Továrna firmy Roshen v ruském Lipecku, která patří ukrajinskému prezidentovi...

Továrna firmy Roshen v ruském Lipecku, která patří ukrajinskému prezidentovi Porošenkovi (28. března 2014). | foto: Reuters

Ruské úřady mají spadeno na Porošenkovu čokoládovnu. Prodat ji nemůže

  • 227
Čokoládovna v ruském Lipecku je jakýmsi barometrem ukrajinské krize. Vyrábí totiž cukrovinky firmy Roshen, kterou vlastní ukrajinský prezident Petro Porošenko. Čím je krize vážnější, tím více kontrol do továrny přichází, říká její vedení. Porošenko však kvůli opatřením ruské vlády Roshen prodat nemůže.

Továrna v Lipecku momentálně čelí dalšímu trestnímu oznámení, a musí proto propouštět, snižovat výdaje a šetřit, kde se dá, aby přežila. Poprvé sem policisté vtrhli loni 18. března - pouhý den poté, co Spojené státy spolu s Evropskou unií uvrhly na Rusko sankce kvůli anexi Krymu. Kreml tehdy popřel jakoukoli politickou souvislost a odkázal se na spory s konkurencí o ochrannou známku, píše agentura Reuters.

Ruch kolem lipeckého Roshenu ustal, když proruští separatisté v Donbasu poprvé podepsali příměří s Kyjevem. Vedení firmy dokázalo spory urovnat. Napětí na Ukrajině však nyní znovu roste a stejně tak i nátlak na továrnu, stěžují si její zaměstnanci. „Řekl bych, že jsme věděli, že se to stane, že přijde další obvinění, které se bude týkat našich daní, protože k nám daňová inspekce znovu a znovu dochází už přes rok,“ říká Oleg Kazakov, zástupce ředitele továrny. 

Ruské úřady nyní Roshen viní z toho, že uměle navyšoval náklady na nové budovy, aby mohl uplatnit větší slevy na daních. Továrna takto údajně zpronevěřila v letech 2012 až 2013 celkem 180 milionu rublů (podle současného kurzu si 86 milionů korun). Moskevský soud 24. dubna nařídil zmrazení dvou miliard rublů patřících firmě, uvedla mluvčí Roshenu.

Slibovaný prodej firmy vázne

„Říkají, že jsme zloději, kteří kradou ze státního rozpočtu. Ale jak? Jestli tu ještě vládne právo, vyhrajeme,“ říká ředitelka továrny Tajsja Voroninová, rodilá Ruska, která v lipecké čokoládovně pracuje už 45 let. „Každý křičí: ‚Proč Porošenko firmu neprodá, jak slíbil?‘ Jenže ono to nejde, když jsou naše prostředky zmrazené,“ dodává a podivuje se nad tím, že kontroloři údajný podvod odhalili po tak dlouhé době - právě včas, aby zabránili prodej firmy.

Továrna firmy Roshen v ruském Lipecku.

Vedení lipecké továrny ruské úřady podezřívá i z toho, že se svými zásahy snaží snížit její cenu. Podle agentury Bloomberg Porošenko o prodeji naposledy vyjednával s koncernem Nestlé. Firmy si však cení na tři miliardy dolarů, zatímco Nestlé je ochotné zaplatit pouze miliardu.

„Jednání pokračují, ale poptávka tady není jen špatná. Je velmi zlá. Investoři sem nechtějí,“ uvedl Boris Ložkin o možném prodeji firmy. „V žádném případě teď není možný prodej za takovou cenu,“ přiznává výkonný ředitel Roshenu Vjačeslav Moskalevskij.

Vedení lipecké továrny se tak oprávněně obává o její budoucnost. V srpnu budou muset propustit 800 ze svých dvou tisíc dělníků, objem výroby se snížil z dřívějších 10-12 tisíc tun měsíčně na pět tisíc. Voroninová je však odhodlaná. „Každý se nás ptá, co se děje. Říkám, že pracujeme dál. Některým se to asi nelíbí. Jak můžete pracovat, když vám zabavili zdroje? A my říkáme: „No a? Máme rozkazy, tak pracujeme dál.“


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video