Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) během zasedání bezpečnostního výboru

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) během zasedání bezpečnostního výboru Sněmovny. (21. února 2012, Praha). | foto: Petr Topič, MAFRA

Neplatiči alimentů by mohli přijít o řidičský průkaz ještě letos

  • 910
Ministerstvo spravedlnosti dokončuje návrh novely, který by umožnil zabavovat neplatičům výživného řidičský průkaz. Podle ministra Jiřího Pospíšila by změna mohla platit už za čtvrt roku. A to v případě, že by ji politici prosadili prostřednictvím poslanecké novely.

"Na této změně pracujeme, záměr bude v řádech dnů dokončený. Pak to buď podáme jako samostatnou vládní novelu, nebo to půjde jako pozměňovací návrh na sněmovní ústavně právní výbor k návrhu poslance Staňka," řekl iDNES.cz ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).

Návrh poslanců Pavla Staňka, Stanislava Polčáka a Jany Suché má výrazně zjednodušit a zrychlit propouštění drobných zločinců, kteří zákon porušili buď z nedbalosti, nebo jim hrozil trest maximálně do pěti let vězení (více o poslanecké novele změně čtěte zde.

Jak by šlo dlužníkům zabavovat řidičské průkazy

Změnou trestního zákoníku, v takovém případě by

  • o odebrání řidičského průkazu hrozilo tomu, kdo by neplnil byť i z nedbalosti vyživovací povinnost po dobu delší než čtyři měsíce
  • o zadržení řidičského průkazu by rozhodl soud
  • délka doby, po kterou bude odsouzený povinen zdržet se řízení, by záležela na rozhodnutí soudu

Změnou exekučního řádu a zákona o silničním provozu, v takovém případě by

  • rozhodnutí o dočasném zákazu řídit bylo součástí exekučního řízení, o pozastavení řidičského oprávnění by rozhodoval exekutor
  • k pozastavení řidičského oprávnění došlo okamžikem doručení exekučního příkazu dlužníkovi, exekutor by jej současně zaslal také městskému úřadu, který vede registr řidičů
  • exekucí by bylo možné vymáhat jakoukoliv dlužnou částku výživného pro nezletilé dítě
  • průkaz by dostal řidič zpět po ukončení nebo zastavení exekuce či ve chvíli dobrovolné úhrady dluhu

Zdroj: Ministerstvo spravedlnosti ČR

Ústavně právní výbor o celé věci může jednat už příští týden, kdy má další schůzi. "Pokud na tom bude všeobecná shoda, byl bych rád, kdyby se to podařilo prostřednictvím této novely. Ta by mohla nabýt účinnosti zhruba za čtvrt roku," dodal Pospíšil. "Tuto cestu bych viděl jako schůdnou, aniž by šlo o nějaký přílepek," soudí poslanec Pavel Staněk (ODS). Pokud by novela šla cestou vládního návrhu, byla by její cesta zhruba o půl roku delší.

Ministerstvo spravedlnosti chce do novely trestního zákoníku nebo exekučního řádu zapracovat například návrh, aby neplatiči výživného hrozila v prvé řadě dočasná ztráta řidičského průkazu a teprve až potom vězení. Nyní přitom neplatičům alimentů hrozí pouze vězení, a to až na dva roky.

"Do doby, než člověk zaplatí, zkrátka nemá řidičské oprávnění," popsal záměr Pospíšil s tím, že inspiraci hledal na sousedním Slovensku, kde toto opatření funguje čtvrtým rokem. "Tam tato banální úprava zákona vedla k tomu, že se snížil počet neplatičů výživného," podotkl Pospíšil. O zabavení řidičského průkazu by rozhodl soudce. Ve hře je i varianta, která by pravomoc pozastavit řízení svěřila exekutorovi.

Za neplacení alimentů sedí zhruba každý desátý vězeň

Podle ministerstva spravedlnosti si nyní za neplacení výživného odpykává trest čin 2 217 lidí z celkem 24 tisíc odsouzených. Za neplacení alimentů tedy ve vězení sedí zhruba každý desátý člověk. Náklady na pobyt jednoho vězně se přitom pohybují od 800 do 1 200 korun za den. Stát by proto alternativním trestem ušetřil až stovky milionů korun ročně.

Kromě úspory a úlevy pro přeplněné věznice si resort od kroku slibuje i to, že neplatiče bude trest více motivovat k tomu, aby peníze na výživném zaplatili. "Řidičský průkaz má skoro každá osoba nad 18 let a jeho ztráta je pro ni citelná. Zasahuje do osobního života i do podnikání. Přijde mi to lepší, než vytvářet vězení pro dlužníky," míní Staněk.

Přeplněné věznice

Vláda bude ve středu jednat o penězích pro vězeňskou službu. Ministerstvo spravedlnosti žádá navýšení rozpočtu pro vězeňství o 900 milionů korun a varuje, že současná výše prostředků vystačí zhruba do poloviny roku. Navýšení rozpočtu souvisí s přeplněností věznic. V současnosti v nich sedí zhruba 24 tisíc odsouzených, kapacita českých věznic je přitom 20 tisíc míst.

V rámci tohoto bodu ministr spravedlnosti přednese kabinetu také návrh na změnu postihu pro neplatiče výživného.

Navíc peníze se dostanou k těm, kteří je potřebují. Výživné mohou platit například rodiče dětem, vyživovací povinnost k sobě mají v některých případech také bývalí manželé. "Výzkumy expertů ukázaly, že pokud je někdo ve vězení a nepracuje, nebo pracuje za symbolickou mzdu, tak výživné opět neplatí, protože ho prostě nemá z čeho platit.  Proto trest odnětí svobody nesplňuje svůj účel," dodal Pospíšil.

Podle poslance za ČSSD Jeronýma Tejce by trestání za neplacení výživného přehodnoceno být mělo. "Chce to ale důkladnější analýzu, protože ne každý musí mít řidičský průkaz a ne každý má auto. Takže to vnímám jako populistický výkřik, který nevyřeší přeplněnost českých věznic," řekl iDNES.cz Tejc. Podle něj by trestem mohlo být například to, že pokud někdo neplatí výživné opakovaně, nebude se moci z trestu vyvázat tím, že dluh uhradí dříve, než dojde na soud. Dnes podle Tejce taková varianta je možná a takoví lidé pak nemohou být odsouzení. "To přináší velkou zátěž na policii i justici," míní Tejc.

Zabavení řidičského průkazu podle ministerstva spravedlnosti nebude jediným alternativním trestem. Další varianty Pospíšil zatím nechce příliš rozvádět, podle něj by ale měly vést k tomu, aby lidé za přečiny dostávali více například trest domácího vězení a pobyt za mřížemi přicházel až s případnou recidivou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video