Britové jsou ve vyšetřování korupce ve firmě BAE urputní. Mají v hledáčku i české politiky.

Britové jsou ve vyšetřování korupce ve firmě BAE urputní. Mají v hledáčku i české politiky. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Posun v kauze Gripen: Švýcaři odkryjí bankovní konta

  • 34
Britští vyšetřovatelé se významně posunuli v kauze podplácení českých politiků při dodávkách stíhaček Gripen pro naši armádu. Švýcaři jim předají bankovní dokumenty, které by měly objasnit původ 1,3 milionů dolarů, kýmsi zaslaných na švýcarské účty přes britské Panenské ostrovy a Panamu. Ty mají velmi benevolentní bankovní zákony.

Informaci včera večer přinesla agentura AP s odvoláním na prohlášení švýcarského trestního soudu.

Britský úřad pro potírání korupce podle soudu požádal Švýcarsko o pomoc při prošetření původu 1,3 milionu dolarů, které BAE přes dceřinou firmu Red Diamond poslala spřízněným firmám na švýcarská bankovní konta přes Britské Panenské ostrovy a Panamu. Firma BAE jakékoliv pochybení popírá a agentuře AP sdělila, že dlouhodobě spolupracuje při vyšetřování.

Soud odmítl odvolání nejmenované firmy a právníka proti předání bankovních dokumentů do Británie. Švýcarské zákony o ochraně soukromí nedovolují zveřejnit jméno firmy ani právníka.

KORUPCE NA ČESKÉM NEBI - VŠE O KAUZE ČTĚTE ZDE

Firma BAE, čtvrtá největší zbrojovka světa, je vyšetřována v několika zemích v souvislosti s možnou korupcí při prodeji vojenské techniky. Také kolem prodeje letounů JAS-39 Gripen od švédsko-britského konsorcia SAAB/BAE Systems české armádě se v minulosti objevila podezření, že transakce provázela korupce. Podezření z podplácení se však při obchodu s gripeny v Česku dosud nepodařilo prokázat.

Zatčení maltézského rytíře z Rakouska

Před měsícem Britové zatkli dva spolupracovníky této společnosti. Britský list Financial Times napsal, že jedním ze zadržených je Rakušan Alfons Mensdorff-Pouilly, který pracoval jako poradce firmy BAE. Jeho jméno bylo uváděno i v souvislosti s údajnými úplatky v případě uzavírání smluv na gripeny s Maďarskem a Českou republikou. - čtěte více o jeho zadržení

Jméno Alfons Mensdorff-Pouilly také zmiňují reportéři Radia Česko, kteří poukázali na spojení Alfonse Mensdorf-Pouillyho s podnikatelem Stanislavem Profantem. Oba jsou členové Řádu maltézských rytířů. - čtěte více o pátrání Rozhlasu

Ti mají vazby na sociální demokraty, kteří o pronájmu stíhaček rozhodovali. Tehdejší ministr zahraničí Jan Kavan v rozhovoru pro švédskou televizi připustil, že za tento "obchod" byly vyplaceny milionové provize. Podle zjištění MF DNES Britové loni v prosinci operovali také v Praze. - čtěte více o reportáži švédských reportérů

Česká republika se původně dohodla na koupi gripenů, ale v roce 2002 smlouvu zrušila. Později ji nahradila kontraktem na desetiletý pronájem 14 strojů. Korupce při uzavírání smluv na gripeny nebyla prokázána ani v Maďarsku, kde bylo vyšetřování zastaveno.

Tender na stíhačky pro české vojsko byl ve své době největší armádní zakázkou v české historii.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video