Poštovní lupiči zůstávají ve vazbě

Olomouc - Ačkoliv Krajský soud v Olomouci osvobodil dva ze čtveřice mladíků podezřelých z druhé největší poštovní loupeže v zemi, případ, při kterém v prosinci před třemi lety z hlavní olomoucké pošty u vlakového nádraží zmizelo dvacet milionů korun, nekončí. Státní zastupitelství se proti rozsudku odvolalo a chce přísnější právní kvalifikaci případu.

"U všech čtyř obviněných jsme se odvolali jak v otázce viny, tak v otázce výše trestu. Budeme se domáhat, aby byli posuzováni jako organizovaná skupina, což je přitěžující okolnost," řekl žalobce Krajského státního zastupitelství v Olomouci Karel Studený.

Odvolací proces Vrchní soud zatím nenařídil. Podezřelí lupiči však nejméně do konce letošního roku zůstanou ve vazbě. Osvobozující rozsudek vzbudil v bezpečnostních složkách rozčarování, neboť policisté jsou přesvědčeni, že před soud dostali pravé pachatele. "Na poště opravdu loupili," tvrdil těsně po vynesení rozsudku rovněž státní zástupce Karel Studený.

Stěžejními důkazy, které policie proti čtveřici podezřelých nashromáždila, byly výpovědi dvou obžalovaných lupičů. Ti se do protokolu před vyšetřovatelem přiznali a uvedli takové podrobnosti, které mohli znát patrně jen pachatelé. Dalšího z mladíků navíc usvědčovala pachová stopa, našli se i spálené pytle, jejichž obsah odpovídal výpovědím.

U soudu však mladíci svá tvrzení stáhli a začali prohlašovat, že loupež má na svědomí ruská mafie. Původní výpovědi se nedaly použít, neboť byly učiněny ještě před sdělením obvinění dalším dvěma spoluobžalovaným. Ruské svědky krajský soud několik měsíců marně sháněl kdesi v Dagestánu. Soudci nakonec prohlásili, že loupež provedli neznámí pachatelé, kteří mluvili rusky.

Nakonec dostal třináct roků Jiří Přenosil, který dřív na poště pracoval a dodal plánky, o půl roku déle obdržel Zdeněk Sychra, který lupiče přivezl. Pavlu Flekovi a Martinovi Rychlému soud vinu neprokázal. Flek nakonec dostal tři roky za to, že část uloupených peněz ukryl. "Proti Flekovi svědčí jen pachové stopy a proti Rychlému nezůstal žádný důkaz," vysvětlil so udce Petr Angyalossy.

Policisté a státní zástupci však namítají, že původní výpovědi Sychry a Přenosila jsou platné, neboť šlo o takzvaný neodkladný úkon. Například Rychlý nebyl v tu dobu k sehnání, protože se uchýlil k cizinecké legii do Francie. Sychra s Přenosilem by nyní podle rozsudku měli uloupené miliony poště vrátit.

,

Video