Rozhodně to není jako nákup letounů CASA, hájí exministr Pospíšil nákup bývalého kláštera ve Vidnavě, kde by v budoucnu měl fungovat zabezpečovací detenční ústav pro zvláště nebezpečné jedince.

Rozhodně to není jako nákup letounů CASA, hájí exministr Pospíšil nákup bývalého kláštera ve Vidnavě, kde by v budoucnu měl fungovat zabezpečovací detenční ústav pro zvláště nebezpečné jedince. | foto: ČTK

Není to jako kauza CASA, hájí Pospíšil koupi kláštera za 29 milionů

  • 114
Odvolaný ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil hájí nákup bývalého kláštera ve Vidnavě, kvůli němuž policisté stíhají jeho exnáměstka Františka Steinera a někdejšího šéfa Vězeňské služby Luďka Kulu. Pospíšil odmítá srovnávání koupě objektu, kde má být ústav pro zabezpečovací detenci, s pořízením letounů CASA pro českou armádu.

"Objekt byl zakoupen na základě dvou znaleckých posudků, a to za cenu posudků, a to za cenu nižší, než posudky stanovily," zdůrazňuje Pospíšil, který před pár dny kvůli koupi kláštera ve Vidnavě také vypovídal na policii (více zde).

Co je detence

Jejím cílem je Izolovat vysoce nebezpečné a často nepříčetné jedince od společnosti a pokoušet se jejich psychický stav zlepšovat. Zatím jediný detenční ústav v Česku je v Brně a Vězeňská služba do budoucna počítá s Vidnavou jako s hlavním detenčním ústavem v zemi.

Exministr spravedlnosti ve svém rozboru k případu Vidnava, který rozeslal novinářům, uvádí, že znalecké posudky ocenily nemovitost, která by měla sloužit k izolování vyšinutých zločinců, na 30,7 milionu korun a druhý na 31,5 milionu korun. Vězeňská služba přitom koupila areál Vidnava levněji, za 29 milionů.

Na nákup letounů CASA posudek stanovující přiměřenou cenu nebyl, a právě s tímto odůvodněním policie stíhá exministryni obrany Vlastu Parkanovou. Ta se hájí a stejně argumentuje i její zastánce, ministr financí Miroslav Kalousek, že u speciálního materiálu pro armádu takový posudek není možné udělat.

Pospíšil předvídal, že na něj jeho odpůrci Vidnavu vytáhnou

"V archivech ministerstva spravedlnosti ani Vězeňské služby není k dispozici žádný dokument svědčící o opakovaných spekulacích, že prodávající byl ochoten prodat objekt státu cenu za 24, případně 20 milionů korun," sdělil iDNES.cz Pospíšil ke koupi objektu pro budoucí detenční ústav. Oba jeho bývalí spolupracovníci jsou teď stíháni proto, že ani čtyři roky po koupi objektu resort spravedlnosti Vidnavu nevyužívá.

Není bez zajímavosti, že už těsně předtím, než premiér Petr Nečas nechal Pospíšila vyhodit z vlády, odhadl tehdejší ministr v neformálním rozhovoru, že bude existovat snaha na něj nákup objektu ve Vidnavě vytáhnout a udělat z něj minimálně člověka, který nehospodárně vyhazuje státní peníze.

Nákup objektu ve Vidnavě, který vytipovala už dřívější vláda Jiřího Paroubka, zkoumaly i nevládní protikorupční organizace Transparency International a Veřejnost proti korupci a shodly se, že se v dané věci nemůže jednat o žádný trestný čin.

Problémem jsou ale peníze. Vězeňská služba v roce 2008, kdy Vidnavu kupovala, počítala s tím, že dostane na rekonstrukci objektu 400 milionů korun, a o nutnosti upravit bývalý klášter, aby mohl plnit zamýšlený účel, věděla i vláda.

"V informaci pro místopředsedu vlády a ministra spravedlnosti ze září 2005 hovoří generální ředitel Vězeňské služby Kula o tom, že náklady na nákup a rekonstrukci areálu Vidnava se odhadují dokonce na 700 milionů," připomněl Pospíšil. Přestože stát do vězeňství nedává podle exministra spravedlnosti tolik peněz, kolik by bylo třeba, v současné době probíhá rekonstrukce bývalého kláštera na věznici, a jako takovou bude Vězeňská služba Vidnavu využívat už letos.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video