Rektor Západočeské univerzity v Plzni jmenoval exministra Jiřího Pospíšila dočasným děkanem právnické fakulty. (29.9.2009)

Rektor Západočeské univerzity v Plzni jmenoval exministra Jiřího Pospíšila dočasným děkanem právnické fakulty. (29.9.2009) | foto: ČTK

Pospíšil nemá místo děkana v Plzni jisté, někteří učitelé podporují Kindla

  • 49
Dosud jediný kandidát na děkana práv v Plzni Jiří Pospíšil nemá jistou podporu celého akademického senátu fakulty. Někteří z 12 učitelů údajně podporují bývalého proděkana Milana Kindla. Pokud senát v listopadu děkana nezvolí, čeká školu s velkou pravděpodobností nucená správa. Vyloučeno není ani její zrušení.

"Nyní probíhají jednání a hraje se o každý hlas. Existuje obava, jak to dopadne," řekl ČTK zdroj z fakulty. Důvodem je prý právě to, že mezi členy učitelské kurie jsou někteří přátelé bývalého proděkana Milana Kindla.

pochybný posudek

Kindl zpracoval nezávislý posudek týkající se prodeje dvou tisíc bytů firmy ČEZ, vydělal na tom jeho známý.

Ke zvolení nového vedení je třeba minimálně deset hlasů. Jednoznačnou podporu Pospíšilovi avizují jen zástupci studentů, tedy šest lidí. Z dvanácti učitelů se zatím rýsuje jako pravděpodobná podpora tří pedagogů.

Návrhy kandidátů na děkana fakulta přijímá do pátečního poledne. První kolo volby je 2. listopadu. Zatím je známo jen jméno Jiřího Pospíšila.

Pospíšil = nejvýhodnější alternativa?

Pospíšil ve středu po rozhovoru s ministryní školství připustil, že pokud nebude senát fakulty ochoten zvolit vedení, jež by provedlo jasné a nutné reformy, dojde k nucené správě. Od té už by mohl být jen krok ke zrušení školy.

To už dříve připustila i šéfka akreditační komise Vladimíra Dvořáková. Rozhodování o budoucnosti fakulty se podle Dvořákové bude odvozovat z toho, jaká opatření fakulta přijme a zda budou důvěryhodná.

seznam studentů

Podívejte se, kdo od 1. 1. 2006 získal v Plzni malý doktorát

Senátor a učitel plzeňských práv Květoslav Kramář označil Jiřího Pospíšila za nejvýhodnější alternativu pro všechny zúčastněné, ať už mají jakýkoliv vztah k minulosti. "Jistota ale zatím není. Do hlavy nikdo nikomu nevidí," řekl.

Kramář připustil, že senát vyjadřoval bývalému vedení fakulty loajalitu, ale šlo prý o přirozenou loajalitu, stejně podle něj funguje většina institucí.

Senát prý mohl podle rektora zasáhnout 

Právě akademický senát fakulty čelí ze všech stran kritice, že selhal při řešení problémů školy. Sejít se měl například před prázdninami, tedy ještě před vypuknutím plagiátorské aféry kolem opsané práce exproděkana fakulty Ivana Tomažiče.

"Nesešel se proto, že nepřišli učitelé, dodnes nedodali omluvenky. Není pravda, že by senát nefungoval, nefungoval v učitelské části. Tehdy se měly řešit problémy na fakultě," řekl Martin Marek ze studentské kurie.

Také rektor Západočeské univerzity v Plzni Josef Průša vidí hlavní odpovědnost na fakultě a jejím senátu. Senát prý měl pravomoc zasáhnout.

Kauza práv v plzni

19. září - Lidové noviny upozornily, že proděkan Fakulty právnické Západočeské univerzity v Plzni Ivan Tomažič údajně opsal desítky stran ve své dizertační práci, kterou obhájil v roce 2006. Jeho školitelem byl proděkan fakulty Milan Kindl a oponentem práce děkan fakulty Jaroslav Zachariáš.

21. září - Děkan Zachariáš přišel s vysvětlením, že Tomažičova dizertační práce byla vyrobena záměrně jako plagiát a měla pomoct odhalit člověka, jenž z fakulty vynáší interní věci. V říjnu zase řekl, že údajný plagiát vznikl jako žert a do knihovny se dostal omylem.

23. září - Zástupci studentů upozornili, že na fakultě chybějí desítky diplomových či disertačních prací významných právníků či politiků.

26. září - Děkan Zachariáš rezignoval na svou funkci. Poté odstoupil i z čela Ústavu státu a práva Akademie věd, který mimo jiné zpracovává právní posudky pro stát.

29. září - Vedením plzeňských práv byl pověřen poslanec a bývalý ministr spravedlnostiJiří Pospíšil (ODS). Proděkani Tomažič a Kindl se vzdali svých funkcí. Kindl následně rezignoval i na post šéfa katedry občanského práva, opustil také Ústav státu a práva.

8. října - Kauzou plzeňské právnické fakulty se začalo zabývat plzeňské státní zastupitelství.

9. října - Prověřování údajného plagiátorství na plzeňských právech převzala protikorupční policie. Šéfka akreditační komise Vladimíra Dvořáková v tisku vyjádřila podezření, že v souvislosti s kauzou mohlo jít o budování mafiánské sítě založené na propojení se státní sférou či bezpečnostními složkami.

11. října - Ukázalo se, že asi 400 lidí fakultu absolvovalo nestandardně rychle.

12. října - Podle MF DNES se lidé z vedení fakulty se pohybovali u některých možná zmanipulovaných konkurzů. Například na konkurzu na golfové hřiště Cihelny na Karlovarsku prý podíleli známí exděkana Kindla. Kindl pracoval také jako advokát pro stát a je rovněž jedním z arbitrů ve sporu státu s firmou Diag Human.

14. října - Ministerstvo školství rozhodlo, že v kauze plzeňských práv podá trestní oznámení. Zveřejnění jmen "rychlostudentů" kvůli ochraně osobních údajů nedovolilo, na ZČU ale poslalo žádost o přezkum diplomů. Škola pak zveřejnila seznam rigorózních řízení lidí, kteří na právech v Plzni získali od roku 2006 takzvaný malý doktorát.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue