Potomek šlechticů zámek nevysoudil

  • 17
Slatiňany - Renesanční zámek a pět tisíc hektarů půdy, lesů a rybníků ve Slatiňanech na Chrudimsku zůstane státu. Potomek rakouského šlechtického rodu Mathias Trauttmansdorff-Weinsberg vedl sedm let soudní spory o navrácení panství na Chrudimsku. Neuspěl. Ústavní soud zamítl jeho stížnost proti rozhodnutí pražského městského soudu. Zbývá mu jediná možnost - obrátit se na Mezinárodní soud pro lidská práva ve Štrasburku.

"Myslím si, že pro Slatiňany je to spíše dobrá zpráva," uvedl místostarosta Slatiňan Petr Šotta. Soudní spory blokovaly v okolí tohoto čtyřtisícového města i v celém okrese obrovský majetek. Kdyby Trauttmansdorff uspěl, měl by například nárok na šestinu všech lesů chrudimského okresu.

Ústavní soud dospěl 26. března k závěru, že Mathias Trauttmansdorff nemá nárok na navrácení majetku, protože neprokázal, že jeho otec měl československé občanství. "Z právnického hlediska to není žádný průlom, je to přesně v duchu předchozích rozhodnutí," uvedl soudce Ústavního soudu Vojtěch Cepl.

Karel Josef Trauttmansdorff získal panství na Chrudimsku v roce 1942 jako dědictví. Přestože mu po válce okresní úřad vydal potvrzení o národní spolehlivosti, majetek mu byl zkonfiskován na základě Benešova dekretu v roce 1945.

Po roce 1989 jeho syn Mathias Trauttmansdorff-Weinsberg získal české občanství a požádal o navrácení majetku. "Rozhodnutí ústavního soudu není správné. Nebyli to Němci, ničím se neprovinili proti zájmům republiky,“ řekla advokátka Marie Cilínková, zastupující Trauttmansdorffa.

Bez ohledu na to, zda bude potomek rakouského šlechtického rodu hledat pomoc u mezinárodního soudu, bývalý majetek jeho rodiny už přestane být v České republice blokován. Pozemkový úřad v Chrudimi se chystá postupně vydat rozhodnutí týkající se veškerého někdejšího majetku šlechtického rodu v okrese. Největší část někdejšího majetku zůstane státu.

"Mathias Trauttmansdorff u nás požádal o vydání čtyř tisíc sedmi set hektarů lesů, sto patnácti hektarů zemědělské půdy a dvou set jedenácti hektarů rybníků. Nyní budeme jeho žádosti zamítat. Může se sice odvolat, ale na základě rozhodnutí Ústavního soudu bude moci pražský soud jeho odvolání opět zamítnout,“ uvedl vedoucí pozemkového úřadu v Chrudimi Miloš Procházka.

Správce státního zámku ve Slatiňanech Jaroslav Havlíček je s rozhodnutím Ústavního soudu spokojen. "Budeme mít větší jistotu. Peněz na naši činnost nebylo tolik, kolik by bylo třeba, protože se stále bral ohled na to, že může dojít k restituci," uvedl Havlíček.

Restitucí zámku bylo nejvíce ohroženo unikátní hippologické muzeum, které bylo vytvořeno mezi rokem 1947 a 1952 vytvořeno i ze sbírek pocházejících z dalších památek. "Kdyby se měl zámek restituovat, nastal by obrovský problém. To, co se pracně shromaždovalo a představuje nyní evropský unikát, by se mohlo odvézt jinam," podotkl Havlíček.

Zámek Slatiňany. (8. dubna 2002)

Zámek Slatiňany. (8. dubna 2002)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video