Postřelený ozbrojenec se zotavuje po operaci

- Duševně nemocný muž, který zadržoval ve školce v lucemburském Wasserbilligu děti a učitelky jako rukojmí, je naživu. Jeho život není ohrožen a zotavuje se po operaci. Policie přitom ve čtvrtek hovořila o tom, že pachatele zastřelila a později uváděla, že má smrtelná zranění. Ve skutečnosti ho jen postřelila. Městečko, v němž se drama odehrávalo, se připravuje na oslavy, které se měly ve čtvrtek konat ke dni dětí, ale kvůli dramatické situaci ve školce byly odloženy.

Nemocnice v lucemburské metropoli, kam byl pachatel ve čtvrtek se dvěma střelnými ranami na hlavě dopraven, oznámila, že zadržený je po operaci mimo nebezpečí smrti.

"Snažili jsme se únosce izolovat od zbytku skupiny a to se nakonec podařilo," řekl po akci lucemburský úřední činitel. "Strategií celého dne bylo dostat jej do situace, kdy nebude obklopen dětmi," dodal.

Policie se o to snažila už při dvou kontaktech během čtvrtečního dopoledne, kdy muž propustil čtyři děti. "Byl však mimořádně nedůvěřivý," uvedl ministr vnitra.

Podařil se až třetí pokus, kdy úřady vyšly únosci vstříc - ten totiž ve čtvrtek dopoledne kontaktoval lucemburské rádio a nabídl mu rozhovor. Tento zájem o oslovení veřejnosti živili vyjednavači poukazem na zájem médií a přítomnost stovek novinářů ve městě. Nakonec se útočník dal přesvědčit a sestoupil do prvního patra budovy, v níž zadržel svá rukojmí.

Jeho záměrem bylo podle názoru policie vyvinout veřejným prohlášením tlak na vládu, aby vyhověla jeho požadavkům - k těm vedle milionového výkupného patřila volná cesta zvláštním letadlem do Libye. "Nebyl sám. Odcházel s jedním dítětem a jednou vychovatelkou," řekl ministr spravedlnosti Luc Frieden. To se podle něj nakonec ukázalo jako výhoda - protože  v jedné ruce nesl dítě, nebylo nutné se obávat, že odjistí granát, jednu ze tří zbraní, které měl vedle pistole a útočného nože.

V prvním patře však už na něj čekali policisté a vypálili proti němu dvě kulky.

"Přelstili jsme ho. Šlo o to překonat jeho nedůvěru," uvedl ministr vnitra Michel Wolter, který vedl jednání s ním. "Bylo to zlé, velmi zlé. Bylo těžké vůbec jej přimět k nějakému jednání. Z lidského hlediska to bylo nesnesitelné."

"Byl strašně agresivní - hrozil, dělal náznaky, vydíral," vzpomínal na průběh mnohahodinových rozhovorů.

Podle ujištění vládních míst se to však neprojevilo na zdravotním stavu dětí. "Všechny děti jsou v dobrém stavu," uvedl vysoký činitel. Kontakt s nimi ani s jejich rodiči však ve čtvrtek nebyl možný. V pátek by měly být děti ještě důkladně vyšetřeny.

Obyvatelé Lucemburska jsou zděšeni
Útočníkem, jehož policie důsledně označovala jako "osobu", byl údajně devětatřicetiletý Tunisan Neji Bejaoui, který měl od roku 1982 lucemburské občanství a bydlel v rue Echternach v sousedním Merkertu. "Opravdový Lucemburčan," řekl s úsměškem jeden z místních.

Zdejší lidi tento čin šokoval. "V Lucembursku se dětem nikdy nic takového nestalo. Tady chodí i premiér po ulici bez ochranky," říká Eddie, postarší muž, který postává u zábran se skupinou obecních zaměstnanců.

"V Lucembursku se nikdy nic neděje, protože tu každý každého zná. Když jsem to včera  viděla v televizi, říkala jsem si: To je skutečně u nás?" tvrdí Nathalia Waassenová. Vyšla si s manželem na procházku, aby jejich dvě děti byly na vzduchu, neboť "jinak by to s tím starším nebylo doma k vydržení". Pro jejího muže je to stejné nepochopitelné. "Vždyť my tu večer necháme i auto otevřené - víme, že se nic nestane."

Stalo se, a tak namísto oslav, jež tu bývají každý rok na 1. června, den Nanebevstoupení Páně, okukovali ve čtvrtek Waassenovi i další obyvatelé Wasserbilligu zátarasy. Těmi policie až do večera izolovala část městečka na řece Mosele, v níž je mimoškolní zařízení, kde únosce zadržel desítky dětí. Toto zařízení bylo hned u místního nádraží. Rodiče si odsud mohli brát děti hned po návratu z práce v Lucemburku, a proto jich tu bylo i ve středu pozdě odpoledne přes čtyřicet.

Nikdo úplně nechápal, proč vlastně Bejaoui udělal něco takového. "Měl problémy v rodině - dával veřejnosti za vinu, že mu byly před šesti lety odebrány děti," řekl ministr Wolter.

"Má syna a dceru. Jsou teď s matkou pod ochranou dvou policistů. Jeho syn mi říkal, že otec dvakrát v noci volal," tvrdil patnáctiletý Christophe Schuhmacher, který bydlí kousek od Bejaouiho. "Naposledy jsem ho viděl v úterý. Říkal, že život pro něj nemá žádnou cenu," řekl o únosci a vzpomínal, jak s ním hrávali fotbal. Bejaoui ho uměl, protože kdysi hrával za fotbalový klub v Merkertu.

iGLOBE: Informace o Lucembursku - ZDE.

Radující se žena objímá svého přítele poté, co 1.června lucemburské bezpečnostní síly osvobodily všech pětadvacet dětí, které od 31. května zadržoval v lucemburském Wasserbilligu jako rukojmí psychicky narušený muž, 2. 6. 2000

Policisté v neprůstřelných vestách vynášejí 1.června děti z mateřské školky ve městě Wasserbillig poté, co bezpečnostní síly postřelily únosce, 2. 6. 2000


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video