Ilustrační snímek

Ilustrační fotografie - antikoncepce, ochrana, prášky | foto: Profimedia.cz

Postinor už nebude na předpis, nouzovou antikoncepci koupíte na občanku

  • 97
Nouzová antikoncepce, která ochrání před nechtěným otěhotněním ještě tři dny po pohlavním styku, bude dostupnější. Od konce listopadu dostanou ženy léky Postinor-2 a Escapelle i bez předpisu. Stačí, když se v lékárně prokážou občanským průkazem. Některým gynekologům se to ale nelíbí.

Názory gynekologů na rozhodnutí Státního úřadu pro kontrolu léčiv se ale liší. "To měl udělat SÚKL už před deseti lety. Dosud byla Česká republika jednou z posledních zemí na světě, kde systém na předpis ještě fungoval," řekl iDNES.cz gynekolog a porodník Vít Unzeitig.

Přesvědčit SÚKL k tomuto kroku se prý snažil už dlouho. Nouzová antikoncepce má podle něj sloužit v tísni, kdy jde o čas. Žena si sice může vzít přípravek až 72 hodin po nechráněném styku, čím dřív si ho ale vezme, tím je účinnější.

"Odpadne zdržení. Navíc ženy nebudou muset platit za návštěvu lékaře a za recept," chválí Unzeitig novinku, která začne platit 28. listopadu.

Ženy si mohou narušit cyklus, varuje gynekolog

V rozpacích je z novinky gynekolog Lukáš Rob. "Není to tragédie, ale já to vnímám trochu problematicky. Pokud budou nouzovou antikoncepci mladé dívky užívat podle sebe, a ta disciplinovanost je u nás velmi slabá, naruší si cyklus a gynekologové je pak budou muset uměle rovnat, což stojí peníze," řekl iDNES.cz.

O výrazném zdržení, pokud žena musí zajít k lékaři nebo na jakoukoli ambulanci, se podle něj mluvit nedá. "To už by mohla být rovnou bez předpisu i hormonální antikoncepce. Navíc je pro ženy mnohem méně nebezpečná," míní Rob.

Nouzové antikoncepční přípravky si ženy sice budou moci vyzvednout v lékárně bez předpisu, lékárníci je ale vydají pouze zájemkyním starším 16 let.

Pokud bude chtít lék dívka mladší 16 let, bude muset jako dosud ke gynekologovi pro předpis. Záleží pak na konkrétním lékaři, jestli jí lék předepíše.

Režim bude stejný jako u léků s pseudoefedrinem

Lékárníci budou výdej léku evidovat, tato informace ale zůstane "v lékárně" a k nikomu dalšímu se nedostane. Režim tedy bude fungovat podobně, jako tomu je u léků s pseudoefedrinem.

To ale v praxi znamená, že pokud žena půjde do jiné lékárny, může si tabletku znovu koupit. Třeba i v ten samý den.

"Lékárníci i lékaři budou po celý rok sledovat, jak se přípravky prodávají. Poté vyhodnotí, jestli došlo k nějakému rapidnímu nárůstu prodeje. Ale nepředpokládáme, že by si žena pro tento lék chodila dvakrát týdně," řekla iDNES.cz Lucie Šustková z tiskového oddělení SÚKL.

Pro prodej na občanský průkaz platí i další bezpečností omezení. Farmaceuti pacientce vydají vždy jen jedno balení. Přípravek se nebude moct nabízet prostřednictvím zásilkového prodeje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video