Bývalý místopředseda ODS a exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil

Bývalý místopředseda ODS a exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil | foto: Martin Polívka, MF DNES

Pospíšil: Nepodepsal jsem, že se vzdám mandátu, když opustím ODS

  • 493
Exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který opustil ODS, se brání tlaku, aby rezignoval i na svůj poslanecký mandát. Před volbami totiž kandidáti ODS do Sněmovny podepisovali závazek, že se vzdají mandátu, když skončí v poslaneckém klubu strany. "Nic takového jsem ale já nepodepsal," řekl iDNES.cz Pospíšil.

V průzkumech dlouhodobě nejoblíbenější představitel ODS opustil stranu poté, co na volebním kongresu neobhájil post místopředsedy a vypadl z nejužšího vedení občanských demokratů.

Ve čtvrtek, když oznámil, že odchází z ODS, řekl v Událostech, komentářích v ČT, že chce spolupracovat s poslaneckým klubem TOP 09. K tomu, aby se poslaneckého mandátu vzdal, ho nikdo nemůže donutit, může to udělat pouze dobrovolně. Podle informací iDNES.cz zvažuje Pospíšil i tuto možnost, ale veřejně to nekomentoval.

Kandidáti ODS do Sněmovny podepisovali čestné prohlášení

Čestné prohlášení, jak se budou poslanci zvolení za ODS chovat, schválila výkonná rada občanských demokratů loni v září (více o tom najdete zde). Mělo to být závazné pro všechny tehdejší kandidáty. Než se Pospíšil k celé věci vyjádřil, vycházel iDNES.cz z toho, že se tak zachoval i on.

Jde o prohlášení, jímž se snažila strana voliče přesvědčit, že zabrání přeběhlictví a také tomu, aby si mandát drželi pravomocně odsouzení poslanci. ODS tím reagovala na zkušenost s chováním bývalého poslance Romana Pekárka, který za stranu přišel do Sněmovny jako náhradník, ale nevzdal se mandátu, i když byl odsouzen a nastoupil do vězení.

V čestném prohlášení se kandidáti ODS do Sněmovny zavázali, že budou podporovat takovou změnu ústavy, že by se měl poslanec vzdát mandátu, když se ocitne ve vazbě, respektive ve výkonu trestu. Lidé, kteří kandidovali za ODS, se také zavázali, že se tak budou chovat i v případě, že příslušná změna ústavy neprojde. A museli se podepsat pod to, že se vzdají mandátu v případě, že skončí jejich členství v poslaneckém klubu ODS. Právě to se teď stalo Pospíšilovi.

Jenže už když výkonná rada závazek pro kandidáty přijímala, přišel po jejím jednání Pospíšil mezi novináře a netajil se svými připomínkami k čestnému prohlášení, jehož podpis strana od kandidátů požadovala. "Osobně to vnímám jako závazek v případě pravomocného odsouzení, jen vzetí do vazby nestačí," řekl k tomu tehdy iDNES.cz Pospíšil. A v pátek řekl, že nic takového nakonec ani nepodepsal. "Pokud vedení ODS nějaký takový papír s mým podpisem má, nechť ho ukáže," prohlásil bývalý ministr.

"Všemi regionálními manažery, včetně plzeňského, jsem byl ujištěn, že všichni kandidáti všechny dokumenty řádně dodali. V tuto chvíli je nicméně jisté, že čestné prohlášení Jiřího Pospíšila, které měl zajistit plzeňský regionální manažer, neexistuje," připustil nakonec hlavní manažer ODS Jan Kočí.

"Není důležité, jestli někdo fakticky (ne)podepsal, že se vzdá mandátu, když odejde z klubu. Věděli jsme, že je to podmínka kandidatury. Nehledám podpis Jiřího Pospíšila. A k ničemu ho přes média nevyzývám. Byl místopředsedouODS a ví, co se před volbami schvalovalo a proč. Nikoho nemůžete donutit vzdát se mandátu. To je správné. Ale jsou morální závazky, sliby, odpovědnost. Morálka se nedá rozložit jako lego," okomentoval to na svém twitterovém účtu předseda občanských demokratů Petr Fiala.

Ve straně mu vyčetli, že rozvázal ruce státním zástupcům

Pospíšil na nedávném volebním kongresu ODS neúspěšně usilovat nejprve o post prvního místopředsedy a pak i řadového místopředsedy strany. Neuspěl. A nebral si pak vůči delegátům servítky. Nezvolení označil za trest za to, že chtěl ještě jako ministr posílit nezávislost státních zástupců.

"Byl jsem na konferenci v jednom regionu a tam se zvedl delegát a veřejně řekl, že za to, že jsem se pokoušel posílit nezávislost státních zástupců, nemůžu očekávat podporu. A sklidil za to velký potlesk v sále. Takovou atmosféru jsem bohužel zažil," uvedl v rozhovoru pro iDNES.cz Pospíšil (rozhovor najdete zde).

Atmosféra na kongresu pak ještě zhoustla. Za Pospíšilem pak chodili někteří lidé a vyčítali mu, jak o poměrech ve straně mluví. Nechyběla ani sprostá slova. Po necelých čtrnácti dnech spor vyvrcholil odchodem Pospíšila ze strany.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video