rekordní počet azylantů

V Německu se v září zaregistrovalo rekordních 170 tisíc běženců, podle ministerstva vnitra je to zatím největší počet za jediný měsíc. Podle zdrojů deníku Die Welt je však skutečný počet lidí, kteří do země v září přišli, mnohem vyšší. Bavorský zemský ministr vnitra Joachim Herrmann už ve středu odhadl počet běženců, kteří v září do Německa dorazili, na 270.000.

Od začátku roku už se v Německu zaregistrovalo 577 000 uprchlíků, kteří zároveň požádali v zemi o azyl. Vláda předpokládá, že za celý rok dorazí do země 800 000 žadatelů o azyl, někteří politici mluví o milionu lidí.

Skutečný počet uprchlíků, kteří do Německa přišli, ale je podle politiků vyšší. „Panuje tu nejistota. Nikoli zanedbatelná část běženců se nenechala zaregistrovat. Jiní se sice zaregistrovali, ale potom odjeli jinam,“ upozornil ministr vnitra de Maiziére.

Musí podle něj ale dodržovat zákony, nesmí lhát úřadům a nesmí vyvolávat potyčky v ubytovnách. „Každý, kdo k nám přijde, musí přijmout a dodržovat náš systém hodnot a pravidel. To znamená, že každý řekne úřadům své pravé jméno i skutečnou zemi, odkud přichází. Patří k tomu i to, že se lidé nebudou prát a že budou respektovat ostatní lidi, bez ohledu na jejich víru a pohlaví.“

Násilné incidenty nejsou v německých uprchlických ubytovnách vzácností. Například ve středoněmeckém Kasselu si hromadné potyčky mezi běženci v uprchlickém centru vyžádaly v poslední době desítky zraněných.

Ministr také zdůraznil, že běženci nemají právo vybírat si, kam v Německu budou umístěni. „Jistě, některé ubytovny nejsou příjemné a mnoho jich je přeplněno. Ale prosím, nemějte velké nároky. Všichni se zatraceně moc snažíme, víc toho momentálně udělat nejde,“ řekl de Maiziére.

Sněm zákony na snazší azylová řízení schválil

Ministr rovněž obhajoval vládní balíček zákonů na úpravu azylového řízení. Podle nich by měly být poslední tři balkánské státy, tedy Albánie, Kosovo a Černá Hora, zařazeny na seznam bezpečných zemí, takže by žadatelé z těchto zemí prakticky přišli o šanci získat azyl a bylo by je možné rychleji posílat zpět. Nové zákony mají rovněž umožnit, aby se v některých případech snižovala podpora, kterou Německo běžencům vyplácí.

„Jsou to tvrdá rozhodnutí, ale jsou nutná, protože dosavadní azylový systém není nastaven na takový nápor uprchlíků, jaký nyní zažíváme,“ řekl de Maiziére. Podle něj bude Německo potřebovat velkou vytrvalost, aby se s uprchlickou krizí vypořádalo. Ministr zároveň znovu apeloval na to, aby se řešení hledala i na evropské a mezinárodní úrovni.

Balíček zákonů podpořili vládní konzervativci i socialisté, kromě nich se pro něj s určitými výhradami vyslovili i opoziční Zelení. Těm vadí především zařazení Kosova na seznam bezpečných zemí, podle nich v tomto balkánském státě nadále panuje neuspokojivá humanitární situace.

Spolkový sněm projednává úpravu azylových zákonů ve zrychleném režimu. Vláda se tak snaží zajistit, že změny začnou platit už od začátku listopadu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video