Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Po potratové pilulce se už ženy ptají, do nemocnic však zatím nedorazila

  • 796
Nemocnice už evidují první zájemkyně o přerušení těhotenství pomocí potratové pilulky. Pacientky si ale musí počkat, protože tablety k lékařům zatím nedorazily. Firma, která si je v Česku zaregistrovala, oznámila zahájení jejich dodávek ve čtvrtek.

"Zahájení dodávek léku máme hlášeno k 12. červnu," potvrdila mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Lucie Šustková. Zda skutečně už nějaká balení v Česku jsou, ústav neví, protože výrobce tuto záležitost hlásí zpětně.

Do nemocnic zatím potratová pilulka nedorazila. Alespoň podle lékařů z pražské Krče či motolské nemocnice.

"Jedna pacientka se už v pondělí na tuto možnost ptala, bohužel jsme jí museli vysvětlit, že zatím není možná," řekl iDNES.cz Petr Kolek, primář gynekologicko-porodnického oddělení v Thomayerově nemocnici.

Cena tablet

Cena všech čtyř tablet, z nichž první musí dostat žena v nemocnici, se podle primáře Petra Kolka má pohybovat kolem 3 500 korun.

Nejde ale o jediné náklady, nemocnice nyní řeší, kolik má stát hodinová hospitalizace či případné vyšetření ženy. "Cena proto bude jistě vyšší než u miniinterrupce," podotkl přednosta Motola Lukáš Rob.

Nyní stojí umělé přerušení těhotenství zhruba čtyři tisíce korun. Zdravotní pojišťovny je hradí jen těm ženám, u kterých lékař rozdodl, že zákrok je nutný provést ze zdravotních důvodů.

Lékaři tablety ženám nemohou podávat předně proto, že je do nemocnic, respektive nemocničních lékáren zatím nikdo nepřivezl. Ale také proto, že je nevidí v ceníku, který vydává VZP. Tablety sice nehradí pojišťovny, i tak se v něm ale musí objevit.

Lékaři podle Kolka zatím také nemají v ruce oficiální dokument, který by jim řekl, jak přesně tablety mají dávkovat. Potrat se vyvolává čtyřmi pilulemi podanými během 36 hodin (více o léku čtěte zde).

Pilule se do Česka dostaly po 20 letech užívání

Pilulku, kterou odmítají odpůrci interrupcí, si u nás její výrobce zaregistroval už loni. Podle gynekologů se v Evropě užívá od 80. let a Češky si k ní v minulosti tu a tam dokázaly najít nelegální cestu.

"Je škoda, že sem dorazila s takovým zpožděním, protože při chirugickém zákroku, který je v celkové anestezii, může dojít k poranění dělohy, silnému krácení a po něm také k zánětu," vyjmenoval rizika současného způsobu Kolek.

Podle lékařky Olgy Hlaváčkové, která má gynekologickou ordinaci v Písku, je škoda, že podání pilulky není možné také v ambulanci. "Na rozdíl od jiných zemí u nás je podání vázáno na lůžkové zařízení, byť k samotnému potratu dochází už mimo něj," podotýká.

Systém nyní funguje tak, že gynekolog ženě vystaví žádost o ukončení těhotenství. S žádostí pacientka jde do nemocnice, kde se rozhodne, jaký způsob provedení zákroku si zvolí. Pokud jde cestou pilule, v nemocnici dostane první. V případě, že nenastanou komplikace, jde po hodině domů. Samotné ukončení těhotenství je podobné silnějšímu menstruačnímu krvácení. V případe chirurgického zákroku zůstává žena v nemocnici jeden den.

Ženy v Česku ale zatím prakticky takovou možnost volby nemají. Lékaři například stále neví, kolik peněz má přerušení těhotenství pomocí pilule stát. "Nemocnice musí udělat kalkulaci tohoto výkonu, tedy ceny tablet, vyšetření a dalších nákladů," upozornil přednosta Lukáš Rob z Fakultní nemocnice Motol.

V případě, že žena musí potrat podstoupit ze zdravotních důvodů v nemocnici, neměla by za piluku zaplatit ani korunu."Ze zákona pak vyplývá, že na nákladech lůžkové péče se pacient nepodílí. Pokud je tedy ve zdravotnickém zařízení podán hospitalizované ženě zmiňovaný přípravek, měla by být jeho úhrada zahrnuta do částky, kterou VZP pošle zdravotnickému zařízení za hospitalizaci," řekl mluvčí VZP Oldřich Tichý. 

"Nicméně jde o novou situaci a není vyloučeno, že se metodika úhrad bude ještě vyvíjet," upozornil na to, že situace ještě není zcela vyjasněna.

Varianta jen pro některé pacientky

Pilulky nebudou vhodné pro každou ženu. Například v Thomayerově nemocnici ročně provedou 400 interrupcí a primář Petr Kolek odhaduje, že zhruba čtvrtina z nich by v budoucnu mohla být formou farmak.

V Motole činí počet přerušení těhotenství osm až deset týdně. Podle přednosty Lukáše Roba by pod nový typ mohlo spadat pět z nich.

Současné zájemkyně novinku nestihnou

Kolek odhaduje, že první tablety by do Thomayerovy nemocnice mohly dorazit v červnu, v číselnících by se položka mohla objevit v červenci. Rob ale celý proces vidí jako zdlouhavější. "V Motole jejich podávání předpokládám nejdříve v září," uvedl.

To znamená, že současné zájemkyně si novou metodu nevyzkoušejí. První pilulku je možné podat nejvýše 49. den těhotenství. Potrat je přitom možný od čtvrtého či pátého týdne, protože teprve tehdy lze potvrdit, že nejde o mimoděložní těhotenství.

Lékaři upozorňují, že tablety mají svá rizika a ne vše je kolem nich vyřešené.

Například pokud tělo ženy nevyloučí vše, musí lékaři pacientku stejně operovat. K chirugickému zákroku dojde například, když v těle ženy zůstane část placenty. K opakování potratu dochází v pěti až sedmi procentech případů.

Podle Roba zase bude novinka odčerpávat nemocnicím peníze z paušálu pojišťoven. A to i přesto, že tablety budou hradit ženy. "Budeme muset objednat a pak zaplatit z rozpočtu nemocnice," uvedl Rob.

Podle aktuálních dat statistiků lékaři v Česku za první čtvrtletí letošního roku provedli 9 600 potratů (více čtěte zde). Čísla ale pozvolna klesají. Loni bylo za celý rok potratů 37 400, což je o 300 méně než v roce 2012.

Olga Hlaváčková si pamatuje doby, kdy měla žádosti o přerušení těhotenství permanentně na stole, protože po nich sahala relativně často. Dnes už to není nutné a má je založené ve skříni, kde je tu a tam musí hledat.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video