Postup spojenců na Bagdád

  • 17
Navzdory odporu iráckých vojsk na jihu Iráku postupuje spojenecká pěchota na sever země k Bagdádu. Nechává za sebou města, v nichž se stále bojuje. Z nepotvrzených zpráv vyplývá, že se spojenci chystají otevřít i severní frontu z iráckého Kurdistánu.

KDE SE BOJUJE

BAGDÁD
Bombardováním irácké metropole začal spojenecký úder. Od čtvrtka na město dopadají bomby každý den. V sobotu USA bombardování zintenzivnily.

Zaměřují se zejména na vládní budovy, prezidentské paláce a vojenské cíle. Dosud byl zasažen například Republikánský prezidentský palác v centru, který využívá i elitní Republikánská garda, ministerstvo plánování, velitelství iráckého letectva, budova tajné služby, bagdádské letiště, ale také zdroj elektrické energie.

Podle Iráku zahynuli při bombardování metropole tři lidé a na 250 jich bylo zraněno.

BASRA
Na západ od tohoto jihoiráckého strategického města začala pozemní bitva v sobotu ráno.

Krátce nato agentury uvedly, že americká armáda vyjednává s Iráčany o kapitulaci. Týž den vyšly zprávy, že americká pěchota zvítězila a stovky iráckých vojáků zajala.

Samotné město začali spojenci bombardovat v sobotu v poledne. Podle iráckého ministra informací Muhammada Sahháfa přišlo při náletech o život 77 civilistů a 366 dalších bylo zraněno.

Boje v Basře stále pokračují, i když americké vojenské zdroje oznámily, že mají město pod kontrolou. Američané obsadili letiště na západ od města.

Podle iráckých zdrojů sestřelil Irák nad Basrou americké letadlo, Pentagon to vzápětí popřel.

Nedaleko města se v sobotu dostali do palby tři členové štábu britské televizní stanice ITN. Jeden z reportérů byl zabit, ostatní se pohřešují.

H-2 a H-3 - takové ozační mají vojenské letecké základny na západě Iráku při hranicích s Jordánskem.

Od soboty jsou pod kontrolou spojeneckých vojsk. Před jejich obsazením byly obavy, že by odtud Irák mohl vyslat rakety Scud na Izrael.

KIRKÚK
Severoirácké město, u něhož jsou velké zásoby ropy, je stále v rukou iráckých jednotek. Spojenci ho, včetně tamní velké letecké základny, bombardují.

MOSUL
Také další severoirácké městě s četnými ropnými ložisky spojenci bombardují. Podle iráckého mluvčího byl poblíž Mosulu sestřelen spojenecký vrtulník. Nedaleko města zabila střela čtyři jordánské studenty.

NADŽAF
I u tohoto města, asi 160 kilometrů jižně od Bagdádu, narazily spojenecké jednotky na tvrdý odpor. Podle irácké televize přišel při zdejších bojích o život jeden z místních představitelů vládní strany Baas.

NÁSIRÍJA
Postup spojeneckých vojsk se u tohoto klíčového města na cestě do Bagdádu zastavil v pátek.

V sobotu oznámil mluvčí amerického centrálního velitelství v Kataru, že Násiríja padla. Americké jednotky údajně zabezpečily i most přes Eufrat západně od Násiríje.

Stále však přicházejí zprávy, že Američané město bombardují, protože jim v postupu brání asi 500 iráckých vojáků s tanky a minomety.

RUMAJLA
Ropná pole v blízkosti Basry, která mají kapacitu přes milion barelů ropy denně, a na nichž hoří sedm ze 1074 věží, už mají spojenci také pod kontrolou. Požáry by mohly být uhašeny během 30-45 dní.

TIKRÍT
Rodiště iráckého prezidenta Saddáma Husajna, ležící asi 175 kilometrů severně od Bagdádu, bylo tvrdě ostřelováno. Podle iráckého zdroje si bombardování, které prý probíhalo i v pátek a v sobotu, vyžádalo čtyři oběti a 13 osob bylo zraněno.

UMM KASR
Do tohoto jihoiráckého přístavu vstoupily spojenecké jednotky v pátek. Týž večer americký ministr obrany Rumsfeld oznámil, že Umm Kasr je dobyt. Irák to vzápětí popřel.

Později i americké vojenské zdroje přiznaly, že boje v přístavu pokračují. Iráčané se zřejmě pokoušejí město dobýt zpět.


Video