Požadavek na odškodnění sílí, ale shoda zatím není silná. Ilustrační foto.

Požadavek na odškodnění sílí, ale shoda zatím není silná. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Potomci amerických otroků usilují o odškodné

  • 139
Potomci amerických otroků, kteří už léta žádají odškodné za dobu otrokářství, ale i éru bezprostředně následující, mají větší šanci na úspěch. Na svou stranu nyní získávají církve i stát. Oponenti tvrdí, že nespravedlnost se stala dávno a jednorázové vyplácení peněz žádný problém nevyřeší.

"Toto téma je stále závažnější," tvrdí Charles Ogletree, profesor práva na Harvardské univerzitě a zastánce reparací. "Ve 21. století má víc síly a vitality, než mělo kdy předtím," dodal pro Common Dreams Newscenter.

Černošským aktivistům nejde jen o náhrady za éru otrokářství, ale i za dobu, kdy byli černoši v Americe diskriminováni.

Úspěchem zastánců náhrad je změněný postoj církví, které na otrokářském systému participovaly. Moravská církev a Episkopální církev se v červnu omluvily za vlastnění otroků. Druhá ze jmenovaných zvažuje, že svým afroamerickým členům vyplatí odškodné.

Na svou stranu nyní aktivisté získávají i stát. Kalifornie jako první stát USA schválila zákon, podle něhož musí pojišťovací společnosti, obchodující se státem, zveřejňovat svůj minulý vztah k otrokářství.

Obdobný zákon přijal i stát Illinois, od příštího roku začne platit v Iowě. Některá města jako Chicago, Detroit a Oakland, ukládají zveřejnění vlastní historie všem firmám.

Černoši sami nejsou v požadavku na odškodnění jednotní a mají i další oponenty. John H. McWhorter z konzervativního Manhattan Institute tvrdí, že je nespravedlivé, aby někdo musel platit za zločiny, které sám nespáchal. "Tím, že budeme lidem dávat peníze, navíc nevyřešíme problémy, které máme," dodává.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video