Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Potvrzeno: chemikálie z Lutína tečou podzemní vodou dál, než se čekalo

  17:38aktualizováno  17:38
Průzkumné vrty prokázaly mezi Olšany u Prostějova a nedalekými Dubany kontaminaci podzemních vod chlorovanými uhlovodíky a dalšími chemikáliemi. Znečištěná plocha má tvar elipsy o délce až pěti tisíc metrů a až kilometrové šířce, a zasahuje i k jednomu ze zdrojů pitné vody pro samotný Prostějov.

Koncentrace dichlorethylenu v okolí Hablova na Prostějovsku. Čím tmavší barva, tím vyšší koncentrace. | foto: Dekonta

Už teď je jasné, že se chemikálie proudící do spodní vody zřejmě od areálu bývalé Sigmy Lutín dostaly po letech až tam, kde je nikdo nečekal.

Díky vrtům teď mají odborníci k dispozici podrobné mapky, které zaznamenávají koncentraci jednotlivých chemikálií. Barevné "chemické" skvrny jsou viditelné například na území obcí Hablov či Dubany na Hané, u Duban se přitom nachází jeden ze zdrojů pitné vody pro Prostějov.

"V našem průzkumu jsme nyní na konci první fáze, která nám ukázala, kde přesně musíme s chemikáliemi počítat," přiblížil Vojtěch Musil z firmy Dekonta, který má výzkum na Prostějovsku na starosti.

"V rámci druhé etapy výzkumu jsme pak původně už jen chtěli určit, která technologie se nejlépe hodí na jejich odstranění. Také jsme ovšem zjistili, že se ono znečištění dostalo dál, než jsme předpokládali," dodal.

Musil a jeho kolegové tak do svých plánů museli přidat dalších dvanáct vrtů, pomocí nichž by v průměrné hloubce kolem třiceti metrů měli najít místo, kde znečištěné území končí. "Nyní víme, že kontaminované spodní vody tečou na východ až jihovýchod v prostoru mezi obcemi Hablov a Dubany," nastínil Musil.

Chemikálie se šíří podzemními vodami

To, kam se chemikálie šíří, určuje podle něj nejen proud spodních vod, který zde směřuje právě na jihovýchod, ale také podoba podzemí, v němž se voda pohybuje. "Jsou zde nejrůznější prohlubně a překážky, které jí stojí v cestě. Kvůli tomu se tyto chemické látky šíří spíše na východ. Napomáhá tomu i skutečnost, že jsou těžší než voda," vysvětlil odborník.

Koncentrace dichlorethylenu v okolí tří obcí na Prostějovsku. Čím tmavší barva, tím vyšší koncentrace.Koncentrace vinylchloridu v okolí tří obcí na Prostějovsku. Čím tmavší barva, tím vyšší koncentrace.

Mapa koncentrace vinylchloridu a dichlorethylenu v okolí Olšan u Prostějova, Hablova a Duban na Hané. Pro zvětšení klikněte. foto: Dekonta

Výsledky průzkumu zná také starosta obce Dubany Ivo Zatloukal. Právě ty jsou vedle Hablova a Olšan u Prostějova jednou z obcí, v jejichž spodních vodách se chemikálie objevily.

"Jejich proud však naši obec zasahuje jen částečně, obtéká nás po severní straně," popsal Zatloukal, který dal v souvislosti s neočekávaným pokračováním výzkumu souhlas k dalším vrtům na pozemku obce.

"Vůbec se to ovšem netýká zastavěné části Duban, odborníci budou pracovat na poli zhruba kilometr za obcí. Podle mých informací by se tam mělo začít něco dít už teď na podzim či nejpozději v zimě," řekl.

Výzkum na Prostějovsku by měl pokračovat do roku 2012. "Do té doby by mělo být vše hotové," prozradil starosta Olšan u Prostějova Milan Kubíček. Právě Olšany na Prostějovsku jsou příjemcem více než dvacetimilionové dotace na průzkum tamních spodních vod. Podle Kubíčka se však znečištění obce nijak výrazně nedotýká.

