Již 2. listopadu proběhne volba nového děkana plzeňských práv. Proti Jiřímu Pospíšilovi kandiduje obhájce fotbalových kapříků Hrádela

Již 2. listopadu proběhne volba nového děkana plzeňských práv. Proti Jiřímu Pospíšilovi kandiduje obhájce fotbalových kapříků Hrádela | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Pospíšil si připravuje půdu pro zvolení děkanem, míní jeho protikandidát

  • 14
V pondělí čeká plzeňská práva tvrdý boj o děkanský post. Naznačují to výroky obou kandidátů. Bývalý ministr spravedlnosti a absolvent plzeňských práv Jiří Pospíšil prohlásil, že svého protikandidáta, Karola Hrádelu, vůbec nezná. Uvedl ale, že šance jsou padesát na padesát. Hrádelovi zase vadí, že Pospíšil chce stát v čele školy jen rok.

JUDr. Karol HrádelaSenátoři podle Hrádely budou v pondělí stát před otázkou, jestli děkanem má být člověk typu advokáta, který na škole neučí a kterého příliš neznají, nebo Pospíšil, který učil na soukromé právnické škole v Karlových Varech, o níž se říká, že je propojená s bývalým proděkanem a bývalou šedou eminencí plzeňských práv Milanem Kindlem.

"Pak se musím ptát, jestli pro ně bude takový člověk kvalitní zárukou," uvedl Hrádela. Pospíšil již dříve uvedl, že před rokem ukončil na škole pracovní poměr právě z toho důvodu, že se dozvěděl o její pověsti. Podle Hrádely je Pospíšilovou nevýhodou to, že chce stát v čele školy jen rok.

Karol Hrádela si posteskl, že Pospíšil zatím nezorganizoval setkání obou kandidátů. Na otázku MF DNES, proč by to dělal, když jsou v konkurenčním vztahu, Hrádela řekl: "Jedna věc je jestli jsme konkurenti, ale druhá otázka zní, jestli máme společný cíl. Pak musí jít osobní vztahy stranou, protože situace je natolik vážná, že musíme hledat vše, co se dá využít v zájmu školy."

Jiří Pospíšil uvedl, že hned poté, co se Hrádela ozval, že by chtěl uskutečnit setkání se studenty, byla mu k dispozici přednášková místnost a zprostředkováno setkání se studenty.

PLZEŇSKÁ PRÁVA NAVŠTÍVILA MINISTRYNĚ

Škole hrozí zrušení, nebude-li pokračovat v očistě. Více si přečtěte zde

Počet odvolání Hrádelovi nevadí, kritizuje chybějící mantinely

Ne se všemi názory, které do Plzně v pátek přivezla ministryně Miroslava Kopicová, prý Hrádela souhlasí.

"Některé věci, které ministryně uvedla, byly dostatečně odůvodněné. Například to, že většina studentů je přijata na odvolání, mi nesedí s oficiálními údaji. Podíváte-li se do výroční zprávy univerzity, tak zjistíte, že na právnické obory bylo přijato asi 485 osob. A jestli ministryně říká, že mimo přijímací řízení bylo přijato 60 studentů, odpovídá to necelým 15 procentům studentů," doplnil Hrádela.

Pospíšilův protikandidát ale v procentech přijatých studentů na odvolání chybu nevidí.

"Problém je spíš v tom, že nebyly jasně stanovené mantinely, za jakých podmínek se žáci přijímali. Na základě mimořádného přijímacího řízení by se mělo nabírat minimum studentů. Jedná se třeba o ty, kteří byli dlouhodobě nemocní," uvedl Karol Hrádela.

Rozpočtu školy může pomoci celoživotní vzdělávání

Hrádela se domnívá, že škole chybí víc než avizovaný milion korun. Podle něj by se škola mohla dostat k penězům pomocí grantů nebo placeným studiem typu systému celoživotního vzdělávání, které na škole běží. I Pospíšil by toto studium kvůli obohacení rozpočtu školy zachoval, ale reformoval by ho tak, aby bylo v souladu se zákonem.

Na právech v tomto typu studia získávali vzdělání například policisté. Podle Pospíšila ale škola, na které tento typ studia běží šestým rokem, dosud porušovala zákon, protože za nedostatečně tvrdých podmínek organizovala přechod z celoživotního vzdělávání na normální právnické studium.

Otázkou jsou také úsporná opatření. "Nemyslím si, že se peníze se dají získat šetřením," dodal k financování školy Hrádela.

Další cestou je podle něj nová smlouva z Ústavem státu a práva, která je podle šéfky akreditační komise ministerstva školství Vladimíry Dvořákové pro školu nevýhodná.

"Pokud ale nemám tuto smlouvu nastudovánu, tak se k ní nemohu vyjádřit," dodal Hrádela.

Ten cítí jako svoji nevýhodu to, že Pospíšil už na škole pracuje a buduje si tak půdu pro zvolení. "Ale nemohu se tomu divit, je to logické," uvedl Hrádela.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video