Letoun F-35 Lightning II, který má nahradit osvědčené rozšířené stroje F-16

Letoun F-35 Lightning II, který má nahradit osvědčené rozšířené stroje F-16 | foto: Projekt Joint Strike Fighter

Prokletí nejmodernější stíhačky světa F-35. Systémy při letu kolabovaly

  • 27
Víceúčelový bojový letoun F-35 se má stát budoucností amerického letectva, námořnictva i námořních pěchoty. Po dekádě vývoje a miliardových investicích však letoun může absolvovat pouze testovací lety. Ostré nasazení nejmodernějších stíhaček, které by měly nahradit dosluhující stroje, je tak stále v nedohlednu.

Projekt se od počátku potýká s administrativními zádrheli, technickými závadami i opakovaným překračováním rozpočtu. Celý program, který pro americkou vládu zajišťuje společnost Lockheed Martin, se navíc dostává pod velký politický tlak. Jde totiž o nejzásadnější a nejnákladnější modernizační projekt Pentagonu za několik posledních desetiletí.

Navzdory prodlevám však plukovník Rod Cregier deníku Los Angeles Times řekl, že o celkovém úspěchu programu nepochybuje."Při vývoji čelí můj tým ohromným výzvám. Je to neuvěřitelně složitý letoun, nejsofistikovanější stíhačka, jaká byla kdy vyrobena. Sladit všechno tak, aby to fungovalo, není vůbec jednoduché," řekl Cregier.

I přes ujišťování o zdárném dotažení celého projektu však plukovník přiznal, že letoun jen letos musel dvakrát neplánovaně přistát poté, co selhaly důležité součásti jeho systému.           

F-35 Lightning

F-35 LIGHTNING II je jednomotorový jednomístný stroj, který má podle konceptu plnit roli vzdušné nadvlády a současně podporovat pozemní jednotky. Ve vývoji jsou tři základní typy stroje. Všechny patří do kategorie tzv. neviditelných stíhaček. Letouny by v následujících dvaceti letech měly nahradit stárnoucí typy stíhaček F-15, F-16 a F-18.

Nyní mají testovací a vývojové týmy k dispozici 61 z 81 dosud vyrobených stíhaček. Pentagon odhaduje, že za dovybavení prvních 90 strojů zaplatí navíc 1,2 miliardy dolarů. Plán na kompletní modernizaci leteckých sil počítá se zakoupením 2 457 strojů.

Ještě na začátku vývoje se cena jedné F-35 pohybovala okolo 81 milionu dolarů, nyní je to už 161 milionů. Vládní úřad pro finanční dohled (GAO) odhaduje, že projekt bude až do roku 2037 daňové poplatníky každoročně stát na 12,6 miliard dolarů.

Vojenský rozpočtový specialista Winslow T. Wheeler kritizuje především "dvojí koleje", po nichž se celý projekt pohybuje. Vedle koncentrace na samotný vývoj totiž federální vláda posvětila i současnou výrobu letadel, což celý program neúměrně prodražuje. 

Společnost Lockheed uvádí, že vývoj stroje zaměstnává po celých Spojených státech 127 tisíc lidí. Firma je navíc známá propracovaným politickým lobbingem. Centrum pro zodpovědnou politiku OpenSecrets.org uveřejnilo, že Lockheed Martin v roce 2012 obdaroval 425 z 535 členů Kongresu. Neudiví proto, že program nachází podporu napříč politickým spektrem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video