Pošta a statistici přiznali problémy se sčítáním, posílí call centrum

  • 818
Česká pošta a statistický úřad přiznaly, že sčítání lidu provázejí problémy. Chybovali například sčítací komisaři při roznosu letáků, dovolat se mnohdy nejde ani na speciální telefonickou linku. Pošta ji proto posílí a některé komisaře vymění.

Jen za úterý se na bezplatnou linku ke sčítání pokoušelo dovolat 60 tisíc lidí, operátoři ale odbavili jen každého desátého volajícího.

 "Je to nápor, kdy už kolabuje i veřejná síť, proto nebyli všichni volající obslouženi," komentovala 60 tisícovou cifru projektová manažerka České pošty Ivana Rybáková.

V call centru provozovaném Českou poštou pracuje 45 operátorů, což je v tuto chvíli maximální možná kapacita. Ve čtvrtek dopoledne Český statistický úřad, který za sčítání zodpovídá, rozhodne, o kolik lidí dvě operační střediska posílí.

Nejčastější dotazy

Na telefonní lince se lidé nejčastěji ptají na to, jak mají sčítací formuláře získat, co mají vyplnit v kolonce "Bydliště v rozhodný okamžik", kde najdou sběrná místa, co dělat, když jsou v době sčítání v zahraničí, jak je to se sčítáním chat a chalup a jak poznat sčítacího komisaře.

Podívejte se na odpovědi, které ČSÚ zveřejnil na stránkách speciálně určených pro sčítání.

Kvůli přetížení Česká pošta nabádá lidi, aby neurgentní dotazy směřovali e-maily na info@scitani.cz. Statistický úřad zase chce předejít některým telefonátům zveřejněním odpovědí na šest nejčastějších dotazů.

Komisař se ohlásil, pak nepřišel

Hladce nejde ani roznášení formulářů. Například v pražské Zvonařově ulici někteří lidé zuřili, protože komisařka nedorazila v předem oznámený čas, ačkoliv lidé na ni čekali.

Praha ale není jediné místo, kde se něco podobného stalo. "V pondělí jsme zaznamenali několik případů, kdy byla avizována návštěva komisaře, on přesto nedorazil," uvedl místopředseda ČSÚ Stanislav Drápal.

Podle České pošty mohlo k takové situaci dojít při onemocnění komisaře nebo při tragické události v rodině. "Takové případy jsme měli a kvůli bezpečnosti nemůžeme náhradníky vyslat do terénu hned ten samý den," krčí rameny Rybáková.

Pošta část komplikací svádí na přísnou legislativu chránící osobní údaje. Chybu chce nahradit doručením nových letáků s termínem návštěvy komisaře, který bude považován za první.

Komplikace projekt neohrožují, míní statistici

Množí se také případy, kdy komisař vyplnil špatně oznámení o termínu doručení sčítacích formulářů. To se stalo podle pošty například na Mělnicku, Břeclavsku nebo v Praze.

"Nakázali jsme sčítacím komisařům, aby letáky opravili a roznesli je znovu. Nápravu nemůžeme ale dělat plošně, protože v některých případech nevíme, že k chybám došlo," dodala Rybáková.

Česká pošta také uvedla, že pokud komisař nápravu nesjedná nebo na něj budou další stížnosti, bude vyměněn jedním ze 3 500 náhradníků.

iDNES.cz zaznamenal také případ z Liberce, kde komisařka lidem oznámila, že dorazí mezi 8. a 18. hodinou. Pošta přitom tvrdí, že rozpětí návštěvy může být maximálně čtyřhodinové a statistici hovoří jen o třech hodinách.

Problémy se sčítáním na počátku týdne musel řešit také starosta obce Veliká Ves na Chomutovsku Martin Pilař. "Do jednoho bytového domu komisařka nedorazila vůbec, na úřad nám pak přišly špatně vyplněné vývěsky," popsal.

Vývěskám chyběla základní informace - jaké části obce se týkají - pod Velikou Ves spadají také Podlesice, Vitčice, Nové Třebčice a Široké Třebčice. V jednom případě bylo chybně uvedeno jméno sčítací komisařky. "Vyvěsit jsme to nemohli, tak jsem zavolal na statistický úřad a oni hned den na to poslali opravu," dodal starosta.

Statistici i pošta ujistili, že komplikace nenaruší harmonogram sčítání. Miliony formulářů musí Česká pošta roznést do 25. března. "Nejde ale o komplikace, které by ohrožovaly projekt, jen mohly být nekomfortní pro některé rodiny," sdělil k množícím se problémům mluvčí sčítání Ondřej Kubala.

Nejsme ovce, zlobí se odpůrci sčítání na internetu

Podobné zkušenosti přilévají vodu na mlýn lidem, kteří na internetu sčítání odsuzují. Své hlasy si mimo jiné sdělují na webové stránce nechcisecist.cz, kde nesouhlas s akcí vyjádřilo přes tři tisíce lidí.

Z blogů

"Stát o nás mnohé ze zjišťovaných údajů ví a eviduje je v registrech. Místo drobné úpravy zákonů, která by umožnila data získat z registrů, nás raději za 2,5 miliardy sečte," stojí na webu, jehož webmasteři jsou z politické Strany svobodných občanů.

"Je to další šikana státu. Chtějí-li úřady, podnikatelé či charitativní spolky znát detailně, jak lidé bydlí, ať si zaplatí výběrový průzkum, který je bude stát pár desítek tisíc," sdělili před časem předseda Strany svobodných občanů Petr Mach.

Odmítavé reakce se objevují také na komunitních sítích a blozích. "Důvodů, proč státu žádné osobní informace nedávat, je mnoho. Nejde ani tak o mě konkrétně, já tady na blogu na sebe vykecám mnohem víc, než je v nějakém formuláři. Ale jde o princip a o druhé, o ty, kteří jsou jiní a žijí jinak, než by se někdy někomu mohlo pozdávat," píše například na blogu iDNES.cz Eva Pallotto.

Podle statistického úřadu je ale sčítání důležité, protože některé informace stát bez něj nezíská. Například tu o národnosti nebo náboženské víře.

"Výsledky sčítání se lidem prakticky vrací například při rozdělování podílu výnosu daní do obecních pokladen, data se používají také pro tvorbu krizových a protipovodňových plánů, podle dat o dojížďce se plánují a upravují systémy veřejné dopravy," vyjmenoval Drápal s poukazem na to, že obyvatele nesčítá jen ČR. Jen letos proběhne v dalších 72 zemích a oblastech.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video