Barack Obama s manželkou na smuteční akci

Barack Obama s manželkou na smuteční akci | foto: AP

Postřelená kongresmanka otevřela oči, Obama vyzýval k jednotě

  • 63
Americký prezident Barack Obama přijel do arizonského Tucsonu na smuteční vzpomínku na oběti sobotní střelby. Před tisícovkami lidí vyzval k větší toleranci politických názorů. Řekl také, že postřelená kongresmanka v nemocnici poprvé otevřela oči. Zvláštní vzpomínku věnoval nejmladší oběti řádění střelce, devítileté Christině.

Obama snahou o smíření spoluobčanů reagoval na vzájemné obviňování levice a pravice, kdo má větší podíl na vyhrocené atmosféře ve společnosti. Právě toto ovzduší totiž podle mínění mnohých přispělo k útoku, při němž dvaadvacetiletý střelec zavraždil šest lidí a dalších 13 zranil. (více o střelbě v Tucsonu)

"Spíše než k tomu, abychom na sebe ukazovali prstem či se navzájem obviňovali, bychom tuto příležitost měli využít k tomu, abychom rozšířili svou morální představivost, pečlivěji si naslouchali, zostřili své instinkty pro empatii a připomněli si, jak jsou naše naděje a sny provázané," řekl Obama.

Manželé Obamovi při smutečním ceremoniálu v arizonském Tucsonu (12. ledna 2011)

Manželé Obamovi při smutečním ceremoniálu v arizonském Tucsonu (12. ledna 2011)

Účastníci smutečního ceremoniálu v arizonském Tucsonu (12. ledna 2011)

Účastníci smutečního ceremoniálu v arizonském Tucsonu (12. ledna 2011)

Asi 14 tisícům lidem shromážděným na fotbalovém stadionu Arizonské univerzity také řekl, že nikdo s jistotou nemůže vědět, co útok spustilo. Lidé by proto o události měli mluvit s pokorou. "Nemůžeme tuto tragédii využít jako další příležitost k tomu, abychom na sebe útočili," podotkl šéf Bílého domu.

Ve svém projevu krátce přiblížil všech šest obětí útoku na mítink členky Sněmovny reprezentantů Gabrielly Giffordsové, která po zásahu kulkou do hlavy bojuje v nemocnici o život. Obama před svým projevem ji i další zraněné spolu se svou manželkou Michelle navštívil v nemocnici.

"Gabby vůbec poprvé otevřela oči," řekl přítomným, kteří na zprávu reagovali nadšenými výkřiky. Dodal, že vážně zraněná zákonodárkyně ví, že se v Arizoně sešli lidé, kteří ji "milují a podporují".

Michelle Obamová objímá manžela postřelené kongresmanky při smutečním ceremoniálu v arizonském Tucsonu (12. ledna 2011)

Michelle Obamová objímá manžela postřelené kongresmanky při smutečním ceremoniálu v arizonském Tucsonu (12. ledna 2011)

Američtí policisté při smutečním ceremoniálu v arizonském Tucsonu (12. ledna 2011)

Američtí policisté při smutečním ceremoniálu v arizonském Tucsonu (12. ledna 2011)

Zvláštní pozornost prezident v projevu věnoval nejmladší oběti útoku, devítileté Christině Greenové, které bylo stejně jako jeho mladší dceři Sashe. Připomněl, že Christina se narodila 11. září 2001 a byla jednou z tváří naděje v knize věnované dětem narozeným v den tragického teroristického útoku vůči Spojeným státům. Zmínil i její zájem o politiku a veřejné dění.

"Viděla to vše očima dítěte, nezkalenýma cynismem či jedem, který my dospělí často bereme za daný. Chci, abychom žili podle jejích očekávání. Chci, aby naše demokracie byla taková, jakou si ji představovala. Všichni bychom měli udělat všechno proto, aby naše země odpovídala očekávání našich dětí," řekl Obama.

Právě tím, že se budou snažit žít lépe, podle něj mohou Američané uctít oběti sobotní tragédie nejvíce. Podle prezidenta tak možná nezastaví
všechno zlo světa, ale pomohou si navzájem. "Věřím, že můžeme být lepší," řekl Obama na závěr zhruba hodinové smuteční sešlosti za oběti útoku.

Řekl, co měl, shodli se komentátoři

Komentátoři prezidentův projev hodnotili kladně. "Udělal přesně to, co měl. Zdržel se stranické politiky a soustředil se na oběti a na jejich rodiny," řekl politolog Larry Sabato z Virginské univerzity.

I denik The Washington Post ve svém komentáři vyzdvihl, že se Obama snažil vyhnout politice. Projev podle listu působil velmi osobně a zdálo se, že prezident místy nemá daleko k slzám. Deník si všimnul i Obamovy výzvy, aby se Američané přestali obviňovat, kdo za incident může.

Výzvy k sjednocení země zaznívaly během zhruba hodinového smutečního setkání často. Hodně Američanů sobotní střelbu pochopilo jako vyústění nezdravé atmosféry, která v zemi vzniká kvůli ostré politické debatě. Z vyšetřování ale zatím vyplývá, že 22letý střelec Jared Loughner byl spíš psychicky vyšinutý a nestranil žádnému politickému proudu. Přesto jeho čin spustil úvahy o tom, zda by veřejná debata neměla být klidnější.

Zatím se však nezdá, že by podobné výzvy padaly na úrodnou půdu. Po opadnutí počátečního šoku se komentátoři i politici z obou stran politického spektra pustili do ostré diskuse.

Pravice má za to, že se levice snaží tragédii využít k tomu, aby ji umlčela. Levice si zase myslí, že za zhoršení ovzduší v zemi může pravice, hlavně konzervativní hnutí Tea Party a jeho oblíbenci, jako je někdejší aljašská guvernérka Sarah Palinová. Politička ve středu zveřejnila video, kde vyjádřila lítost nad útokem, zároveň ale obvinila média z nenávistné kampaně vůči ní. (Palinová se brání kvůli spojení s masakrem)

Tucson, Arizona

Tucson, Arizona

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video