Nový typ občanského průkazu se strojově čitelnými údaji a kontaktním

Nový typ občanského průkazu se strojově čitelnými údaji a kontaktním elektronickým čipem. Ilustrační snímek | foto: Foto a koláž - iDNES.cz

Pošťáka nemusí počet dětí zajímat, hájí odbornice nové občanky

  • 509
Nové občanské průkazy vydávají úřady dva měsíce a lidé na ně stojí fronty. V praxi ale jejich využití selhává. Problémy přidělává třeba to, že neobsahují údaje o rodinném stavu. "Revizorovi nebo pošťákovi není nic do toho, jestli jste svobodní a kolik máte dětí," hájila v chatu se čtenáři změnu Zdeňka Tomášová z ministerstva vnitra.

Občanský průkaz má sloužit k identifikaci občana při komunikaci s veřejnou správou. "Když si vezmete, k čemu nejčastěji během jednoho měsíce použijete občanku, myslím, že všichni budou souhlasit, že revizorovi, pošťákovi nebo úředníkovi v bance není nic do toho, zda jste svobodná(ý), rozvedená(ý), či v registrovaném partnerství, kolik máte dětí, kolik je jim let a zda máte zakázaný vstup do jiného města," uvedla ke změně vedoucí oddělení občanských průkazů a cestovních dokladů ministerstva vnitra Zdeňka Tomášová.

Veškeré potřebné údaje podle ní navíc od července úředníci najdou v základních registrech.

On-line se Zdeňkou Tomášovou

Odpovědi najdete zde

Sporné je zatím také využití kontaktních čipů. Nyní mají jen jedinou funkci - elektronický podpis. "Čip vnímáme spíše jako investici do budoucna, předpokládáme, že dojde k rozšíření možnosti zapisování dalších údajů na základě zájmu dalších rezortů," podotkla odbornice (více o funkci čipu čtěte tady).

Občanky s čipem jsou chráněny podobně jako platební karty - mají také PIN a PUK. Kromě toho má každý občanský průkaz, tedy i ten bez čipu, bezpečnostní osobní kód (BOK). "Na úřadě předložíte elektronickou občanku a sám zadáte BOK na klávesnici počítače. Pokud si na doklad nenapíšete BOK, bude váš průkaz nezneužitelný," uvedla Tomášková.

Ani v případě, že by občanku někdo ukradl, by nemělo být možné ji zneužít. "I kdyby znal BOK, musel by vypadat stejně jako člověk na občance," vysvětlila s tím, že fotografie se pořizuje přímo při podání žádosti, případně lze použít snímek od fotografa zaslaný do speciální datové schránky.

Nové občanské průkazy jsou menší a mohou je mít i malé děti. "Využít ho lze zejména při cestování po Evropské unii, správní poplatek je 50 korun. Jinak musí mít dítě k cestování pas, za který se platí 100 korun," dodala Tomášková.

Průkaz vydávají úřady od ledna. Už v prvních týdnech se ukázalo, že matrikáře mate. Pokud lidé vypustí dobrovolný údaj o rodinném stavu, na některých úřadech je při vyřizování třeba svateb či otcovství pošlou vyřídit si výpis z evidence obyvatel za 50 korun (více zde).

Navíc se ukázalo, že z občanských průkazů nově zmizely údaje o dětech, partnerovi, zákazu pobytu či právní způsobilosti. To ale může přinést problémy policii, která proti změně marně protestovala svými připomínkami. Advokáti zase varují před rizikem podvodů, pokud si půjčky vezme někdo, kdo není právně způsobilý.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video