Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Reuters

V Česku se začíná prodávat kontroverzní potratová pilulka

  • 1031
Od pondělka bude v českých lékárnách k dispozici pilulka, která ženám umožní šetrnější potrat, než jaký mohly podstoupit doposud. Zjistila to MF DNES. Proti registraci pilulky přitom v Česku protestovaly desítky tisíc lidí. Organizace Hnutí pro život sesbíralo pod petici přes sedmdesát tisíc podpisů.

Přesněji řečeno - jde celkem o čtyři pilulky, z nichž se tři (Mifegyne) užijí naráz a po šestatřiceti hodinách žena spolkne jinou pilulku (Mispregnol) s další látkou, která potrat dokončí.

Pravidla pro používání pilulky budou stejná, jako dnes platí pro miniinterrupci. To znamená, že pilulku bude možné použít do 49. dne těhotenství. Ovšem dostupná jen tak v lékárně pro každého příchozího nebude.

Z omezení, která pro její užívání vydal Státní úřad pro kontrolu léčiv, plyne, že pilulku budou smět předepsat jen nemocnice nebo zdravotnická zařízení s lůžkovou péčí. Tam také ženu zkontrolují a vydají jí takzvaný "bezpečnostní průkaz", kde bude mít pacientka uvedena telefonní čísla na lékaře, kdyby cokoliv potřebovala akutně řešit. Při takové miniinterrupci však nemusí žena nutně zůstat v nemocnici. To jen pokud to bude nutné vzhledem k jejímu zdravotnímu stavu.

Pravidla užívání

Potratová pilulka se skládá celkem ze čtyř tablet, z nichž se tři polknou naráz a po 36 hodinách se použije čtvrtá.

Pravidla v Česku umožní ženám zaplatit si nechirurgický "farmakologický" potrat za stejných podmínek, jako dnes funguje miniinterrupce: tedy do 49. dne těhotenství.

Lék byl objeven francouzskou firmou Roussel Uclaf v roce 1980 během výzkumu glukokortikoidů. Klinické testy začaly v roce 1982, legálně se používá od roku 1988, a to v 25 zemích Evropy.

Potrat byl dosud jen chirurgickým zákrokem

Gynekologové nový přípravek vesměs vítají, protože je k ženskému organismu šetrnější.

"Chápu, že je to choulostivé téma kvůli různým lobbistickým skupinám bojujícím proti potratům. Ty jsou však u nás už třicet let umožněny zákonem, takže pokud žena má právo na ukončení těhotenství, tak to lékaři mohou udělat od příštího týdne i jinou cestou než chirurgickou," říká Marek Ľubušký z gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice v Olomouci.

"Doposud jsme to museli řešit jen chirurgicky, což pro ženu skýtá jistá rizika: při chirurgickém zákroku jsou vždycky větší například už proto, že se provádí v celkové anestezii, což je samo o sobě rizikem. Navíc jde taky o riziko zanesení infekcí a ještě je zákrok spojen i s jistým rizikem poranění dělohy," vypočítává gynekolog. To u pilulky, jejíž cena bude mimochodem zhruba stejná, jakou žena zaplatí i za miniinterrupci, tedy zhruba 3 500 korun, odpadá.

"V určitém procentu žen – uvádí se, že u jednoho až sedmi procent – však je i u pilulky nutné také později zasáhnout chirurgicky. I tak je to však k organismu šetrnější, protože pilulka stimuluje tělo, aby si pomohlo samo," dodává lékař.

Podání tablet bude možné jen v nemocnici

Nevýhodou je, že žena si pilulku platí sama a pravidla nastavená lékovým úřadem tak zatím neumožňují těm ženám, které musí podstoupit potrat ze zdravotních důvodů, aby si místo chirurgického zákroku mohly vybrat tuto šetrnější variantu a aby ji zdravotní pojišťovny zaplatily. "To je záležitost, která je poněkud nedomyšlená," připouští gynekolog Ľubušký.

Potratová pilulka funguje tak, že hormon nejdříve zablokuje vývoj plodu a ukončí těhotenství a poté další tableta vypudí plod z těla. Pro ženu to znamená, že během podání tablety a hodinu poté musí zůstat v nemocnici, pak však nejsou její aktivity nijak omezeny.

Proti registraci potratové pilulky v Česku protestovaly desítky tisíc lidí. Organizace Hnutí pro život sesbíralo pod petici přes sedmdesát tisíc podpisů. Pilulka však byla přesto uzákoněna a Česko se tak stalo jednou z pětadvaceti zemí Evropy, kde je k mání.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video