Jediné omezení, které tak kontaminovaná voda v podzemí mezi Olšany a Dubany jejím obyvatelům přináší, se týká jejich studní. "Upozornil jsem místní, aby si případně nechali udělat rozbory vody ve svých studních a nepili ji. Asi by to tu stejně nikoho nenapadlo, máme zde vodovod a voda je navíc už znečištěná dusičnany a dusitany ze zemědělství. Ale raději jsme to jako vedení obce připomněli," řekl Kubíček.

Znečištění je i poblíž vodního zdroje, vodárny si ho hlídají

Studny jako zdroj pitné vody pak jednoznačně odmítá také Vojtěch Musil z Dekonty. "Výskyt chemikálií sice plošně nejde vztáhnout na celé obce v této oblasti, ale pro jistotu bych je jako zdroj pitné vody nedoporučoval."

Koncentrace tetrachlorethylenu v okolí tří obcí na Prostějovsku. Čím tmavší barva, tím vyšší koncentrace.Koncentrace trichlorethylenu v okolí tří obcí na Prostějovsku. Čím tmavší barva, tím vyšší koncentrace.

Mapa koncentrace tetrachlorethylenu a trichlorethylenu v okolí Olšan u Prostějova, Hablova a Duban na Hané. Pro zvětšení klikněte. foto: Dekonta

Ve spojitosti s pitnou vodou má k otázce znečištění v podzemí Prostějovska co říci také společnost Moravská vodárenská, která v okolí Duban spravuje několik zdrojů pitné vody pro Prostějov a okolí. "O výsledcích průzkumu jsme informováni. Kvalita vody v našich vrtech v okolí Duban v tuto chvíli odpovídá všem zákonným normám," uvádí její mluvčí Helena Koutná.

A odkud se chemikáliemi zamořená voda bere? Starostové postižených obcí mají jasno, chemikálie tečou od bývalé Sigmy Lutín. "Už dříve se skutečně zjistilo, že jde o dominantní zdroj," přiblížil Musil.

Vedení společnosti Sigma Group, která dnes na místě bývalého státního podniku Sigma Lutín sídlí, s tím nesouhlasí. "Nelze to spojovat jenom s námi, kolem roku 2005 jsme všechno zlikvidovali. Navíc jsou tu další potencionální zdroje," uvedl již dříve Jan Čapka z právního oddělení firmy.

Poukázal tak na nedalekou traktorovou stanici či sklad a překladiště pohonných hmot, jež u Lutína dříve využívala sovětská armáda. Existenci dalších zdrojů chemikálií připouští i Musil, pro kterého je však otázka původu znečištění v tuto chvíli uzavřenou kapitolou. "Není důležité odkud, ale kam a jak daleko kontaminované vody tečou."

Koncentrace chlorovaných uhlovodíků v okolí tří obcí na Prostějovsku. Čím tmavší barva, tím vyšší koncentrace.

Mapa koncentrace chlorovaných uhlovodíků v okolí Olšan u Prostějova, Hablova a Duban na Hané. Čím tmavší barva, tím vyšší koncentrace. Pro zvětšení klikněte. foto: DekontaHlavní zprávy

Další z rubriky

Nanesená vrstva v místě, kudy v minulosti protékala řeka Labe v původním korytu.
V trase budoucí D35 jsou až dvoumetrové naplaveniny, přitekly z Krkonoš

Archeologové pracující na výzkumu v trase budoucí dálnice D35 u Opatovic nad Labem zjistili, že kácení stromů v oblasti Krkonoš mělo za následek masivní nánosy...  celý článek

Prostějovská radnice.
Prostějov zůstává bez tajemnice, vítězka tendru se neshodla s primátorkou

Magistrátu v Prostějově se napoprvé nepodařilo obsadit uvolněné místo tajemníka, přestože z výběrového řízení vzešla vítězná kandidátka. Ta porazila další dva...  celý článek

Ivan Hanuš obdržel v Pelhřimově certifikát.
Rekordní putování dopisu má pokračování, tentokrát přišel z Ruska e-mail

Příběh nejdéle doručované poštovní zásilky v České republice pokračuje. Ivanu Hanušovi se ozvala neteř ruské lékařky, která před více než 28 lety poslala jeho...  celý článek

Soutěž: Vyhrajte zásobu dobrot pro nejmenší
Soutěž: Vyhrajte zásobu dobrot pro nejmenší

Chcete svému drobečkovi zpestřit jídelníček? Soutěžte o balíček plný dobrot.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.