Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil řekl, že by se mělo uvažovat o nějaké formě kontrasignace prezidentských milostí.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil řekl, že by se mělo uvažovat o nějaké formě kontrasignace prezidentských milostí. | foto: ČTK

Pospíšil: Měli bychom uvažovat o nějaké formě kontrasignace milostí

  • 44
Ministr spravedlnosti a místopředseda ODS Jiří Pospíšil připustil, že by politici měli uvažovat o zavedení kontrasignací prezidentských milostí, tedy že by milost musel potvrdit ještě někdo další. "Je otázka, jestli patří do moderního státu. Mám určité pochyby," řekl Pospíšil v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

O úpravě této pravomoci hlavy státu uvažují ČSSD i TOP 09. "Každopádně bychom měli uvažovat o nějaké formě kontrasignace. Nebo alespoň o projednávání každého návrhu na ministerstvu spravedlnosti. Jeho stanovisko by nemuselo být pro prezidenta závazné. Ale určitě by to přispělo k zprůhlednění omilostňovacích procesů," uvedl v rozhovoru Pospíšil.

Žádnou milost podle něj prezident zatím s ministerstvem spravedlnosti nekonzultoval.

Časopis Respekt tento týden upozornil na milost pro policistku Radku Kadlecovou, která byla odsouzena za to, že brala úplatky od cizinců, kteří žádali o pobyt v České republice. Podle Respektu existuje vážná pochybnost, že milost pro Kadlecovou byla "koupena" (více zde).

Prezidenta Václava Klause článek velmi rozzlobil a popřel, že by se něco takového vůbec mohlo stát (o Klausově reakci čtěte zde).

Dvě parlamentní politické strany - ČSSD a TOP 09 - ale řekly, že spolu se zavedením přímé volby prezidenta by bylo správné omezit nějak i prezidentské milosti. Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka řekl, že omezeny by měly být přinejmenším abolice, tedy milosti ještě před skončením trestního řízení.

"Chceme diskutovat o podmínění udělení prezidentské milosti souhlasem jiného ústavního orgánu, například vlády či jejího pověřeného člena. Stejnou ústavní praxi zná Francie, Maďarsko či Rakousko. Podobná úprava platila ostatně i u nás za první republiky," uvedl předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Petr Gazdík. Omezovat milosti není naproti tomu třeba podle vicepremiérky Karolíny Peake z Věcí veřejných.

ODS dosud jasně říkala, že se kvůli přímé volbě nemá zasahovat do pravomocí prezidenta. Pospíšilovo vyjádření, že by se mělo uvažovat o nějaké formě kontrasignace, je prvním obdobným vyjádřením tohoto typu od některého z předních občanských demokratů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video