Potápění lodí bylo bojovou akcí

  • 3
Bojové akci, při níž šlo policistům z Útvaru rychlého nasazení o život, se podobalo potápění utržených říčních člunů. „Chvílemi šel z těch vzdušných i vodních manévrů až děs,“ přiznává ředitel elitního policejního útvaru (URNA) Libor Lochman. Ani na chvíli prý však nepochyboval o tom, že jeho muži důležitý úkol zvládnou. Hrozilo totiž, že utržené kolosy zničí důležité mosty, které jim stály v cestě.

Lochman se nicméně odmlčel, když se řeč stočila na náhodnou oběť riskantní policejní akce, při níž policisté kladli na stěny říčních kolosů výbušniny a pak je odpalovali. Jedna ze střepin smrtelně zranila muže, který manévrům přihlížel.

„Mí pyrotechnici jsou z té tragédie nešťastní, vyčítají si to,“ říká Lochman. Připomíná však, že policisté opakovaně přihlížející lidi varovali, aby odešli z nebezpečného prostoru. „Podle toho, co vím, tak na ně dokonce nalétával policejní vrtulník, aby je od řeky vytlačil do bezpečné vzdálenosti. Ten muž si toho ale nevšímal a..,“ co k tomu ještě dodat, krčí rozpačitě rameny šéf URNA.

Pochybuje, že lodě šlo potopit například střelbou pancéřovek ze břehu. Do trupu totiž prorazí jen malé otvory, a tak i s vědomím mimořádného risku dal svým lidem pokyn k vzdušnému výsadku z vrtulníku.

„Kluci na to šli v noci a stálo je to málem život, když už byli málem na palubě, ale uhánějící loď se náhle ocitla u mostu. Ještěže za to pilot vrtulníku vzal a skokem ty chlapy přehoupl na druhou stranu. Navíc přitom kličkoval mezi vedením vysokého napětí. Pyrotechnici upevnili nálože a měli minutu na to, aby opustili loď,“ líčí drama Lochman.

Za velmi riskantní považuje i výsadek z člunu, který se musel přiblížit k šestisettunovému rotujícímu kolosu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video