Potratová pilulka se skládá ze dvou léků a žena užije celkem čtyři tablety (ilustrační snímek).

Potratová pilulka se skládá ze dvou léků a žena užije celkem čtyři tablety (ilustrační snímek). | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Jako menstruace, říká o potratu pilulkou jedna z prvních pacientek

  • 663
Varianta, která přišla pro české ženy zbytečně pozdě. Tak hovoří o potratové pilulce žena, která ji legálně užila mezi prvními. „Projít si ukončením těhotenství je těžké, pilulka ale mírní rizika,“ řekla iDNES.cz.

Ženu z Olomoucka těhotenství zaskočilo. „Bylo to selhání antikoncepce,“ uvedla pod podmínkou anonymity. S manželem se na potratu dohodli kvůli zdravotním obtížím, věku nad 40 let a komplikacím při předchozích těhotenstvích.

Informací o potratové pilulce v době rozhodování neměla mnoho. „Třeba na internetu jsem našla, že krvácení trvalo i měsíc,“ vzpomíná si a dodává, že takovou zkušenost rozhodně nemá.

„Přišla jsem do nemocnice, kde mi pan doktor vše vysvětlit. Podepsala jsem souhlas a dostala kartičku s kontakty, kam se obrátit, kdyby se cokoliv dělo,“ popisuje. „Přinesli mi pilulku, dala mi vodu na zapití. Pak jsem hodinu čekala v nemocnici, ale nutnost hospitalizace je úplně k ničemu, protože jsem si ani nelehla. Nic mi nebylo, vůbec jsem necítila žádnou změnu,“ říká s tím, že po hodině jela z nemocnice domů.

Potratová pilulka

Potratová pilulka se skládá celkem ze čtyř tablet, z nichž se tři polknou naráz a po 36 hodinách se užije čtvrtá. Účinná látka v pilulkách Mifegyne zamezí výživě zárodku, Mispregnol pak donutí tělo jej vypudit.

Největší český lékárenský velkoobchod Phoenix, který obsluhuje 40 procent trhu, dosud prodal více než 500 balení tablet Mifegyne a zhruba sto balení Mispregnolu.

Potratová pilulka
Potratová pilulka

„Druhý den jsem začala špinit. Třetí den jsem v nemocnici dostala další tabletu na vypuzení. Pak jsem asi týden krvácela. První tři dny silněji, další dny slabě. Přirovnala bych to k normální menstruaci. Břicho mě nebolelo, nebylo mi zle, necítila jsem žádné stahy,“ dodala. Podle ní je scestné představovat si, že z ženy vyjde okem viditelné embryo.

Tabletu mohou v nemocnici podat lékaři jen do sedmého týdne těhotenství, kdy plod nemá ještě ani jeden gram a jeho velikost činí zhruba čtyři až osm milimetrů.

„Nechtěla jsem narkózu a zásahy chirurga do těla. Varianta chirurgického zákroku mi přijde riskantní a daleko větší zátěž,“ říká, proč si zvolila metodu, která je v Česku nová.

Upozorňuje ale, že i před požitím pilulky musí žena projít opakovaně krevními testy a vyšetřeními, jako by si vybrala chirurgickou variantu. Musí také počkat, až její těhotenství potvrdí lékař ultrazvukem. Po požití pilulek následovala kontrola, zda tělo vypudilo vše, co mělo. U pacientky z Olomoucka bylo vše v pořádku. U jiných ale už lékaři zaznamenali případy, kdy bylo nutné interrupci opakovat (více čtěte zde).

Diskutovaná je mezi lékaři psychika a to, jak se žena s ukončením těhotenství vyrovná, když netrvá několik hodin, ale dny. „Já jsem se s tím srovnala, když jsme s manželem řešili, zda těhotenství přerušit, či nikoliv. To, že šlo o pilulku, už jsem nijak psychicky neprožívala. Nemyslím na to a nehroutím se. Vím, že daleko hůř bych zvládala klasickou metodu,“ snaží se popsat své pocity.

V zahraničí lékaři pilulky využívají od roku 1988, v Česku je možné ji legálně sehnat od letošního června. „Přišla k nám dost pozdě. Jsme benevolentní k potratům, antikoncepce je u nás běžná věc, tak nechápu, proč tato tableta byla tak diskutovaná,“ míní žena z Olomoucka.

„Mám kamarádky, které musely ukončit těhotenství ze zdravotních důvodů a přijde mi hrozné, že k dalším zdravotním potížím musely podstupovat ještě narkózu. Z tohoto pohledu je pilulka skvělá věc. Tím ale neříkám, že je dobré samotné přerušení těhotenství,“ dodává pacientka Fakultní nemocnice v Olomouci, která možnosti využila jako jedna z prvních v Česku (více o začátcích podávání čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video