Poštovní loupež zůstává záhadou

Olomouc - Soud sice rozdal tresty za druhou největší poštovní loupež v zemi, při které zmizelo z hlavní olomoucké pošty téměř 20 milionů korun, ale loupež zůstává hádankou. Krajský soud v Olomouci potrestal bývalého zaměstnance pošty, který dal lupičům tip, a řidiče, jenž je na místo přivezl, samotní pachatelé jsou však po verdiktu soudu opět neznámí.
Prohlédněte si fotografie

Dalším dvěma obžalovaným totiž soud neprokázal, že by se na detailně připravené loupeži opravdu podíleli. Soudci prohlásili, že loupež provedli neznámí pachatelé a pravděpodobně mluvili Rusky.

Přepadení mohli lupiči před třemi roky provést jen díky tomu, že na poště byla chabá bezpečnostní opatření. Dovnitř se dostali špatně zavřeným okénkem od WC z vedlejšího vlakového nádraží a stejnou cestou za pár minut i uprchli. Po sérii dalších loupeží musela Česká pošta ostrahu radikálně zvýšit.

Soudci včera na třináct roků do nejtěžšího žaláře poslali Jiřího Přenosila, který dřív na poště pracoval, poměry v úřadu detailně znal a pachatelům předal plánek a fotografie. O půl roku déle si ve vězení posedí voják z povolání Zdeněk Sychra, který lupiče k poště přivezl a čekal tam na ně. Pavlovi Flekovi a Martinu Rychlému soud neprokázal, že by loupež udělali. Flek dostal jen tři roky za to, že část uloupených peněz ukryl.

"Svůj názor jsem řekl v závěrečné řeči. Jsem přesvědčen o tom, že oba dva na poště opravdu loupili," prohlásil ovšem těsně po verdiktu státní zástupce Karel Studený. Rozsudek tak dosud není definitivní a kvůli odvoláním bude celý proces pokračovat ještě u Vrchního soudu v Olomouci.

Čtveřice obžalovaných totiž v průběhu vyšetřování měnila výpovědi a vše začala svádět na ruskou mafii. Sychra ve své první výpovědi před vyšetřovatelem sice všechno shodil, svou výpověď ale později odvolal a nyní mu za to dokonce hrozí trestní stíhání za křivé obvinění. "Proti Flekovi tak svědčí jen pachové stopy a proti Rychlému nezůstal žádný důkaz," vysvětlil nakonec rozsudek soudce Petr Angyalossy.

Rusky mluvící svědky, na které se podezřelí mladíci odvolávali, soud několik měsíců marně hledal v Dagestánu.

Ačkoliv ani proces neodhalil přímé pachatele druhé největší poštovní loupeže v zemi, soudci nepochybovali o tom, že šlo o velice závažný zločin. "Loupež byla dopředu plánovaná a do detailů připravená. Pachatelé měli všechno pečlivě promyšlené, opatřili si pouta, lepicí pásky, slzotvorný plyn a speciální nástroje," konstatoval soudce Angyalossy.

Policii se z dvaceti uloupených milionů podařilo vrátit necelý milion korun, Sychrovi a Přenosilovi ovšem soud přikázal, že zbytek peněz musí společně České poště vrátit.

Detektivové nejprve zatkli dva podezřelé, zbývající se po čase sami přihlásili na policii. Martin Rychlý se dokonce na čas uchýlil do Francie k cizinecké legii.
Stejnou olomouckou poštu u vlakového nádraží rok před dvacetimilionovou loupeží přepadli o Vánocích dva zloději a odnesli si pět milionů korun. K penězům se tehdy dostali, aniž by museli zničit jediný zámek.

Obvinění z poštovní loupeže v prosinci 1998 čekají v soudní sini na vyslechnutí rozsudku Krajského soudu v Olomouci

Obvinění z poštovní loupeže v prosinci 1998 čekají v soudní sini na vyslechnutí rozsudku Krajského soudu v Olomouci

Obvinění z poštovní loupeže v prosinci 1998 čekají v soudní sini na vyslechnutí rozsudku Krajského soudu v Olomouci


Video