Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Potřebujeme se, řekl Zeman EU

  23:54
N i c e - Premiér Miloš Zeman varoval unii před ztroskotáním summitu Evropské unie v Nice. Se stejným apelem vystoupili i ostatní předáci zemí, které usilují o vstup do unie. Poukázali na to, že neúspěch v Nice zbrzdí rozšíření EU a vyvolá velké politické problémy ve východní Evropě.
"Řekli jsme našim partnerům, že je nutné podpořit rozšíření," řekl po setkání s vrcholnými představiteli EU premiér Miloš Zeman.
Zapálená popelnice

Zapálená popelnice - Odpůrci blobalizace před zahájením summitu EU v Nice zapalovali v ulicích plastové popelnice, 7. prosince 2000 | foto: Reuters

Uchazeči sice vyjadřovali i svůj názor na otázky, jimiž se bude summit zabývat, ale jejich hlavní poselství pro státy unie znělo: Myslete nejen na své národní zájmy, ale i na budoucnost celé Evropy myslete na rozšíření. "Potřebujeme nové děti v evropské rodině, potřebujeme nové knihy v evropské knihovně," uvedl Zeman.

Nice postavilo uchazeče před rozporné obrazy: na jedné straně davy v ulicích bouřící proti globalizaci, na druhé straně ukázka jednoty unie při slavnostním podpisu Charty základních práv. Za oponou úsměvů a řečnických prohlášení o historické chvíli zůstala skryta faktická nejednotnost v názoru, jak využít tento klíčový dokument.

Co může Čechům přinést summit v Nice

po reformě z Nice má být unie připravena na český vstup
pokud se její země nedohodnou, hrozí krize uvnitř EU i od klad rozšíření EU
pokud se EU shodne na silném oslabení role malých zemí, zhorší to politické postavení Čechů po vstupu

Zeman doufal, že summit nevyzní do ztracena, a o setkání s vůdci unie řekl: "Nehodnotili to jako běžný, ale jako přelomový summit." Čtvrteční setkání dodalo uchazečům pocit, že i jejich hlas má nějaký význam.

"Aniž bych chtěl přeceňovat naše přesvědčovací schopnosti, bylo i zásluhou EU, že změnila styl, který byl v Helsinkách. Tam jsme přijeli a dověděli jsme se, na čem se unie usnesla. Zde jsme vystupovali jako první. Myslím, že jsme mluvili s podobnými argumenty a uváděli i stejné datum pro ty nejpokročilejší rok 2003. Domnívám se, že v rámci našich možností jsme udělali skutečně maximum," tvrdil Zeman.  O výsledku summitu, který ovlivní i českou budoucnost, ale rozhodne reálný poměr sil uvnitř unie a schopnosti jednotlivých unijních politiků.

Zeman a další proto apelovali na své partnery, aby dospěli ke shodě. "Upozornil jsem je na nebezpečí, jež existuje - na hrozbu zklamání z nesplněných slibů.

Kdyby summit skončil neúspěchem a v krátké době se nekonal summit další, mohlo by to velmi výrazně ohrozit datum rozšíření.

Tady je naprosto logická spojitost," řekl český premiér.

Poláci dopad případného neúspěchu spíše bagatelizovali. "Větší důsledky by to mělo pro unii než pro ostatní," řekl polský ministr zahraničí Wladyslaw Bartoszewski.

Maďarský premiér Viktor Orbán sice zdůraznil, že neúspěch v Nice by vyvolal v jeho zemi "zklamání a zmatek", ihned dále ujistil, že by to nic nezměnilo na maďarském odhodlání připojit se k unii. Maďaři jsou podle něho odhodláni udělat vše, aby byli do konce roku 2002 připraveni na vstup.

Český premiér na rozdíl od svých kolegů, kteří se vyjadřovali i k problémům zemědělství nebo rozdělení pravomocí v unii, odmítl zacházet do těchto detailů.

Namísto toho se představil jako proevropský politik, když v rozhovoru s novináři odsunul problémy řešené v Nice na "druhý plán" a za prvořadou označil Chartu základních práv, která by se podle jeho "snu" mohla stát základem evropské ústavy.

