Hlasování označili pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě za svobodné a čestné

Hlasování označili pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě za svobodné a čestné | foto: AP

Potvrzeno, první volby arabského jara ovládli v Tunisku islamisté

  • 76
Nedělní parlamentní volby v Tunisku vyhrála přesvědčivě islámská Strana obnovy. Podle konečných výsledků islamisté získali 41,7 procenta hlasů a 90 z celkových 217 poslaneckých křesel. Vítězství islamistů je prvním v regionu od úspěchu radikálního Hamasu v Palestině v roce 2006.

Na druhém místě skončil nacionalistický levicový Kongres pro republiku (CRP) s 13,8 procenta a 30 křesly, zatímco třetí je s 9,7 procenta hlasů a 21 křesly umírněné socialistické Demokratické fórum pro práci a svobody.

Úspěch islamistů může podle některých odborníků znamenat velkou změnu. Země sice byla za 23 let vlády prezidenta Zína Abidína bin Alího represivním policejním státem, ale zároveň stabilním pro investory a s nebývale velkými právy žen. Islamisté byli za bývalého režimu pronásledováni.

KOMENTÁŘ

Proč v Tunisku vyhráli islamisté a proč teď vyhrajou všude

Předseda vítězné umírněně islamistické Strany obnovy (Hizb An-Nahdá) Rašíd Ghannúší se ve středu snažil ujistit obchodníky na burze o tom, že nová vláda bude podporovat podnikání. Počítá s tím, že nový kabinet bude sestaven do měsíce. Strana obnovy již začala vyjednávat o vládní koalici.

Ghannúší se i dříve všemožně snažil ujistit jak sekulárně laděné občany, tak podnikatele o tom, že se z jeho strany nemají čeho bát. Strana před volbami mimo jiné slíbila, že bude "garantovat svobodu vyznání a myšlení či práva menšin" a Ghannúší prohlásil, že islámské právo šaría "nemá v Tunisku místo".

Hlasování, kterého se v neděli zúčastnilo asi sedm milionů tuniských voličů, označili pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě za svobodné a čestné. Podle OBSE neměly volby žádné významné nedostatky.

Úkolem ústavodárného shromáždění bude během ročního funkčního období vypracovat novou ústavu, vybrat prozatímní vládu a stanovit termín řádných voleb parlamentu a prezidenta. Bývalý autoritářský šéf státu bin Alí odstoupil kvůli lidovým bouřím před devíti měsíci a uprchl do zahraničí.

Vláda bude muset řešit napjatou ekonomickou situaci. Hospodářský růst, který obvykle dosahoval okolo pěti až šesti procent, je od ledna na nule či v minusu. Výrazný úpadek cestovního ruchu navíc znamenal zrušení mnoha pracovních míst, a tedy nárůst nezaměstnanosti, která nyní dosahuje až 19 procent.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video