Rektor Západočeské univerzity v Plzni jmenoval exministra Jiřího Pospíšila dočasným děkanem právnické fakulty. (29.9.2009)

Rektor Západočeské univerzity v Plzni jmenoval exministra Jiřího Pospíšila dočasným děkanem právnické fakulty. (29.9.2009) | foto: ČTK

Pospíšil začal na plzeňských právech s prvními razantními kroky

  • 43
Desítky studentů Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni dostanou v nejbližší době obsílku, že musí fakultu opustit. Jedná se o studenty, kteří studují déle než osm let, což studijní řád univerzity neumožňuje. "Tito studenti budou muset odejít," uvedl nový vedoucí fakulty Jiří Pospíšil, kterého rektor univerzity funkcí pověřil tento týden.

Bývalé vedení fakulty, které hlavně kvůli plagiátorské aféře odstoupilo v minulých dnech z funkcí, nepovažovalo protahovače studia za problém. Výsledkem je to, že byl nalezen student, který je na fakultě třináct let a nikdo ho nevyhodil. Potvrdil to Martin Marek z akademického senátu fakulty.

Prověření délky studia je podle bývalého ministra spravedlnosti Pospíšila prvním krokem při přechodu na nový studijní a kreditní systém obvyklý na jiných fakultách univerzity. "Je to hlavní věc, kterou škola potřebuje vyřešit", uvedl Pospíšil. Na problém zneužívání studijního systému na právnické fakultě poukazovala akreditační komise ministerstva školství.

exministr pospíšil on-line

Čtenáři diskutovali s novým děkanem plzeňských práv

Práva byla ve způsobu studia mezi fakultami Západočeské univerzity specifická. "Jsou zde studenti, kteří jsou ve čtvrtém ročníku a nemají deset zkoušek. Pokud se jim nedá přechodné období třeba roku, tak by museli skončit," uvedl učitel na fakultě a plzeňský advokát Jan Kocina. "Přechodné období je nutné, protože nemohou doplácet na benevolenci původního vedení fakulty, které toto umožňovalo," uvedl Kocina.

A jaký názor má Pospíšil? Co udělá se studenty, kterým chybí velké množství zkoušek? Studenti se to podle něj dovědí na setkání příští čtvrtek. "Studenti musí získat informace jako první," uvedl Pospíšil.

Doplnil jen to, že pokud například student v prvním semestru nezíská potřebný počet kreditů, které jsou odrazem počtu složených zkoušek, nebude moci postoupit dál. Tím se právnická fakulta zharmonizuje s ostatními fakultami Západočeské univerzity.

Všem zájemcům o studium Pospíšil zaručil průhledné výběrové řízení, které bude provádět nezávislá společnost Scio. To znamená, že nenastane situace jako loni, kdy byla pětina studentů přijata mimo přijímací řízení. Celkem to bylo zhruba osmdesát lidí.

Dost jich bylo z Vysoké školy Karlovy Vary, kde působil bývalý proděkan Milan Kindl, který v uplynulých dnech složil mandát stejně jako proděkan Ivan Tomažič a děkan fakulty Jaroslav Zachariáš.

"Přechodem na Scio chceme zabránit spekulacím o tom, jak probíhají přijímací řízení na fakultě, je to nezávislý způsob hodnocení studentů. Přijímání studentů mimo výběrové řízení bude vyloučeno," uvedl Pospíšil.

O Pospíšilově pověření rozhodne senát

V příštím týdnu by měl o Pospíšilově pověření vedením fakulty rozhodovat ještě senát fakulty. Jeho hlasování akademická obec fakulty čeká s velkým napětím, protože tento orgán byl dosud spíše poplatný minulému vedení, protože na kostlivce ve skříni, které se na fakultě objevují, měl jako kontrolní orgán vedení již dříve upozornit.

Nyní se od senátu čeká takzvaně státotvorný krok. Zatím je Pospíšil pověřený pouze rektorem. Ve funkci chce Pospíšil setrvat maximálně rok, než se poměry na fakultě zprůhlední. - čtěte Exministr Pospíšil povede po skandálu s plagiátem plzeňskou fakultu

Kdo bude v týmu, který by měl fakultu reformovat hlavně podle požadavků akreditační komise, zatím Pospíšil nesdělil. Jména jako Karel Eliáš nebo Helena Válková, což jsou významní akademikové fakulty, odmítl s tím, že takových vědeckých kapacit by bylo škoda na reformní práce.

"Protože to bude znamenat hlavně hodně administrativní práce, například vyplňování tabulek pro akreditační komisi," uvedl Pospíšil. Na tom by podle něj měli spolupracovat hlavně mladší členové akademické obce, které vrcholná vědecká kariéra teprve čeká.

Do pondělí bude muset univerzita vyřešit roztržku s akreditační komisí kolem dizertačních a rigorózních prací. Včera jsme se totiž v knihovně právnické fakulty dověděli, že se zde až do 23. října, kdy začíná kontrola akreditační komise, nebudou vědecké práce půjčovat a že k tomu dal příkaz rektor univerzity Josef Průša. - čtěte Dizertační práce zatím nikde neukazujte, rozhodla komise na plzeňských právech

Akreditační komise se proti tomu včera důrazně ohradila. "Akreditační komise soudí, že veřejnost musí mít prezenčně a za jasně stanovených podmínek možnost nahlížet do obhájených prací. Taková možnost významně přispěje k větší transparentnosti posuzování celého případu a zabrání dalšímu poškozování dobrého jména Západočeské univerzity a českého vysokého školství obecně," objevilo se ve včerejším prohlášení akreditační komise.

Rektor včera večer uvedl, že práce budou půjčovány po předběžném objednání, ale jen prezenčně a ve vyhrazeném prostoru. Průša záležitost vysvětlil jako nedorozumění.

Práce jsou pod drobnohledem kvůli tomu, že některé v knihovně chybějí. I to byl důvod, proč minulé vedení odstoupilo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video