Jiří Pospíšil

Jiří Pospíšil | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Pospíšil: Bývalí šéfové plzeňských práv půjdou sami, nebo je vyhodíme

  • 35
Bývalí šéfové plzeňské právnické fakulty dostali na vybranou - buď odejdou sami, nebo je nové vedení vyhodí. "Snad cítí, že jejich přítomnost školu dál poškozuje," říká bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který dočasně fakultu vede a tvrdí, že ji po obrovské aféře očistí.

Skandál na plzeňských právech každým dnem graduje. Nebylo by lepší, aby škola úplně zanikla?
Pokud bychom zvolili toto řešení, tak nejvíce poškodíme čestné studenty. Fakultu teď studují dva tisíce lidí a v absolutní většině jsou slušní. Bylo by špatné, pokud by se kvůli několika desítkám těch ostatních měla škola zavřít. Ale je jasné, že ten skandál musí být důkladně prošetřen, pokud se má fakulta očistit.

A jste právě vy tou správnou osobou, která to zvládne? Za vašeho působení na ministerstvu spravedlnosti se začalo mluvit o justiční mafii. Vy jste s ní sice spojován nebyl, ale bylo vám vyčítáno, že jste se proti ní důrazně nepostavil.
Dotaz ohledně mého jmenování musíte položit tomu, kdo mě navrhl. Já o tuto funkci nestál, doporučili mě jiní. Ale i já si myslím, že je dobře, aby školu po určitou dobu vedl člověk, který je veřejně činný a je pod dohledem médií. Ve funkci ministra jsem provedl řadu reforem, jsem schopen je provést i v této roli.

Konkurzy v režii "právní mafie"

Lidé z vedení školy figurovali v podezřelých konkurzech

Zároveň jste však plzeňská práva vystudoval a externě tu učíte, takže aktéry kauzy znáte. To vás nesvazuje?
Já fakultu absolvoval před deseti roky ještě za bývalého vedení doktora Balaše. Měl jsem červený diplom za nejlepšího studenta v ročníku. Těžko proto může někdo usuzovat, že bych byl s tou aférou nějak spojený. Docenta Kindla a ty ostatní samozřejmě znám. Ale rigorózní práci jsem u nikoho z nich neobhajoval.

Proč podle vás vedení školy ty podvody vycházely?
I někteří pedagogové školy se shodují, že na ně dlouhou dobu všechno působilo jen jako jistý administrativní chaos. Teprve v tomto roce se začalo ukazovat, že to je něco víc.

Bezpečnostní informační služba (BIS) na situaci, která panuje na některých vysokých školách, upozorňovala už před dvěma roky. A vy jste jako ministr měl přístup k utajené části této zprávy.
Jako ministr jsem se nesetkal s tím, že by se BIS zabývala plzeňskou fakultou. Jestli se to někdy projednávalo na bezpečnostní radě státu, nevím. Jejím členem jsem nebyl.

Jaké změny vůbec můžete udělat, aby se škola zbavila špatné pověsti?
Změny mají dvě části. Vyšetřování situace je věcí policie a akreditační komise ministerstva školství. Mou rolí je, aby se nastavila transparentní pravidla fungování fakulty. Řešíme přijímací řízení na příští rok, přecházíme na kreditní systém. Zkoušky se budou vykonávat jen na příslušné katedře a ne jinde. Provádí se také personální audit celé fakulty.

Zmínil jste, že měníte přijímací testy. Dříve transparentní nebyly?
Byly o tom pochybnosti, které spočívaly v tom, že příliš velké množství lidí bylo přijímáno vedením školy mimo oficiální výsledky testů. To se už opakovat nesmí.

Co bude s bývalými představiteli školy, kteří stále na fakultě působí?
Vyzval jsem je, aby ze školy odešli. Ta výzva se týká tří lidí (Milana Kindla, Jaroslava Zachariáše a Ivana Tomažiče - pozn. red.), kteří jsou s touto kauzou spojováni. Na fakultě však působí více než 150 pedagogů, a pokud se zjistí, že některý z nich byl do všeho zapleten také, budu na to samozřejmě reagovat.

Dal jste bývalým šéfům fakulty nějaký termín, kdy musí odejít?
Docent Kindl už rezignoval na funkci vedoucího katedry občanského práva a mám informace, že vážně zvažuje odchod ze školy. U dvou zbylých pánů se o tom budeme bavit. Upřednostňuji, aby odešli sami. Snad cítí, že jejich přítomnost školu dál poškozuje.

Trestní oznámení na ně nepodáte?
Jednal jsem o tom s ministerstvem školství a dohodli jsme se, že trestní oznámení podá samo. Stane se tak do týdne.

Slíbil jste, že tento týden zveřejníte seznam studentů, kteří na škole složili rigorózní zkoušku. To platí?
V tuto chvíli je jisté, že můžeme zveřejnit držitele titulu JUDr., kteří zkoušku skládali po 1. lednu 2006, kdy se měnil vysokoškolský zákon. Zda můžeme zveřejnit i studenty, kteří zkoušku složili před tímto datem, o tom se zatím radíme s právníky.

U studentů magisterského studia se poukazovalo na to, že někteří z nich zvládli absolvovat školu mimořádně rychle. Už víte, kolik jich bylo, a zveřejníte jejich jména?
Čtyři sta studentů školu absolvovalo za méně než pět let, což je obvyklá doba studia. To samo ještě neznamená, že nestudovali tak, jak se má. Ve výjimečných případech se dá studium zvládnout za čtyři roky. Ale pokud je to méně, budí to pochybnosti. A takových lidí, kteří předtím nikdy nestudovali na jiné právnické fakultě, je třicet. Jestli jejich jména můžeme zveřejnit, však zatím nevím.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video