Potřebuje žena ministra majáček?

  • 106
Limuzínou s nezapnutým majáčkem na střeše se po Praze vyšší rychlostí, než dovolují předpisy, nechává vozit i manželka ministra vnitra Šárka Grossová. Ukázalo se to, když MF DNES zveřejnila další sérii fotografií dokumentujících rychlou jízdu tmavočerveného BMW.

To řídí šofér ochranné služby policejního prezidia.

Ve voze, který opakovaně překročil povolenou rychlost, a to jednou dokonce o 50 kilometrů v hodině, v dané chvíli seděla právě Grossová.

Podle mluvčí policejního prezidia Blanky Kosinové na to měla právo, protože v současné době patří mezi chráněné osoby. Proč má ochranku celá ministrova rodina, policie upřesnit nechtěla.

Zatímco ve čtvrtek se po Praze proháněl rychleji, než měl, vůz s ministrovou manželkou, o den dříve při tom přistihla MF DNES limuzínu samotného Grosse. Ministr k tomu říká, že řidič předpisy neporušil. "Vůz, který veze chráněnou osobu, může v případě, že má pocit, že ho někdo sleduje, jet rychleji i bez zapnutého majáku," vysvětlil. 

Gross připustil, že jel rychle. Prý musel
Policie i ministerstvo vnitra připouštějí, že jejich řidiči porušují dopravní předpisy. Hájí se tím, že jim nic jiného nezbývá.

Ministr vnitra Stanislav Gross, jehož řidič byl MF DNES ve středu několikrát přistižen při porušování dopravních předpisů, nevylučuje, že jeho ministerská limuzína mohla jet rychle. Vzápětí dodává: zákon jsme neporušili. "Řidič může s chráněnou osobou jet zvýšenou rychlostí i bez majáku, pokud je pronásledován," tvrdí Grossova mluvčí Věra Dušková.

Ministerstvo: K riskantní jízdě jste nás vyprovokovali
Dušková obvinila MF DNES, že za rychlou jízdu limuzín mohou sami její redaktoři. Ti sledovali ministra. "Považujeme za nepřijatelný takový způsob novinářské práce, kdy žurnalista sám svým chováním způsobí situaci, na kterou musí policista reagovat způsobem, jenž je posléze z neznalosti redaktorů v médiích kritizován," napsala mluvčí.

(V pátek MF DNES omylem napsala, že předpisy porušoval řidič ministra Grosse i ve čtvrtek, kdy vedle něj seděl ministr. Ve skutečnosti jela v autě právě Grossova žena).

Soudní znalec v oboru dopravy Zdeněk Svátek považuje podle svých slov tento výklad zákona za účelový. "Pokud má řidič obavu z pronásledování a potřebuje zvýšit rychlost nad povolenou, má na to ostatní řidiče upozornit zapnutým majákem," říká znalec.

Nejbližší spolupracovníci ministra Grosse tvrdí, že řidiči k rychlé a riskantní jízdě měli důvody, protože jeho rodina je v ohrožení. "Ministrovi a jeho rodině hrozí v posledních týdnech nebezpečí," uvedl důvěryhodný zdroj. Ten však nechtěl konkrétní bezpečnostní rizika popsat.

Podobně jako ministerstvo vnitra se k celé kauze postavilo i policejní prezidium. Podle mluvčí Blanky Kosinové se z dřívějších fotografií v MF DNES nedá jednoznačně určit, zda policejní řidič porušil dopravní předpisy.

Přesto Kosinová přislíbila, že si policejní šéfové pozvou na kobereček své řidiče, kteří vozí či doprovázejí ministry české vlády. "Řidič, který auto řídil, podá vysvětlení svému nadřízenému a celá situace s ním bude podrobně probrána. Obdobně budou poučeni i ostatní řidiči," sdělila mluvčí Kosinová.

Podle známého advokáta Tomáše Sokola je po právní stránce za jízdu automobilu vždy odpovědný jeho řidič. "Nadřízený nemůže za žádné situace tomu řidiči přikázat, aby porušoval pravidla silničního provozu," řekl ČTK Sokol.

Sociální demokraté se většinou stavějí za Grosse a vyčítají MF DNES, že o přestupcích jeho vozu píše. "Je to trapné, co děláte," řekl poslanec Radim Turek. "Řídí řidič a ne ministr. Přece po tak vytížených lidech nechcete, aby ještě hlídali šoféry," zlobí se poslanec Radko Martínek. Jeho stranický kolega Vladimír Laštůvka to vidí jinak: "Normální by bylo, kdyby se ministr omluvil a slíbil, že si dá příště pozor."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video