Potratové pilulky Mifegyne

Potratové pilulky Mifegyne | foto: Profimedia.cz

Lékaři začali podávat potratovou pilulku, cena se liší i o tisícikorunu

  • 515
Lékaři začali v Česku podávat kontroverzní potratovou pilulku. Jednu z prvních si vzala pacientka v olomoucké nemocnici. Osm dnů silněji krvácela, velké bolesti se však nedostavily. Ženu ještě čeká ultrazvukové vyšetření. Ceny potratových pilulek se liší. Například v Praze bude k mání za 4 500, v Olomouci stojí tato forma potratu 3 500 Kč.

„Pacientka se na nás obrátila v pondělí 16. června, v tu dobu ale ještě nebylo možné ultrazvukem jednoznačně určit těhotenství v dutině děložní, takže na podání první tablety se čekalo dalších zhruba pět dnů,“ řekl iDNES.cz Marek Ľubušký, lékař porodnicko-gynekologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc, kde se jeden z prvních potratů s pomocí tablet uskutečnil.

O umělé přerušení těhotenství formou pilulek olomoucké gynekology požádala 41letá žena. Kvůli jejímu věku by jí měla celou anabázi hradit zdravotní pojišťovna.

Pacientka po užití prvního léku zůstala několik hodin v nemocnici, poté odešla domů. „Po pěti dnech začala krvácet. Popsala mi průběh jako měsíčky se silnějším krvácením, které trvaly déle. Asi sedm až osm dnů. Vyšší bolestivost nezaznamenala, stejně jako jiné nežádoucí účinky,“ uvedl Ľubušký.

Ženu ještě čeká závěrečné ultrazvukové vyšetření. To by mělo potvrdit, že tělo se dokázalo těhotenství zcela zbavit.

Nemocnice nyní očekává, jak se k situaci postaví zdravotní pojišťovna. Podle Ľubuškého může být pro pojišťovnu problém, že hospitalizace trvala kratší dobu než dva dny. „Kratší hospitalizace nebývají vždy ze strany pojišťoven uhrazeny,“ podotkl lékař.

Potratové pilulky

Potratová pilulka se skládá celkem ze čtyř tablet, z nichž se tři polknou naráz a po 36 hodinách se použije čtvrtá.

Účinná látka v pilulkách Mifegyne zamezí výživě zárodku, Mispregnol pak donutí tělo jej vypudit.

Mezi nežádoucí účinky, které uvádí leták, patří křeče, nevolnost, zvracení, průjem, silné krvácení, ale také ve velmi výjimečných případech riziko roztrhnutí dělohy. To je vyšší u žen, které v minulosti podstoupily operaci dělohy či císařský řez.

Opakování potratu pojišťovna nezaplatí

Mluvčí největší Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý sdělil, že při indikovaném umělém přerušení těhotenství pojišťovna bude pilulky hradit. Úhrada však bude ve stejné výši jako u miniinterrupce. Pojišťovna je přesvědčena, že pro pacientku to nebude znamenat jakýkoliv doplatek.

I nadále pojišťovny nebudou hradit ty zákroky, kde se k nim rozhodne žena z vlastní vůle, tedy nikoliv ze zdravotních důvodů. Tichý podotýká, že hrazeny nebudou ani případné revize farmakologické interrupce. Zkušenosti ze světa ukazují, že až v sedmi procentech případů je nutné zákrok opakovat. To se může stát, pokud v těle ženy zůstane například část placenty.

Ceny zákroku se liší i o tisicikorunu

Kolik zákrok bude stát, záleží na každé nemocnici. V Olomouci za podání čtyř pilulek, dvě nejméně hodinové hospitalizace a dva ultrazvuky chtějí 3 500 korun. „Je to stejná cena jako u miniinterrupce, protože rozhodování by mělo být medicínské, nikoliv finanční,“ podotkl Ľubušký.

Jinde však bude cena vyšší. Například primář gynekologického oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze Petr Kolek odhaduje, že by nový způsob mohl stát 4 500 korun. Tato nemocnice zatím kalkulaci dokončuje. Rozptyl může být daleko větší, protože jen ceny miniinterrupcí se rovněž liší o tisíce korun.

Je proto možné, že ženy si budou vybírat zařízení, kde bude zákrok levnější. „Volají nám z různých koutů republiky a ptají se, kolik to stojí a říkají nám ceny u nich,“ řekl ČRo Radiožurnálu primář gynekologického oddělení jihlavské nemocnice Aleš Roztočil.

Zabránit tomu může fakt, že ženu čekají nejméně tři návštěvy nemocnice. Samotný příbalový leták jim pak s ohledem na konzultace s lékařem a kontroly doporučuje, aby zhruba 21 dnů necestovaly příliš daleko od zdravotnického zařízení.

Do Česka výrobce dovezl stovky balení

Podle výhradního distributora pilulek pro Českou republiku, společnosti Nordic Pharma, se v červnu do obchodní sítě dostalo 370 balení pilulek Mifegyne a zhruba 80 balení Mispregnolu. „Přípravku je dostatek, nepředpokládáme, že by poptávka trhu převýšila dostupné skladové zásoby, ani že by mohlo dojít k nějakému výpadku,“ řekla za distributora Ivana Březinová.

„V lékárně je můžeme mít za tři až čtyři hodiny od objednání, tedy ještě dnes,“ uvedla k objednacím termínům Hana Šnajdrová, která vede lékárnu ve Fakultní Thomayerově nemocnici.

„Mifegyne je v balení pro jednu pacientku po třech tabletách, Mispregnol je balen po 16 tabletách, což je množství určené pro 16 pacientek. Objednat lze jen celá balení,“ upřesnila Šnajdrová.

V Česku se ročně odehraje zhruba sto tisíc porodů. Potratů loni bylo 37 400. Ne všechny jsou však uměle vyvolané. Interrupcí bylo 24 400, z toho do osmého týdne těhotenství 18 500. Do osmého týdne lékaři mohou provádět miniinterrupci, do sedmého týdne od poslední menstruace je pak možné podat potratové pilulky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue