Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pošta tiskne 20 milionů sčítacích formulářů. Každý má svůj vlastní

  21:28aktualizováno  21:28
Česká pošta začala za speciálních bezpečnostních opatření tisknout formuláře pro letošní sčítání lidí, bytů a domů. Do konce února jich stroje vychrlí přes 20 milionů včetně těch s konkrétními jmény obyvatel České republiky. Od března je bude roznášet téměř 12 tisíc sčítacích komisařů.
Česká pošta do konce února tiskne více než 20 milionů formulářů. Ilustrační foto

Česká pošta do konce února tiskne více než 20 milionů formulářů. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Tisk začal v pondělí 10. ledna v Brně a Českých Budějovicích. Do konce února z rotaček vyjede pro každého obyvatele České republiky nejméně jeden kus tiskopisu s unikátním čárovým kódem, jeho jménem a příjmením. Lidé je budou vyplňovat od 26. března do 14. dubna.

A protože jde o osobní data, podléhá výroba tiskopisů přísnější kontrole. "Všichni pracovníci, kteří s osobními údaji na formulářích přicházejí do styku, mají podepsaný slib mlčenlivosti, jsou proškoleni a v celém procesu je zajištěna řada kontrolních i bezpečnostních mechanismů pro případ jakéhokoliv incidentu," popsala bez dalších podrobností Marta Selicharová, mluvčí České pošty.

Právě Česká pošta má výrobu, uskladnění, roznášku i sběr formulářů na starosti. Pracuje pro Český statistický úřad (ČSÚ), který za její terénní služby při sčítání lidí zaplatí zhruba 720 milionů korun.

miliony formulářů

Zelený sčítací list osoby - tiskne se jich 13 milionů. Bude ho muset vyplnit každý obyvatel včetně dětí.

Žlutý bytový list - tiskne se jich 5 milionů. Bude ho vyplňovat uživatel bytu bez ohledu, zda je vlastníkem nebo třeba jen nájemcem. Na jeden byt se bude vyplňovat jeden bytový list.

Oranžový domovní list - tiskne se jich 2,5 milionu. Bude ho vyplňovat vlastník nebo správce domu. Na jeden dům připadne jeden formulář.

Na začátku března roznese formuláře do domácností téměř 12 tisíc sčítacích komisařů. V záloze pak budou další dva tisíce náhradníků.

Nejvíce sčítacích komisařů bude v Praze

Devět a půl tisíce lidí vyšle do ulic kvůli distribuci formulářů Česká pošta. Ve většině případů půjde o doručovatelky nebo pracovníky tohoto podniku. Nejvíce jich bude potřeba v Praze, Středočeském, Jihomoravském kraji a Moravskoslezském kraji.

Kompletní rozpis počtu sčítacích komisařů v jednotlivých krajích a městech najdete tady.

Další dva tisíce sčítacích komisařů zaplatí ČSÚ. Tito lidé budou formuláře roznášet například v nemocnicích, domovech seniorů nebo azylových domech, kde lejstra vyplní bezdomovci.

"Jsou to specifická prostředí, u kterých je lepší zapojit do sčítání přímo tamější zaměstnance. Znají lépe potřeby klientů," vysvětlil mluvčí rozsáhlého statistického zjišťování Ondřej Kubala.

Informační kampaň k akci s názvem "Sčítání lidu, domů a bytů 2011" odstartují statistici na konci ledna. Přínos sčítání budou lidem mimo jiné vysvětlovat prostřednictvím několika televizních spotů.

Poštovní známka vydaná ke sčítání lidí v roce 2011Od 26. února začne fungovat také speciální bezplatná linka. Její operátoři budou odpovídat na dotazy nebo jim pomohou najít náhradní termín, kdy by k prahu jejich domova mohl dorazit sčítací komisař.

