ilustrační foto

ilustrační foto | foto: Luboš Pavlíček, ČTK

Pošta sčítání lidu nezvládá, komisařů má čtyřikrát méně než minule

  • 774
Stížností na práci sčítacích komisařů přibývá. Svou práci nestíhají, pošta jich totiž najala čtyřikrát méně než při posledním sčítání v roce 2001. Selhání pošty při této monstrózní akci připustil i ministr vnitra Radek John.

Čekali jste doma ohlášenou návštěvu sčítacího komisaře, a on přišel o několik hodin později nebo nedorazil vůbec? Rozhodně nejste jediní. Problémy jsou tak masové, že už se dá teď říct: Česká pošta přípravu sčítání nezvládla.

Pošta především najala málo komisařů, kteří teď nestíhají. Sčítání proto nepostupuje tak, jak by mělo. Naštvaní jsou lidé i komisaři, a dokonce by mohlo hrozit, že zmatky ovlivní výsledky sčítání.

Za špatně připravenou označil včera celostátní akci i ministr vnitra Radek John (VV), do jehož resortu pošta spadá. "Bohužel už je příliš pozdě, aby se daly všechny chyby minulého managementu pošty napravit," zřekl se odpovědnosti John, který nedávno ředitelku pošty odvolal.

Na sčítání se podílí výrazně méně lidí

Letošní sčítání zajišťuje jen 11 300 komisařů, převážně pošťáků. Před deseti lety jich přitom domácnosti obcházelo 45 tisíc. "Už během přípravných jednání jsem upozorňoval vedení pošty, že ve větších obvodech je komisařů málo," říká místopředseda Českého statistického úřadu (ČSÚ) Stanislav Drápal.

Pošta namítá, že komisaři před lety formuláře také plošně sbírali, což dnes nedělají. Proto jich prý stačí méně.

Formuláře začali komisaři roznášet do domácností minulý týden. První problémy se projevily hned. "Návštěvu komisařky jsme si domluvili telefonicky. Přesto vůbec nedorazila. V mých očích je to jeden velký zmatek," napsal MF DNES Rostislav Wania z Jihlavy.

V jednom obvodě v Praze 6 zase sčítací komisařka vhodila lidem do schránky vzkaz, že je v pondělí 14. března nezastihla doma. Roznesla ho však už v neděli 13. března. Pošta ji hájí, že se jen přepsala v datu.

Nejzazší možností je vyzvednout si formuláře osobně na poště, ale ani to se neobejde bez komplikací. Formuláře totiž nemá zdaleka každá pošta, musí se cestovat na jednu pro více obvodů.

"Ve frontě jsem strávila hodinu a půl, ačkoli přede mnou čekalo jen pět lidí, z nichž to ještě dva vzdali. Úřednice na místě vyplňovala hlavičky všech archů. Odbavení jednoho klienta zabralo půl hodiny," vypráví čtenářka z Prahy 4.

"Tajné" datum 19. dubna

Vedení pošty oficiálně popírá, že je ve velkém skluzu. "Za první týden doručili komisaři 8,7 milionu formulářů, což je víc než polovina," argumentuje manažerka sčítání Ivana Rybáková.

Jenže formuláře nejspíš zatím dostali převážně ti lidé, které lze snadno zastihnout doma - například důchodci. Roznáška druhé poloviny bude pro komisaře složitější, protože budou muset hledat lidi, kteří jsou třeba na cestách nebo pracovně zaneprázdněni.

Všichni Češi by měli formulář dostat do 25. března. Dosud platilo, že jej musí vyplněný vrátit komisaři, na poště nebo jej vyplnit na internetu nejpozději do 14. dubna. Jinak mu hrozí pokuta deset tisíc korun.

Stanislav Drápal z ČSÚ včera přiznal, že skutečná uzávěrka sčítání je až 19. dubna. "Nechtěli jsme tento termín příliš zveřejňovat, aby se využíval jen v komplikovanějších případech, kdy člověk dostal archy objektivně později," vysvětlil Drápal.

Sčítání nestresuje jen lidi čekající na komisaře, ale i přímo komisaře. Petr Tomeš z Kostelce nad Labem MF DNES napsal, že jeho žena pošťačka kvůli zadávání dat od komisařů do počítače skoro nespí, protože to může dělat až po své pracovní době.

Exministr vnitra Martin Pecina (ČSSD) viní ze vzniku potíží Johna. "Když je odvolána ředitelka pošty a nikdo nový jmenován, to se problémy těžko řeší," uvedl. John zase připomněl, že o zapojení pošty do sčítání rozhodla minulá vláda, v níž seděl i Pecina.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video