Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil ve Sněmovně.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil ve Sněmovně. | foto: ČTK

Pospíšil: Že jsem ministr na odstřel? To je jen mediální klišé

  • 78
Nálepku "ministra na odstřel" má už několik měsíců šéf resortu spravedlnosti a místopředseda ODS Jiří Pospíšil. Důvodem jsou prý šachy na nejvyšších postech státního zastupitelství, které se odehrávají bez souhlasu premiéra Nečase. Sám premiér přitom spor nijak nekomentuje a nechává Pospíšila v nejistotě.

Pospíšil přitom patřil dlouhou dobu k Nečasovým favoritům. V hodnocení popularity ho lidé stabilně volí na přední místa a při posledních volbách suverénně uhájil poslanecký mandát v Plzeňském kraji.

Poslední dobou se mluví o tom, že vy jste jedním z ministrů "na odstřel"  (více najdete zde), cítíte to tak?
Já bych spíš řekl, že poslední dobou si toto klišé získalo značnou mediální oblibu. Když se mě na to někdo ptá, vždy používá slova jako "povídá se", "mluví se o tom". Za celou dobu jsem ale ani jednou neslyšel, kdo a kde o tom mluví a proč by se tak mělo stát.  

Jaké jsou vaše vztahy s předsedou vády Petrem Nečasem a cítíte jeho podporu?
Mám s panem premiérem dlouhodobě korektní pracovní vztahy, necítím posun tím či oním směrem. 

Jste místopředsedou ODS, ale moc o vás v této souvislosti není slyšet. Proč ?
Nemáte pravdu, zkuste si udělat statistiky a zjistíte, že se vyjadřuji k veřejným věcem minimálně tak často jako ostatní členové grémia. Vedle toho ovšem prosazuji řadu aktuálních a zcela klíčových témat z oblasti resortu spravedlnosti, ať už jde o nové občanské právo, posílení nezávislosti státního zastupitelství apod. Pokud mi chce někdo vyčítat, že se více starám o správu veřejných věcí než o politiku, přijde mi to absurdní. 

Dejte Kubovi šanci

Jaká je nyní situace v ODS? Podle kritiků premiér Petr Nečas jmenováním Martina Kuby do funkce ministra průmyslu a obchodu vrací ODS do doby vládnutí kmotrů. (více čtěte zde)
Premiér má absolutní právo vybrat si jakéhokoli ministra své vlády. Martin Kuba je energický politik, dejme mu tedy šanci, aby ukázal, jak se osvědčí v roli ministra. Stejně jako kdokoli jiný má právo na sto dní hájení.  

Podobně však vyznívá i současná změna ve vedení pražské radnice, kde prý za náhlým spojenectvím ODS a TOP 09 je snaha právě starých struktur po odvolání primátora, který jim nejde na ruku.
Nevím, komu to tak vyznívá. Já obecně preferuji vznik středopravé koalice všude tam, kde je to možné, takže vývoj na pražském magistrátu považuji za velmi dobrou zprávu, a to nejen pro Prahu, ale pro celou republiku. A jsem také rád, že ODS udržela v čele Prahy svého primátora. 

Nemění se politika ODS, která po posledním sněmu vyhlásila boj kmotrům? Nyní se zdá, že se bez nich vedení ODS prostě neobejde.
ODS jako strana s největším podílem na vládě v prvé řadě vyhlásila boj státnímu dluhu a snaží se reformními kroky vyřešit mimořádně nepříznivou mezinárodní hospodářskou situaci tak, abychom nedopadli jako například Řecko.

Mosteckou uhelnou musí řešit Kalousek

Jak daleko je jednání ohledně vymáhání miliard z prodeje Mostecké uhelné? (více o kauze najdete zde)
Je potřeba zdůraznit, že švýcarská strana nemá povinnost informovat české orgány o zahájení soudního řízení, pokud český stát nebude jedním z účastníků řízení. Pokud tomu tak bude, informace bude dostávat ministerstvo financí, které je za ČR oprávněno se k řízení připojit. Je tedy na místě ptát se tam. Opakuji, že ministerstvo spravedlnosti nemá s touto kauzou nic společného. Až pokud by švýcarský soud požádal ČR o poskytnutí právní pomoci, bylo by ministerstvo spravedlnosti příslušné k vyřízení této žádosti, a to pouze tím způsobem, že by ji postoupilo k vyřízení příslušnému soudu. Právní pomoc by mohla zahrnovat například zajištění důkazů či doručení písemností.

Jak je možné, že se dvě ministerstva (spravedlnosti a financí) plná expertů několik dní přes média dohadovala, zda něco právně jde, nebo nejde?
Od počátku bylo zjevné, že ministerstvo spravedlnosti nemá v této kauze žádnou kompetenci, a to platí stále. Dohadovat se navíc začala vicepremiérka Peake s ministrem financí Kalouskem. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video