Propagaci sčítání podpořila také Česká pošta. Na začátku ledna vydala speciální edici známek. Milion kusů v nominální hodnotě 10 korun nese zelené logo sčítání. Známka ale není určena těm, kteří budou chtít vyplněný sčítací formulář zaslat ČSÚ poštou. Ti ji potřebovat nebudou, protože poštovné se v takových případech neplatí.

jak se česko bude letos sčítat?

26. února - začne fungovat call centrum, na bezplatnou linku budou moci lidé volat každý den od 8:00 do 22:00. Linka bude v provozu do 20. dubna a bude zodpovídat dotazy, které souvisejí s nejasnostmi kolem sčítání.

7. března - sčítací komisaři začnou roznášet tři typy formulářů. Spolu s nimi lidé dostanou i vysvětlivky, jak dokument vyplnit. Instrukce jsou připraveny v osmi jazycích. To, jak budou vypadat a kdo je musí vyplnit, čtěte tady.
Lidé mohou formuláře dostat již s předtištěným jménem a příjmením. Ty jim komisaři zanesou do místa trvalého bydliště. Tiskopisy může vyzvednout celé rodině jen jeden její člen, podmínkou ale je, aby mu bylo více než 15 let.
Pokud komisař zastihne člověka na jiné adrese, než je trvalá, bude mít prázdné formuláře, do kterých černou tužkou vyplní jméno a příjmení, aby nedocházelo ke zdvojení sčítacích dokumentů.
Pokud člověka komisař nezastihne vůbec, vhodí mu do schránky oznámení s termínem, kdy přijde podruhé. Pokud termín nebude lidem vyhovovat, přes bezplatnou linku si budou moci určit jiný čas, nebo si formuláře vyzvednou do 14. dubna na některé z větších pošt.
To, že u dveří zvoní sčítací komisař a ne podvodník, si budou moci lidé ověřit. Na první pohled by se měli lišit velkou modrou taškou se žlutým logem České pošty. Každý sčítací komisař se navíc musí prokázat speciálním průkazem komisaře a občanským průkazem.

25./26. března - půlnoc z pátku na sobotu je takzvaným rozhodným okamžikem. To znamená, že lidé od 26. března budou vyplňovat údaje, které jsou platné k 25. březnu. Pokud se tedy například dítě narodí dvě hodiny po půlnoci, do sčítání ho rodiče nezahrnou.

14. dubna - do tohoto dne musí být všechny formuláře odevzdány. Letos poprvé je budou moci lidé vyplňovat elektronicky prostřednictvím internetu. Formulář mohou lidé také vrátit sčítacímu komisaři, nebo ho poslat statistickému úřadu poštou (zájemci dostanou předvyplněnou obálku nebo formulář zanesou na poštu).
Za nevyplnění formuláře nebo úmyslné zkreslení informací mohou obecní a městské úřady uložit pokutu až do výše 10 tisíc korun. Jaké sankce a komu hrozí, si přečtěte tady.Hlavní zprávy

Další z rubriky

Karel Schwarzenberg a Jiří Pospíšil v pražském štábu TOP 09. (21. října 2017)
Pospíšil podal přihlášku do TOP 09. Objevují se hlasy, že by ji měl vést

Europoslanec a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil podal přihlášku do TOP 09. O možné kandidatuře do vedení strany je ale podle něj předčasné mluvit....  celý článek

Volební místnosti se uzavřely v sobotu ve 14 hodin a hned se začalo se sčítáním...
S výsledky voleb Češi spíš spokojeni nejsou, ukázal bleskový průzkum

Češi nejsou spokojeni s výsledky voleb. Ukázal to průzkum společnosti Median. Podle něj většina lidí sice nemá obavy o budoucnost demokracie v zemi, dotázaným...  celý článek

Volební místnosti se uzavřely v sobotu ve 14 hodin a hned se začalo se sčítáním...
Výpadky volebních webů ČSÚ způsobil hackerský útok, oznámil úřad

Sobotní výpadky volebních webů ČSÚ způsobil masivní hackerský útok. Podle úřadu ale útok neovlivnil předávání a zpracování výsledků voleb. Úřad poznatky předá...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.