Potratové pilulky Mifegyne

Potratové pilulky Mifegyne | foto: Profimedia.cz

Lékaři museli zopakovat potrat po pilulce, pacientka měla myom

  • 130
Lékaři už zaznamenali případy, kdy ženě museli zopakovat interrupci po užití potratové pilulky. Pacientce v Jihlavě pilulka neselhala, ale potrat s její pomocí se nezdařil kvůli myomu v děloze. Musela proto podstoupit chirurgický zákrok. Potratová pilulka je v Česku od června.

„Pilulku už jsme zatím podali šesti ženám. V jednom případě jsme museli zákrok revidovat. Byla to taková nešťastná záležitost. Pacientce v děložní dutině rostl myom. Ten dutinu deformoval tak, že těhotenství sice odumřelo, ale ona nemohla potratit, protože v děloze byla mechanická překážka,“ řekl iDNES.cz Aleš Roztočil, primář porodnického oddělení Nemocnice Jihlava.

Myom je nezhoubný nádor (více o nich čtěte zde). „O tom, že jej v děloze má, jsme věděli, nikdo ale netušil, že se stane takovou překážkou,“ dodal Roztočil. Podle něj pacientka proto podstoupila ještě chirurgický zákrok, při kterém jí lékař dělohu vyčistil.

Ceny zákroků

  • Všeobecná fakultní nemocnice
    - farmakologická varianta 3 800 Kč
    - chirurgická varianta 2 500 až 5 000 Kč
  • Fakultní nemocnice Olomouc
    - farmakologická varianta 4 500 Kč
    - chirurgická varianta 4 500 Kč
  • Fakultní nemocnice Brno
    - farmakologická varianta 6 250 Kč
    - chirurgická varianta 5 000 Kč
  • Nemocnice Jihlava
    - farmakologická varianta 3 000 Kč
    - chirurgická varianta 2 600 Kč
  • Vítkovická nemocnice
    - farmakologická varianta 4 500 Kč
    - chirurgická varianta 2 400 až 2 740 Kč
  • Oblastní nemocnice Náchod
    - farmakologická varianta 3 500 Kč
    - chirurgická varianta 2 500 až 3 000 Kč

Pozn.: Farmakologickou variantou je míněno přerušení těhotenství pomocí potratové pilulky.

V Česku to není jediný případ. Jednu revizi eviduje také Oblastní nemocnice Náchod, kde lékaři podali pilulku už devíti ženám.

Jedna z gynekoložek, která má svoji ambulanci v Praze, iDNES.cz bez dalších podrobností řekla, že ona eviduje dvě pacientky, které se do nemocnice budou muset kvůli potratu vracet, aby podstoupily jeho chirurgickou variantu.

Lékaři už dříve o revizích potratů pilulkou hovořili s tím, že se potrat obecně opakuje v pěti až sedmi procentech případů.

Gynekolog z olomoucké fakultní nemocnice Marek Ľubušký, který patří k zastáncům pilulek a je jejich propagátorem, ale tvrdí, že v případě tohoto způsobu ukončení těhotenství by se revize mohly týkat jen jednoho procenta pacientek. „Pilulka se může podávat nejvýše do 49. dne těhotenství a to je objem těhotenské tkáně velmi malý,“ řekl iDNES.cz lékař.

Ve Fakultní nemocnici Olomouc pilulku podali lékaři už 12 pacientkám. „Žádná neměla komplikace,“ uvedl Ľubušký.

Zvracení a kontrakce dělohy

Kromě opakování těhotenství se mohou vyskytnout i jiné komplikace. Například nevolnost či teploty. Vyvolat je může zejména ta fáze pilulky, jež vypuzuje zárodek z těla. Obsahuje hormon prostaglandin. Právě ten příznaky může zapříčinit.

„Pokud by pacientka do hodiny začala zvracet, látka nemusí být vstřebaná a pilulku by lékař měl podat znovu,“ upozornil Ľubušký. Potíže mohou nastat i při zvracení do dvou hodin od podání.

Samotný příbalový leták pilulky hovoří o nežádoucích účincích v podobě kontrakcí dělohy, křečí, průjmu, zvracení a nevolnosti. Uvádí, že takové projevy jsou velmi časté - mohou se vyskytnout u více než jedné z deseti pacientek. „U více než jedné ze sta pacientek, ale méně než jedné z deseti, se objevuje silné krvácení, infekce, mírné až těžké křeče trávicího ústrojí,“ stojí v příbalové informaci.

Nežádoucí účinky lékaři mají hlásit Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv. Jeho mluvčí Lucie Šustková iDNES.cz řekla, že ústav dosud žádné takové hlášení neobdržel. Podle ní pak záleží na lékaři, zda považuje mezi nežádoucí účinek i opakování interrupce.

Nemocnice, které redakce iDNES.cz oslovila, ale většinou uvádějí, že buď žádné komplikace nenastaly, nebo zatím neměly žádnou zájemkyni o potratovou pilulku.

„Dosud je na gynekologicko-porodnické klinice evidováno 12 farmakologických dokončených interrupcí, všechny bez komplikací,“ uvedl Filip Brož, mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

„Ve Vítkovické nemocnici v Ostravě se byla dosud na možnost umělého přerušení těhotenství informovat jen jedna žena, zákrok nebyl proveden žádný,“ uvedla mluvčí nemocnice Radka Miloševská.

Průběh ukončování těhotenství po pilulce je přirovnáván k silnější menstruaci a podle lékařů je u každé ženy individuální. „Jedna žena nám popsala, že sotva pilulku dostala, potratila. U některých žen to trvalo i dva dny,“ uvedl primář Aleš Roztočil, který považuje pilulky za šetrnější, byť někdy delší variantu potratu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video