Při setkání padl strašák nejpokročilejších uchazečů - myšlenka, že unie se naráz rozšíří o velkou skupinu zemí. "Idea velkého třesku byla pohřbena," řekl pak s úlevou maďarský premiér Viktor Orbán. Pro něho to znamená, že Maďarsko nebude muset čekat na méně pokročilé uchazeče.

Tutéž naději sdílí i český premiér, který ujistil, že ani visegrádská čtyřka a spolupráce v jejím rámci není žádnou "armádou spásy", a přivítal "diferencovaný přístup", kdy unie každého soudí podle jeho úsilí. Zároveň se tvářil, že Česká republika tomu vyhovuje - a to i s novým zákonem o národní bance, který unie opakovaně kritizuje.

O čem se rozhoduje v Nice, čtěte ZDE.

Demonstranti bojují v Nice s policií
Summit EU provázejí ve městě protesty. Demonstranti ve čtvrtek házeli kameny a snažili se prorazit policejní kordony na přístupových cestách k místu konání summitu - paláci Acropolis v centru města. Početné policejní jednotky je však držely v postranních ulicích nejméně 150 metrů od budovy.

Policie proti demonstrantům zaútočila slzným plynem, který se dostal až ke kongresovému centru, kde málem rozplakal příchozí francouzskou delegaci v čele s prezidentem Jacquesem Chirakem a premiérem Lionelem Jospinem.

Skupina aktivistů zapálila budovu Pařížské národní banky v centru města a zaútočila i na hasiče, kteří se snažili požár zlikvidovat. Zpravodaj agentury Reuters viděl jak z budovy stoupal hustý černý dým. Aktivisté zasypávali hasiče kamením. Policisté je bránili pomocí granátů se slzným plynem. Oheň byl rychle uhašen.

Poblíž kongresového paláce hlasitě demonstruje několik tisíc lidí. Dohlíží na ně za bariérami jen o něco méně policistů vyzbrojených přilbami, štíty a granáty se slzným plynem. Ten již několikrát nedaleko Acropolis použili proti demonstrantům, kteří házeli kameny.

Časně ráno museli francouzští policisté důrazně rozehnat opět za použití slzného plynu několik stovek demonstrujících, kteří sráželi popelnice v centru města a snažili se rozbíjet výlohy.

Před kongresovým palácem Acropolis v prvních liniích demonstrují zástupci francouzské krajně levicové Ligy revolučních komunistů vedené poslancem Evropského parlamentu Alainem Krivinem, o ulici dál jsou nejpatrnější baskické vlajky, s nimiž přijeli mladí baskičtí separatisté.

Viditelná je i francouzská antiglobalizační organizace ATTAC, radikální odboráři z francouzské Zemědělské konfederace a anarchisté z Národní konfederace práce. Představitelé ATTAC uspořádali ve středu navečer na místní pláži happening, během něhož se navzdory chladnému a deštivému počasí koupali s vlajkami své organizace.

Ve středu protestovali odboráři
Protestům předcházela rozsáhlá poklidná manifestace odborářů z celé Evropy, které se v Nice zúčastnilo kolem 60 tisíc lidí. Zatímco odboráři požadují vylepšení chystané evropské Charty základních práv, protestující aktivisté ji přímo odmítají s tím, že naprosto nedostatečně zakotvuje sociální práva.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

„Není podstatné být vidět, ale mít výsledky.“ Politici reagují na konec ministryně

25. dubna 2024  10:46,  aktualizováno  11:50

O demisi ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové (TOP 09) byl premiér Petr Fiala...

Nezvládla jsem prodat svou práci. Neměla jsem lajky, řekla končící Langšádlová

25. dubna 2024  11:44

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, protože...

Lidovci navrhli zvýšit slevy na dani na děti, stát to má 6 miliard korun ročně

25. dubna 2024  11:36

Zvýšení slev na dani na děti navrhuje KDU-ČSL a hodlá to prosazovat v jednáních s koaličními...

Rakety ATACMS jsou stěžejní, ale Rusové se mohli připravit, míní analytici

25. dubna 2024  11:30

Rakety dlouhého doletu ATACMS, které USA poskytly Ukrajině, by mohly oslabit ruskou logistiku a...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...