Megan Riceová na nedatovaném snímku | foto: Reuters

Americká jeptiška doběhla stráž a vnikla do areálu s obohaceným uranem

  • 66
Bezpečnostní agentura G4S, která si utrhla ostudu kvůli nezvládnutí ochrany olympiády, čelí dalšímu trapasu. Do přísně střeženého objektu Y-12 v Tennessee, kde USA skladují obohacený uran, pronikla na protest proti jaderným zbraním postarší jeptiška se dvěma muži. Areál střeží dceřinná firma G4S.

Trojice do objektu pronikla už minulý pátek, nicméně média o incidentu informovala teprve na konci tohoto týdne. Vlastně poté, co se ve středu americké úřady rozhodly veškerý provoz v zařízení z bezpečnostních důvodů přerušit, a to nejméně do příštího týdne. Ochranka mezitím musí projít dalším školením.

Dvaaosmdesátiletá řádová sestra Megan Riceová z Nevady se do přísně střeženého objektu dostala ještě s dalšími dvěma mírovými aktivisty, třiašedesátiletým Michaelem Wallim a sedmapadesátiletým Gregem Boertje-Obedem. Několika ochrannými ploty se údajně prostříhali pomocí větších štípacích kleští.

I když je při pohybu mezi několika řadami plotů zachytily senzory a zalarmovaly ochranku, trojici se podařilo dostat k budově, kde Američané skladují obohacený uran, který je klíčovým pro výrobu jaderných zbraní, popsala agentura Reuters.

Letecký snímek zařízení zvaného Y-12

Na její vnější zeď pak načmárali mírová a protijaderná hesla a postříkali ji čímsi červeným, co sami označili za lidskou krev. Všichni nakonec skončili ve vazbě, a prokuratura je obvinila krom jiného z vandalismu. Hrozí jim maximálně rok vězení a pokuta do sto tisíc dolarů.

Soudce ale v pátek dva z nich propustil na kauci a o jejich dalším osudu rozhodne soud. Soudce C. Clifford Shirley prohlásil, že aktivisté nejsou nebezpeční, Megan Riceová trpí navíc srdeční chorobou. Nicméně musí zůstat ve městě. Třetí obviněný Boerthje-Obed se vzdal práva na obhájce a zůstal ve vazbě.

Národní bezpečnostní komplex Y-12  ve městě Oak Ridge ve státě Tennessee je jediným americkým zařízením na uskladnění obohaceného uranu. Budova, kde se látka uchovává, byla postavena po teroristických útocích 11. září 2001 a je vybavena moderním bezpečnostním zařízením, tvrdí úřady s tím, že vnitřek budovy nebyl nijak ohrožen.

Další ostuda pro G4S

Nicméně i tak je to malér nejen pro americký Národní úřad pro jadernou bezpečnost (NNSA), který zařízení provozuje, ale hlavně pro mezinárodní bezpečnostní agenturu G4S, jejíž dceřinná firma WSI Oak Ridge zajišťuje ochranu objektu.

Michael Walli, Megan Riceová a Greg Boertje-Obed na nedatovaném snímku

G4S si přitom trhla obrovskou ostudu po nezvládnutí ochrany olympijských her v Londýně, nesehnala totiž dostatečný počet strážných. Zasáhnout musela až britská vláda, která kvůli tomu povolala na ochranu sportovního svátku tisíce britských vojáků.

Mluvčí bezpečnostní agentury odmítla proniknutí do Y-12 jakkoliv komentovat odkázala média na americké úřady. "Bereme to velmi, velmi vážně," reagoval mluvčí kanceláře NNSA v Oak Ridge Steve Wyatt.

Někdejší vyšetřovatel a současný bezpečnostní poradce ministerstva energetiky Peter Stockton nicméně ubezpečení úřadů, že obohacený uran byl celou dobu v bezpečí, zpochybňuje. "Je neuvěřitelné, že se to mohlo stát (...) kdyby to byli teroristé, mohli by vyhodit do vzduchu dveře a dostat se dovnitř," prohlásil.

Trojice aktivistů nicméně chtěla jen protestovat proti jaderným zbraním. "Nebylo to tak, že by chtěli ukázat, jak je jednoduché proniknout do této továrny na bombu. Bylo to kvůli tomu, že výroba jaderných zbraní porušuje vše, co je morální a dobré," vysvětlil Ralph Hutchinson z organizace Oak Ridge Environmental Peace Alliance.

Oak Ridge, Tennessee

Oak Ridge, Tennessee

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video